Naucz się start-upów na Uniwersytecie – SGH i UW zaczęły „start-upowe” kierunki
Czy studia mogą nauczyć start-upowego podejścia i pozwolić na rozwój w tej dziedzinie? Na uniwersytetach pojawiają się co jakiś czas związane z technologicznym biznesem kierunki studiów podyplomowych – w tym roku można zacząć naukę na dwóch – o dość różnych profilach.
W zeszłym miesiącu media obiegła informacja o tym, że SGH otwiera program MBA we współpracy z Sebastianem Kulczykiem. Studia podyplomowe na Online MBA for Startups, bo tak nazywa się kierunek, mają trwać dwa lata i być przeprowadzone w pełni online. Twórcy studiów obiecują połączenie nauki z mentoringiem dla młodych przedsiębiorstw, opartym na doświadczeniach programu InCredibles Kulczyka. Poza InCredibles partnerem programu jest Carlson School of Managment przy Uniwersytecie Minnesoty, którego wykładowcy będą także spotykać się ze studentami kierunku – dlatego wymagana jest znajomość angielskiego.
"Online MBA for Startups to pierwsze w Polsce studia MBA zaprojektowane specjalnie z myślą o twórcach startupów. Naszym celem jest wspieranie młodych przedsiębiorców poprzez podnoszenie ich konkurencyjności na rynku, wymagającym umiejętności ciągłej adaptacji, podejmowania szybkich decyzji i wykorzystywania najnowszych technologii. Ale także pokazanie, że nowoczesny biznes musi opierać się na zasadach społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju"
– mówi prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH.
Specjaliści nauczą się fintechu na UW
Drugą propozycją start-upowych studiów są podyplomowe studia FinTech prowadzone przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak w tym wypadku skierowane są jednak do innego typu studenta – głównie pracowników banków i instytucji finansowych, którzy zainteresowani są cyfrowymi innowacjami, czy przedsiębiorców, którzy chcieliby stać się specjalistami w branży.
W tym roku trwa już nabór na trzecią edycję studiów – a wśród wykładowców są doświadczeni praktycy – m.in. związani z PwC, bankami takimi jak Alior Bank czy BNP Paribas, firmami jak IBM czy PayU, czy funduszami VC i CVC.
"Dzięki udziałowi w tych studiach nasi studenci nauczą się rozpoznawać i zarządzać ryzykiem w projektach FinTech. Przekazujemy wiedzę mocno multidyscyplinarnie. Studenci otrzymują od nas między innymi wiedzę z zakresu regulacji, marketingu, zarządzania i tzw. „best practices"
- mówiła o poprzedniej edycji studiów Fintech dr. Katarzyna Niewińska, kierownik studiów, adiunkt w Katedrze Systemów Finansowych Gospodarki UW.
Jak dodała, studia powstały głównie w odpowiedzi na potrzeby rynku. Istniał popyt na specjalistów w tej dziedzinie, a jednocześnie brakowało strukturyzacji wiedzy w tym zakresie.
Studia fintechowe na UW mają łączyć spotkania z praktykami, wiedzę o otoczeniu prawnym fintechu, marketingu, czy takich rozwiązaniach jak blockchain czy Sztuczna Inteligencja i jej zastosowanie na rynkach finansowych. Trwać mają rok.
Zarówno studia FinTech, jak i MBA for Startups mają zbliżoną cenę – studia kosztują powyżej 30 tys złotych. Nie są to pierwsze „start-upowe studia” w Polsce, jednak zdobyta w ich czasie wiedza i kontakty mogą przełożyć się na przyszłe kariery absolwentów.
Chcesz stworzyć swój start-up i zdobyć wiedzę i dostęp do świetnych mentorów zupełnie za darmo? Zgłoś się do Szkoły Pionierów PFR. Aplikacje można składać jeszcze do 24 czerwca, a absolwenci jej wcześniejszych edycji zdobyli już ponad 85 mln złotych dofinansowania dla swoich start-upów.