Przejdź do treści
Publikacje Data publikacji: 15 grudnia 2021

Nowa formuła programu TAURON Progres. Dlaczego to dobre miejsce dla start-upów? Rozmowa

TAURON, który współtworzył do tej pory kilka programów akceleracyjnych, rozpoczyna właśnie kolejną inicjatywę wspierającą rozwój start-upów. Podczas debaty z udziałem m.in. Małgorzaty Walczak – Dyrektor inwestycyjnej PFR Ventures oraz Patryka Demskiego - Wiceprezesa TAURON Polska Energia S.A. przedstawione zostaną dziś nowe zasady funkcjonowania akceleratora. O tym, jakie rozwiązania powinny być szczególnie zainteresowane udziałem w nim, opowiedziała nam Dominika Goleniowska-Milinković, Kierownik Zespołu Open Innovation, Obszar Badań i Innowacji w TAURON Polska Energia.

Program akceleracyjny TAURON Progres skierowany jest do spółek pracujących nad rozwiązaniami wpisującymi się w wyzwania stojące przed branżą energetyczną, z naciskiem na obszary:

  • Dystrybucji,
  • Wytwarzania OZE,
  • Wytwarzania i dystrybucji ciepła,
  • Produktów i modeli biznesowych odpowiadających na potrzeby klientów;
  • Transformacji cyfrowej TAURON-u,
  • Technologii wodorowych.

Finansowanie i wiedza

W programie poszukiwane są podmioty, z którymi Grupa TAURON może podjąć współpracę przy rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Głównym celem programu jest poszerzenie obecnej oferty spółek Grupy o nowe produkty i usługi, ale również wpływ na usprawnienie procesów produkcji i świadczenie usług oferowanych już na rynku.

"Mówiąc o Tauron Progres, chciałabym unikać sformułowania „kolejny akcelerator dla start-upów”. Wychodzimy z założenia, że Tauron to biznes, podobnie jak spółki technologiczne. Choć różnimy się kategoriami, to jesteśmy partnerami w interesach. W końcu celem nas wszystkich jest rozwój"

– powiedziała Dominika Goleniowska-Milinković, Kierownik Zespołu Open Innovation, Obszar Badań i Innowacji w TAURON Polska Energia. 

"Widzimy, że potencjał rynku technologiczno-energetycznego jest ogromny, a współpraca na linii korporacja – start-up jest obecnie standardem w rozwoju innowacji"

- dodała.

Jedną z korzyści z dołączenia do TAURON Progres jest możliwość przeprowadzenia pilotażowego wdrożenia rozwiązania na infrastrukturze spółek Grupy TAURON, odpowiedniej dla charakteru i przeznaczenia testowanego rozwiązania. Dlaczego jeszcze warto zainteresować się programem?

- Oferujemy start-upom m.in. pokrycie środków na realizację programu pilotażowego, bo wiemy, że warto inwestować w nowatorskie rozwiązania, szczególnie w kontekście wyzwań stojących przed rynkiem energetycznym. Chcemy budować naszą przewagę konkurencyjną, korzystając właśnie z rozwiązań tworzonych przez start-upy, ale działając przy tym na zasadzie partnerstwa, na którym zyskać mogą dwie strony 

- tłumaczy Dominika Goleniowska-Milinković.

Dodatkowym atutem współpracy z TAURON jest możliwość skorzystania z pomocy doświadczonych ekspertów z różnych obszarów energetyki. 

"Nasze spółki zajmują się wytwarzaniem, sprzedażą, dystrybucją energiiczy oświetleniem ulicznym – w każdej z nich pracują eksperci (w sumie kilkanaście tysięcy osób), którzy są w stanie wnieść bezcenną wiedzę. Dysponujemy także szerokim spojrzeniem na biznes – potrafimy ocenić potencjał biznesowy i wskazać, jaki model biznesowy będzie najefektywniejszy dla danego rozwiązania"

– wskazała Dominika Goleniowska-Milinković.

Co szczególnie istotne, TAURON Progres ma być w założeniu programem otwartym, bez podziału na edycje. Start-upy mogą więc zgłaszać się do udziału w inicjatywie cały czas. Progiem uczestnictwa w programie jest jednak posiadanie rozwiązań innowacyjnych, będących na etapie rozwoju MVP. -Naszym celem jest przetestowanie rozwiązania zanim zaoferujemy je klientom wewnętrznym lub zewnętrznym, a będzie to możliwe tylko z istniejącym już prototypem - tłumaczy Dominika Goleniowska-Milinković.

Nauczeni na doświadczeniach

Jak wskazują organizatorzy TAURON Progres, powołanie autorskiego programu, jest następstwem wcześniejszych działań. 

"Początkowo – od roku 2017 r. - uczestniczyliśmy w inicjatywach rządowych aktywizujących współpracę na linii przedsiębiorstwa – start-upy, w tym w programie ScaleUp, organizowanym we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Braliśmy udział w sumie w 3 odsłonach tej inicjatywy. Pierwsze edycje były czasem nauki dla nas wszystkich – i dla Tauronu, i dla PARP-u, i dla start-upów"

– mówi Dominika Goleniowska – Milinković.

"To, co z pewnością wniósł do polskiego ekosystemu program ScaleUp, to podejście systemowe do współpracy spółek technologicznych z korporacjami. Dziś jesteśmy w zupełnie innej sytuacji, bogatsi o tych kilka lat doświadczeń, które w przypadku rynku technologicznego są tak naprawdę latami świetlnymi"

– dodała, wskazując na to, że TAURON z dotychczasowych inicjatyw akceleracyjnych, które współtworzył, wyniósł nie tylko doświadczenie, ale również możliwość korzystania z konkretnych rozwiązań, które powstały na skutek współpracy firmy ze start-upami. Do nich należy m.in. oprogramowanie do zarządzania ładowarkami do samochodów elektrycznych.

"Dla nas jest to modelowy przykład współpracy, bo właśnie dzięki współpracy na etapie akceleracyjnym, my mieliśmy okazję przetestowania rozwiązania tworzonego przez start-up, a spółka z kolei wiedziała, czego my oczekujemy i jak się z nami pracuje. To zaowocowało długotrwałą współpracą. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku tworzenia chatbota – realizacja pilotażu rozwiązania, przypadła na okres początku pandemii. W kolejnym kroku wdrożyliśmy rozwiązanie do codziennej obsługi klientów w kanale on-line. Pomagając w jego akceleracji, nie przypuszczaliśmy, jak ważne będzie to dla nas narzędzie na przestrzeni kolejnych miesięcy"

- podsumowuje Dominika Goleniowska-Milinković.

Wszyscy chętni mogą wziąć udział w debacie, która odbędzie się w online dziś, 15 grudnia, o godz. 11:00 na stronie. Udział w niej wezmą:

  • Patryk Demski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju.
  • Małgorzata Walczak, przedsiębiorczyni, inwestorka i anioł biznesu, od 2016 r. zarządza Funduszem Funduszy PFR NCBR CVC w PFR Ventures, odpowiada też za inwestycje w ramach programu PFR Green Hub FoF.
  • Maciej Sadowski, współzałożyciel i prezes fundacji Startup Hub Poland. Scout, broker technologii i analityk inwestycyjny.
  • Rafał Strzelecki, MBA, inż., prezes zarządu CashDirector SA, innowacyjnej spółki FinTech rozwijającej inteligentne platformy automatycznej księgowości i zarządzania finansami dla małych i średnich firm.

Więcej informacji na temat programu TAURON Progres znajdziesz na stronie.