Aktualności Data publikacji: 07 listopada 2023

Polscy naukowcy rozwijają AI – od dziś w ramach europejskiej sieci Ellis

Oddział The European Laboratory for Learning and Intelligent Systems (ELLIS) powstał w dzisiejszym dniu w Warszawie. Jednostka powstanie w ramach IDEAS NCBR, ośrodka badawczo-rozwojowego pracującego nad projektami badawczymi dotyczącymi sztucznej inteligencji. To już 41. oddział w ramach sieci ELLIS Society, która obejmuje najważniejsze europejskie centra badań nad sztuczną inteligencją, zlokalizowane m.in. w Cambridge, Oxfordzie, czy w Instytucie Maxa Plancka. Pracujący w Warszawie naukowcy skorzystają z wydajnej infrastruktury obliczeniowej, szkoleń, nowych kontaktów biznesowych i networkingu.  

Dzień po głośnej konferencji OpenAI w naszym kraju też pojawiła się informacja ważna dla zarówno lokalnego, jak i europejskiego ekosystemu Sztucznej Inteligencji. Chociaż jej rozwój przedstawiany jest często w uproszczony sposób jako “wyścig zbrojeń” między USA a Chinami, to prace nad AI trwają na całym świecie, a Europa zajmuje w nich istotne miejsce – zarówno jeśli chodzi o start-upy AI, lokalne regulacje prawne, a szczególnie w sferze badań naukowych. Siłą naszego kontynentu jest współpraca zespołów badawczych wywodzących się z bardzo różnych środowisk i tradycji akademickich. Dlatego cieszyć może wiadomość o tym, że IDEAS NCBR dołącza do sieci powołanego w 2018 r. European Laboratory for Learning and Intelligent Systems (ELLIS) Society. Celem ELLIS Society jest zbudowanie światowej klasy instytutów badawczych, które będą stanowić rdzeń lokalnego ekosystemu sztucznej inteligencji i integracja europejskich badaczy. 

Nowa jednostka w Warszawie

"Z radością informujemy, że nasza ogólnoeuropejska sieć AI ponownie się rozrasta i od teraz obecna jest również w Polsce. Wraz z IDEAS NCBR witamy w naszej społeczności wyjątkowe miejsce dla nowoczesnych badań nad sztuczną inteligencją. Nowa jednostka w Warszawie nie tylko przyczyni się do dalszego udoskonalania badań nad AI w Europie, ale także będzie promować silne powiązania między badaniami akademickimi a rynkiem"

- mówi członek zarządu ELLIS Serge Belongie. 

Członkami ELLIS Society jest wielu pracowników IDEAS NCBR w tym: Piotr Sankowski, Tomasz Trzciński, Tomasz Michalak, Piotr Miłoś, Bartosz Zieliński oraz Łukasz Kuciński. Stanowiło to początek współpracy między obiema instytucjami, który teraz owocuje powołaniem nowej jednostki w ramach IDEAS NCBR. 

"Ostatnie miesiące wzmożonego zainteresowania sztuczną inteligencją uwidoczniły odmienne podejście co do jej wykorzystania m.in. między Ameryką a Europą, np. w kontekście prywatności i pozyskiwania danych. Dlatego warto, by Europa rozwijała własne rozwiązania z obszaru uczenia maszynowego i AI, a nie była skazana na import narzędzi, które nie są w pełni zgodne z naszym systemem prawnym czy wartościami. Dobrze, że od kilku lat prace te odbywają się pod okiem ELLIS Society, a Polska teraz może być częścią tego procesu"

- komentuje dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR. 

Oficjalnie nowy oddział ELLIS Society w ramach IDEAS NCBR rozpoczął prace 7 listopada 2023 r. I zajmuje się sześcioma obszarami:  

  • Efektywne uczenie maszynowe na potrzeby wizji komputerowej: w szczególności warunkowanie obliczeń sieciowych, wykorzystywaniem częściowych informacji do szybszego wnioskowania i gromadzeniem wiedzy w modelach ciągłego uczenia się.  
  • Uczenie maszynowe i metody podejmowania sekwencyjnych decyzji: autonomiczni agenci którzy rozwiązują problemy tak jak ludzie
  • Interpretowalna sztuczna inteligencja: modele AI wiarygodne i zrozumiałe dla użytkownika – na przykład: decyzje w biznesie relacji z konsumentem nie powinny opierać się na niewłaściwych przesłankach – choćby w takich obszarach jak przyznawanie kredytów bankowych lub rekrutacje.
  • Ulepszanie automatycznych agentów i modeli językowych: czyli stworzenie protokołów uczenia dla modeli językowych, które będą odpowiadaly na potrzeby użytkownika 
  • Sastosowanie automatycznej teorii gier w bezpieczeństwie i zarządzaniu infrastrukturą krytyczną: taką jak m.in. sieci transportowe czy energetyczne sieci energetyczne, oraz kluczowych usług publicznych.
  • Inteligentne algorytmy i struktury danych: łączenie algorytmiki i sztucznej inteligencji tak, aby algorytmy uczyły się na podstawie rozwiązanych problemów i nie „zapominały” już udzielonych odpowiedzi.

Duża część wymienionych obszarów już teraz jest rozwijana w grupach badawczych IDEAS NCBR: "Inteligentne Algorytmy i Struktury Danych", "Zero-waste Machine Learning in Computer Vision", "Bezpieczeństwo systemów i prywatność danych". 

"W ciągu dwóch lat od powstania IDEAS NCBR zespoły naszych naukowców zdążyły już odnieść kilka międzynarodowych sukcesów. Ich prace badawcze zakwalifikowały się na najważniejsze konferencje naukowe dotyczące sztucznej inteligencji i kryptografii, takie jak ICLR, IJCAI czy Crypto 2023. Pokazuje to, że w zaawansowaniu prac nad rozwojem AI już teraz nie odstajemy od światowej czołówki, a dzięki ułatwionej integracji z zespołami naukowców z całego kontynentu możemy mieć jeszcze większe osiągnięcia"

- dodaje Tomasz Trzciński, który będzie kierował pracami nowego oddziału powstającego w IDEAS NCBR.