Aktualności Data publikacji: 19 maja 2021

KNF zidentyfikowało przeszkody dla polskiego fintechu – 193 bariery

Potężny raport KNF pokazał skalę prawnych i technologicznych problemów, z którymi mierzą się innowatorzy. Jednocześnie urząd zobowiązał się do pracy nad ich usunięciem. 

Opublikowany z końcem kwietnia „Raport z prac Zespołu ds. rozwoju innowacji finansowych FinTech” to efekt działań, które rozpoczęły się w 2019 r. W skład zespołu wchodzili przedstawiciele rynku oraz 46 instytucji publicznych. Aktualnie Raport obejmuje 193 bariery zgłoszone przez uczestników prac.  

Raport nie ma ostatecznego charakteru, a prace nad poszczególnymi postulatami będą kontynuowane. 

Fintechom ciąży papier 

Wśród wielu różnych barier pojawiających się na liście działającym na rynku podmiotom zajmującym się technologiami finansowymi ciąży częste wymaganie informacji i umów w formie pisemnej – m.in., jeśli chodzi o umowę leasingu, zawarcie ubezpieczenia, umowę kredytu konsumenckiego czy uruchomienie polecenia zapłaty. Wymóg przekazania papierowej karty pojazdu uniemożliwia też nabycie w pełni na odległość środka transportu.  

Fintechy zwracają jednak także uwagę na bezpieczeństwo danych i brak precyzyjnego określenia odpowiedzialności za weryfikację klienta – szczególnie w wypadku kradzieży tożsamości. Założenie konta za pomocą np. uzyskanego w nielegalny sposób Profilu Zaufanego jest niemożliwe do zweryfikowania. 

W pustce prawnej z kolei pozostają urządzenia pozwalające na biometryczny podpis – nie wiadomo do końca jak zweryfikować i jaki status prawny będzie miał podpis złożony rysikiem na telefonie, tablecie czy innym urządzeniu, i jakie wymagania musi ono spełnić. To utrudnia np. podpisywanie umów za pośrednictwem kuriera. 

Kryptowaluty i status SKOK 

Inne problemy czekają na fintechy zajmujące się kryptowalutami – tutaj brakuje z jednej strony definicji ustawowych kryptowaluty, a z drugiej np. handel kryptowalutami uniemożliwia często choćby założenie firmowego konta. W grudniu 2020 r. KNF rozwiązał częściowo pierwszy z tych problemów, wydając stanowisko, w którym określił charakterystyki kryptoaktywów. 

Problemem jest też skomplikowany status prawny SKOK – fintechy uskarżają się na problemy z uzyskaniem danych ze spółdzielczych kas, a systemy teleinformatyczne SKOK-ów nie zostały uwzględnione w katalogu środków umożliwiających potwierdzenie danych abonenta drogą elektroniczną – choćby przy podpisywaniu umów na odległość. 

Część problemów już rozwiązana

Niektóre z wymienionych w dokumencie barier zostały już usunięte – aż 5 z nich dotyczyło na przykład nadmiernej regulacji korzystania z chmury obliczeniowej. KNF wydał w styczniu 2020 r. stanowisko dotyczące wykorzystania chmury, a także organizował spotkania z podmiotami rynkowymi mające wyjaśniać jej działanie.  

Drugim z kluczowych problemów był brak ciągłości działań instytucjonalnych – tutaj problem został rozwiązany częściowo, poprzez stworzenie strategii Cyfrowej Agendy Nadzoru. Trwają też prace nad strategią KNF, a Urząd na bieżąco pracuje nad usuwaniem kolejnych barier 

"Łączna liczba analizowanych barier wyniosła 193, co pokazuje ogrom materiału, z którym trzeba było się zmierzyć. W trakcie dalszych prac Raport będzie podlegał stosownemu uzupełnieniu i zmianom w odniesieniu do poszczególnych barier"

-  skomentował w rozmowie z portalem fintek.pl Zbigniew Wiliński, Dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych Fintech w UKNF.