Aktualności Data publikacji: 06 listopada 2020

Kurs "Elements of AI" - kompendium wiedzy o sztucznej inteligencji

Chcecie dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu i możliwościach sztucznej inteligencji? A może macie obawy związane z jej rozwojem? Właśnie ruszyła polska wersja językowa znanego bezpłatnego kursu "Elements of AI".

Często nie zdajemy sobie sprawy, w jak wielu życiowych sytuacjach mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją – ocenianie zdolności kredytowej, mechaniczne tłumaczenie tekstów, czy wychwytywanie podejrzanych transakcji finansowych. Obecnie możemy stwierdzić, że nie ma ucieczki od jej dalszego rozwoju, a wiedza na temat sposobu działania sztucznej inteligencji należy do jednych z kompetencji przyszłości. Jest ona szczególnie cenna, gdyż w przestrzeni medialnej narosło wiele mitów na temat pozytywnych i negatywnych skutków rozwoju nowych technologii.

Szansą, by zgłębić tę tematykę jest kurs „Elements of AI”, którego polska wersja językowa została zrealizowana we współpracy Uniwersytetu Helsińskiego, Reaktora, Komisji Europejskiej oraz Fundacji Digital Poland. Kurs ten był wielokrotnie nagradzany w przeszłości i do tej pory skorzystało z niego przeszło 10 tysięcy osób. Kurs jest całkowicie bezpłatny, a w polskiej edycji został rozszerzony o specjalną platformę do promocji polskiego ekosystemu sztucznej inteligencji – AIPoland.

Polskimi partnerami kursu są wspomniana już Fundacja Digital Poland oraz Uniwersytet Jagielloński.

"Trudno dzisiaj przewidzieć wszystkie konsekwencje nadchodzących zmian. Z pewnością, jak każda nowa technologia, AI niesie ze sobą olbrzymie szanse, ale też i ryzyka. Im lepiej poznamy tę technologię, tym łatwiej będzie nam z niej korzystać, ale też chronić się przed zagrożeniami. Dlatego Fundacja Digital Poland wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim zachęcają do wzięcia udziału szkoleniu"

– powiedział Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.

Kurs dostępny jest na stronie elementsofai.pl, a klikając w link możecie zobaczyć webinar inaugurujący przedsięwzięcie, podczas którego wystąpili profesor Teemu Roos z Uniwersytetu w Helsinkach oraz wcześniej wspomniany Piotr Mieczkowski.