Od IVONA Software do Aplikacji Jutra! „Rozmowy o Przyszłości” z Łukaszem Osowskim, twórcą Vika Life
Gościem kolejnego odcinka „Rozmów o Przyszłości” był Łukasz Osowski, CEO i founder Vika Life – zespołu, który zwyciężył w konkursie Aplikacje Jutra PFR, w kategorii „społeczeństwo”. Elizie Kruczkowskiej opowiedział o tym, w jaki sposób Vika Life przyczyni się do wydłużenia życia Polaków i dlaczego koronawirus negatywnie wpływa na nasze zdrowie – nawet jeśli (szczęśliwie) nie chorowaliśmy na COVID-19.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–Państwowy Zakład Higieny przeprowadził w październiku 2020 r., czyli po ponad 6 miesiącach od wybuchu w Polsce pandemii koronawirusa, ogólnopolskie badanie ankietowe dotyczące rozpowszechnienia najważniejszych czynników ryzyka utraty zdrowia związanych ze stylem życia. Wyniki sondy wskazały, że 28 proc. dorosłych mieszkańców Polski przytyło podczas pandemii. Co ciekawe, pomimo tego, że Covid-19 atakuje układ oddechowy i odpornościowy, badania pokazały, że Polacy nie poczuli się zmotywowani do zaprzestania palenia tytoniu lub zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu.
Powszechnie wiadomo, że zarówno otyłość, siedzący tryb życia, zła dieta czy nałogi alkoholowe i nikotynowe, mają ogromny negatywny wpływ na nasze zdrowie, co w perspektywie może przełożyć się na skrócenie długości życia.
fot. materiały promocyjne Vika Life
Odpowiedzią na ten problem ma być Vika Life – aplikacja, która może zostać naszym mobilnym asystentem zdrowego stylu życia. Zajęła ona pierwsze miejsce w kategorii "społeczeństwo" w konkursie Aplikacje Jutra PFR. Dlaczego dbanie o siebie jest tak ważne?
"Styl życia, który prowadzimy odpowiada aż za 25 lat zdrowia. Jeśli mam 40 lat (…) i prowadzę bardzo zdrowy styl życia, mogę ten czas wydłużyć do około 35 lat, czyli mogę się spodziewać, że będę żyć do ok. 75 roku życia w zdrowiu. Ale jeśli prowadzę bardzo niezdrowy tryb życia, to może się okazać, że czeka mnie tylko 10 lat zdrowia"
– tłumaczył wpływ naszych zachowań na formę fizyczną Łukasz Osowski, founder i CEO Vika Life.
Twórca aplikacji wskazał, że jednym z filarów jej budowy i funkcjonowania jest wiedza ekspercka, medyczna, dzięki której wiadomo, jakie czynniki wpływają na nasze zdrowie i na to jak długo będziemy się nim cieszyć. Niebagatelny wpływ ma tu tryb pracy, aktywność fizyczna, sen, odżywianie czy nałogi. Oprócz wiedzy medycznej, zespół Vika Life stawia również na korzystanie z danych statystycznych udostępnianych przez takie organizacje jak amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention czy brytyjskie UK Biobank. Na podstawie dostępu do setek tysięcy danych o wpływie stylu życia na zdrowie ludzi, Vika Life stworzyła odpowiedni algorytm, którego działanie tłumaczył w „Rozmowach o Przyszłości” Łukasz Osowski.
"Zbudowaliśmy model, który dzięki sztucznej inteligencji i machine learningu analizuje te 550 tys. historii i jest w stanie potem odpowiedzieć Tobie, mnie, każdemu, ile możesz spodziewać się jeszcze zdrowia, jaki jest twój wiek biologiczny, jakie są twoje ryzyka chorób. Jest w stanie zaproponować też, co możesz zmienić w swoim stylu życia i ile zyskasz na tych zmianach"
– powiedział CEO Vika Life.
Amazon Alexa ma polskie korzenie!
Łukasz Osowski ma bogate doświadczenie w tworzeniu i spektakularnym rozwoju biznesu. W 2001 r. wraz z kolegami ze studiów rozpoczął budowę pierwszego polskiego syntezatora mowy IVONA. Choć po kilku latach intensywnego marketingu door-to–door urządzenie zwróciło uwagę klientów biznesowych, aby sprawdzić realną wartość i jakość produktu, twórcy IVONY postanowili wystartować w międzynarodowym konkursie Blizzard Challenge. Konkurowali z renomą uniwersytetów i globalnych korporacji takich jak Microsoft czy IBM. IVONA konkurs ten wygrała - nie tylko w roku 2006, ale powtórzyła ten sukces także w latach 2007, 2008 i 2009.
W 2012 roku doszło do transakcji pomiędzy IVONA Software i korporacją Amazon, a Łukasz Osowski wraz ze współpracownikami przez kolejne 3 lata nadal rozwijali swój produkt, tworząc jednocześnie Amazon Development Center Poland w Gdańsku. Co najważniejsze, tworzyli tym samym Alexę, znaną technologię Amazon, która do dziś rozwijana jest w tym mieście. W 2015 r. sam Łukasz Osowski odszedł jednak z Amazon i postanowił rozwijać kolejne projekty. Dlaczego?
"Ja mam taki charakter, lubię budować, lubię tworzyć od zera. Amazon to jest gigantyczna firma, jest obecnie w pierwszej trójce największych firm świata. Drugą rzeczą jest to, że nie lubię mieć szefa, sam lubię być swoim szefem. To była niesamowita przygoda – tworzenie przez 11 lat IVONY i przez 3 lata budowanie Amazon w Polsce i takiego produktu, jakim jest Alexa. Bardzo niewielu ludzi miało możliwość doświadczyć czegoś takiego. To było świetne przeżycie, także od strony menadżerskiej"
– powiedział gość Elizy Kruczkowskiej.
By dowiedzieć się więcej o współpracy Łukasza Osowskiego z Amazonem, ale przede wszystkim o jego nowym projekcie Vika Life i planach jego rozwoju – obejrzyjcie cały odcinek „Rozmów o Przyszłości”!