PARP otworzyła biuro regionalne w Poznaniu - ostrzeże MŚP przed problemami
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości otwiera swoje biuro w Poznaniu. Ma być punktem kontaktowym dla przedsiębiorców z zachodniej Polski, testować nowe formy wsparcia, a także zajmować się programem System Wczesnego Ostrzegania dla MŚP.
Biuro PARP otwarto 1 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ma być ono odpowiedzialne przede wszystkim za realizację działań informacyjnych i promocyjnych dla przedsiębiorców z Polski Zachodniej. Otwarcie lokalnego biura ma skrócić dystans między przedsiębiorcami, a instytucjami ich wspierającymi.
"Inicjatywa powstania regionalnego oddziału to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, ale i samej Agencji, by być z nimi w bliższym kontakcie. Wielkopolska to region silny gospodarczo, z dużym zapleczem firm produkcyjnych, które z pewnością będą promotorami rozwoju w obszarach, które chce w kolejnych latach wspierać PARP. Umiejscowienie w Poznaniu pozwoli nam na szybsze dotarcie do firm, których działania mogą służyć jako dobre praktyki dla innych podmiotów, a także dobrze poznać potrzeby przedsiębiorstw, które stawiają na szybki rozwój"
– mówi Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Zamknięty obieg gospodarki i System Wczesnego Ostrzegania MŚP
Biuro lokalne ma lokalnie wprowadzać nowe rozwiązania, ale przede wszystkim informować firmy o koncepcji Gospodarki Obiegu Zamkniętego, powiązanych z nią procesów automatyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw, a także związanych z GOZ form wsparcia.
Gospodarka Obiegu Zamkniętego to, w przeciwieństwie do tradycyjnej gospodarki liniowej, która bazuje na ciągłym wzroście, system, w którym dąży się do jak najdłuższego utrzymania wartości zasobów, optymalizacji gospodarki nimi i zwiększyć efektywność używania dóbr – w przeciwieństwie do efektywności produkcji. Przejście gospodarki na ten model to jeden z celów Unii Europejskiej do roku 2024, a PARP ma wspierać rozwiązania pomagające w tym celu.
Drugim ważnym elementem oferty jest punkt informacyjny nowego programu PARP – System Wczesnego Ostrzegania. To program, w którym firmy – od mikro do średnich – mogą uzyskać darmową ocenę swojego stanu, a w wypadku zaobserwowanych przez ekspertów problemów, uzyskać wsparcie – w postaci pokrycia kosztów szkoleń lub usług doradczych (w tym mentoringu) – do 16 tys. złotych. Poza tym prowadzone są też inne programy PARPowskie – w tym m.in. Nowy Start. Program ma przede wszystkim ustalić źródło i przyczyny złej kondycji przedsiębiorstwa, a w dalszym kroku oferuje najlepiej dopasowane narzędzia do ich rozwiązania.
Program podzielony jest na 4 makroregiony - przedsiębiorcy z dwóch pierwszych, czyli województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego mogą się zgłaszać do projektu od 1 lipca br. – kolejne makroregiony zostaną uruchomione w najbliższym czasie. Program trwać będzie aż do 2023 r.
Sprawdź z nami inne ważne dla ekosystemu start-upów adresy w Poznaniu