Korzyści z wykorzystania chmury w biznesie - dla MŚP i start-upów
Chmura obliczeniowa jest rozwiązaniem funkcjonującym od dekady – trudno więc wciąż określać je mianem „innowacji”. Niemniej jednak, szerokie możliwości tej technologii w biznesie wciąż nie są w pełni wykorzystywane. Zainteresowanie implementacją rozwiązań chmurowych – zarówno w tradycyjnych jak i technologicznych spółkach - wciąż jednak rośnie.
Jak wynika z raportu magazynu Computerworld „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie - Co każda firma może zyskać, dzięki skorzystaniu z chmury obliczeniowej?”, 44% firm uczestniczących w badaniu zamierza w 2022 roku przeznaczyć na rozwiązania chmurowe między 10 a 50% swoich budżetów IT. 67% ankietowanych przedsiębiorstw uważa zaś, że chmura obliczeniowa będzie głównym motorem zmian technologicznych.
Jak biznes może skorzystać na wdrożeniu technologii chmurowej?
- Elastyczność – umieszczenie danych w chmurze pozwala na nieograniczone skalowanie zasobów – rozwój firmy nie oznacza konieczności przeprowadzania skomplikowanych działań związanych z rozbudową własnej infrastruktury, a jedynie powiększenie pakietu chmurowego.
- Usprawnienie współpracy pomiędzy pracownikami – chmura pozwala na natychmiastowy dostęp do danych, dzięki czemu przekazywanie sobie dokumentów i danych jest dużo prostsze i dostępne – po zalogowaniu - z dowolnego miejsca. To umożliwia szybsze dostosowanie biznesu także do realiów pracy zdalnej i hybrydowej, w której niezmiernie istotne jest zachowanie ciągłości dostępu do informacji.
- Brak konieczności utrzymywania własnej infrastruktury IT – budowanie firmowego zaplecza systemowego generuje koszty. Pierwszym wydatkiem jest zakup infrastruktury, co wiąże się także z późniejszymi wydatkami na eksploatację i utrzymanie systemów. Kosztowne jest także przeszkolenie osób odpowiedzialnych za obsługę tejże infrastruktury, jak również – czego w obecnym czasie nie należy bagatelizować – wykorzystanie energii elektrycznej przez sprzęt. Nie należy zapominać, że zakup niezbędnych systemów oraz szkolenie pracowników do ich obsługi, pochłania także czas. Korzystając z chmury obliczeniowej, firma przenosi na dostawcę wszelkie kwestie związane z wdrożeniem i utrzymaniem infrastruktury IT w chmurze.
- Zniwelowanie ryzyka przerw w dostępie do zasobów – z jednej strony wdrożenie chmury pozwala na tworzenie kopii zapasowych dokumentów i baz danych w czasie rzeczywistym, a z drugiej niweluje ryzyko przestojów spowodowanych brakiem dostępu do internetu czy energii. Zdecydowanie łatwiej jest także zapewnić bezpieczeństwo danych widniejących umieszczonych w chmurze niż na własnym serwerze.
- Klucz do rozwoju technologicznego – dla wielu firm dostęp do chmury obliczeniowej jest podstawą transformacji cyfrowej, która z kolei pozwala na redukcję długu technologicznego, czyli korzystania z przestarzałych zasobów i rozwiązań.
Technologia chmurowa dla programistów
Chmura obliczeniowa nie jest jednak rozwiązaniem skierowanym tylko do tradycyjnych przedsiębiorstw. Wręcz przeciwnie – nowe zastosowania chmury zgłębiają największe i najbardziej zaawansowane firmy technologiczne. Przykładem może być zachęcanie przez Microsoft i Amazon deweloperów z sektora gamingowego do pracy nad swoimi projektami w środowisku chmurowym.
Rewolucję w bezserwerowym przetwarzaniu danych chce wprowadzić także polska spółka ScramJet Cloud Platform. Start-up oferuje połączenie trzech elementów: zdolności przetwarzania strumieniowego (co oznacza możliwość przetwarzania danych „w locie”), systemów bezserwerowych (jak np. Lambda od Amazon Web Services) oraz globalnie dostępnego interfejsu zarządzania, przez API lub CLI. Spółka wprowadza usługi przetwarzania danych w sposób znany gigantom świata technologii (korzystają z niego np. Netflix i Expedia), lecz dotychczas nie stosowany powszechnie ze względu na ograniczenia obecnych rozwiązań. - Teraz wreszcie mamy technologię, która te ograniczenia niweluje i chcemy ją udostępnić całemu światu – mówi Wojciech Sacha, CEO Scramjet.
Opracowana przez spółkę technologia umożliwia przetwarzanie skomplikowanych zestawów danych pochodzących z różnych lokalizacji (np. część na serwerze firmy, część w chmurze, a część na urządzeniu klienta) przy wsparciu i z możliwością łączenia kodu w wielu językach programowania, przetwarzając w czasie rzeczywistym, gdzie opóźnienia są liczone w mikrosekundach. Rdzeń oprogramowania dostępny jest jako open-source, co daje transparentność działań.
"Wszystkie powyższe cechy mają zagwarantować niespotykane dotąd pozytywne doświadczenie w korzystaniu z usługi dla programistów oraz biznesów. Nasza platforma może działać na praktycznie każdym typie danych, stąd możemy w łatwy sposób oferować nasze usługi globalnie, dane nie znają języków i ograniczeń, a my rozumiemy je doskonale"
– powiedział Michał Czapracki, Szef Pionu Technologii w Scramjet i pomysłodawca projektu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie wprowadzenie chmury obliczeniowej może przynieść Twojemu biznesowi – niezależnie od branży, w której go rozwijasz lub zobaczyć, jak w praktyce wygląda migracja danych do chmury, skorzystaj z naszego bezpłatnego kursu online „Chmura w biznesie”.