Przejdź do treści
Podcasty Data publikacji: 21 kwietnia 2022

Podcast Pionierów: Jak podzielić role i obowiązki w zespole. Dlaczego start-up to gra zespołowa?

Czego dowiesz się z podcastu?

  • Na ile sukces spółki jest zasługą charyzmatycznego lidera, a na ile odpowiednio dobranego zespołu? 
  • Na co founderzy powinni zwracać szczególną uwagę przy zatrudnianiu? 
  • Jak na etapie rekrutacji zweryfikować dopasowanie kandydatów do kultury organizacyjnej firmy? 
  • Czym więc będzie różnił się podział obowiązków na początku funkcjonowania spółki i w dalszych fazach jej działania? 
  • Jak strategicznie patrzeć na rozwój i rozbudowę zespołu?  
  • Jak sprawić, by motywacja i zaangażowanie pracowników nie spadało?  

Na początkowym etapie tworzenia start-upu, rola CEO jest kluczowa. Z czasem charyzma lidera staje się mniej istotna, a znaczenia nabiera jego strategiczne spojrzenie na firmę. – Na początku rola CEO i wpływ tej osoby na to, jak organizacja działa na co dzień - na operacje i komunikację – jest kluczowa. Natomiast później CEO powinien się wycofywać na rzecz swoich liderów. Budowanie zespołu powinniśmy zacząć od C-levelu, ale on często też wyrasta on z wnętrza firmy. Liderzy zespołu, to rzecz absolutnie strategiczna już po rundzie A – powiedziała Róża Szafranek.  

W rozmowie poruszony został także temat opublikowanego na początku 2022 roku raportu HR Hints „Mental Health founderów i pracowników polskich startupów”, z którego wynika, że 80% uczestniczących w badaniu pracowników start-upów pracuje więcej niż 8 godzin dziennie, a 85% founderów spędza w pracy przynajmniej jeden weekend w miesiącu. Róża Szafranek zwróciła uwagę na to, że często w firmach technologicznych panuje kult pracy po godzinach, co jednak nie przekłada się na efektywność. Jednocześnie, pracownicy rozliczają się w pracy z tego, jak wiele projektów prowadzą, a nie ile tematów zostało zamkniętych. –

Dla sukcesu start-upu nie jest ważne to, żeby dużo robić, tylko, żeby jak najwięcej rzeczy domykać 

– podkreśla gość podcastu.  

Róża Szafranek zwróciła także uwagę na to, że dużym błędem founderów jest przyjmowanie do zespołu osób podobnych do nich samych oraz ich znajomych. Często twórcy start-upów opisując profil idealnego kandydata na kluczowe, strategiczne stanowisko, opisują de facto siebie. 

Jest to zjawisko naturalne, bo każdy founder na początku budując spółkę, ma tyle stresu i takie obciążenie, że chce mieć poczucie bezpieczeństwa. Z ludźmi, którzy są tacy jak my - mają podobny background i podobnie myślą, czujemy się bezpiecznie

 – tłumaczy Róża Szafranek.   

Posłuchaj całej rozmowy i dowiedz się więcej o pułapkach czyhających na start-upowych liderów i o tym, jak budować komplementarny zespół w spółce technologicznej! 

Nasi goście