Jutro zaczyna się tutaj


Dziesiąta odsłona Hello Tomorrow Global Summit – największej konferencji technologicznej organizowanej corocznie w stolicy Francji dobiegła końca. To wyjątkowe wydarzenie gromadzi czołowych przedstawicieli ekosystemu – inwestorów, founderów i reprezentantów sektora publicznego, tworząc platformę wymiany najlepszych startupowych praktyk. Co warto zapamiętać z tegorocznej edycji?
Branże i trendy, który warto śledzić
Jak co roku Hello Tomorrow stało się okazją do międzynarodowego networkingu i zestawienia zaczerpniętych nie tylko z europejskich ekosystemów rynkowych obserwacji. Ich ważną częścią było zdefiniowanie obszarów, w których mimo palących wyzwań, wciąż brakuje adekwatnych rozwiązań biznesowych. Wśród branż cieszących się szczególnym zainteresowaniem inwestorów wysoką pozycję utrzymuje climate tech i health tech. W ramach pierwszego poszukiwane są przede wszystkim innowacyjne produkty i usługi dedykowane bezpieczeństwu żywieniowemu, energetycznemu czy zrównoważonym łańcuchom dostaw. Sporą uwagę poświęca się przy tym jakości „zielonych” produktów i usług, którym w dłuższej perspektywie konkurencyjności nie zapewnia już sama pro-ekologiczna metoda wytwarzania. W sektorze energetycznym nie milkną dyskusje na temat potencjału baterii sodowo-jonowych oraz oferujących wyższą gęstość energetyczną niepalnych baterii półprzewodnikowych.
Liderzy health techu w drodze do identyfikacji najlepszych okazji biznesowych odsyłają zwłaszcza w kierunku zagadnień związanych z podnoszeniem jakości życia osób starszych, wspierania długowieczności i eksploracji silver economy. Niemniej istotne jest też poszukiwanie nowych materiałów i metod produkcji z myślą o zrównoważonym wykorzystaniu deficytowych zasobów, czy wyjściu naprzeciw rosnącym potrzebom sektora space tech. Listę branż i trendów, którym poświęcono w panelach najwięcej uwagi domyka zaawansowane przetwarzanie danych i rola technologii cyfrowych. Mowa tu nie tylko o sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, ale również informatyce kwantowej, czy wyzwaniach skoncentrowanych wokół szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa.
Jak budować ekosystem sprzyjający deep-techowi?
Agendę wydarzeń towarzyszących dziesiątej edycji Hello Tomorrow zdominowała tematyka związana z komercjalizacją zaawansowanych technologii. Nie dziwi to w kontekście obserwowanej od około 2020 roku „technologicznej megafali” oraz konsekwentnych dążeń organizatorów Hello Tomorrow do promowania współpracy innowatorów z autorami przełomowych badań naukowych. Podsumowanie dobrych praktyk zbiegło się z obchodami sześciolecia wzmożonej inwestycji w rozwój sektora deep-tech we francuskim ekosystemie startupowym.
Realizowane w jej ramach inicjatywy przynoszą znaczące sukcesy, w tym m.in. ponad dwukrotny wzrost liczby startupów deep-techowych zakładanych we Francji rocznie oraz zwiększenie liczby ich exitów o 58%. Co pomaga osiągać takie rezultaty? Trudno o uniwersalny przepis, ale we francuskich realiach dobrze sprawdził się model oparty na trzech filarach:
- moderowanemu pozyskiwaniu talentów i ich sieciowaniu,
- upraszczaniu transferu technologii,
- inwestycjom uwzględniającym działalności uniwersyteckich klastrów innowacji.
Jednym z wartych uwagi rozwiązań jest dedykowana platforma, za pośrednictwem której branżowi eksperci i naukowcy mogą łatwo łączyć się w startupowe zespoły (nazwa narzędzia – tandem) oraz pozyskiwać na rzecz rozwoju projektu profesjonalnych doradców (nazwa narzędzi – tango). Szczególne potrzeby sektora deep-tech dobrze adresuje również zapewniane przez BPI France finansowanie w formie grantów, inwestycji pośrednich i bezpośrednich, czy wydatki na rzecz budowania kompetencji i doradztwa w połączeniu z pakietem uproszczeń regulacyjnych transferu technologii.
Najlepsze technologiczne startupy wyłonione
Przekrojowy obraz układu sił na deep-techowej scenie zapewnił prestiżowy Hello Tomorrow Global Challenge. Wybór zwycięzców w konkursie, do którego spłynęło łącznie ponad 4600 zgłoszeń z całego świata, był nie lada wyzwaniem. Tym bardziej warto bliżej przyjrzeć się startupom, których przedstawiciele stanęli na podium rywalizacji.
- Tytuł zwycięzcy i nagrodę w wysokości 100 000 euro organizatorzy postanowili przyznać francuskiemu Nūmi, produkującemu dzięki hodowli komórkowej mleko dla niemowląt, które z różnych względów nie mogą być karmione piersią.
- Tuż za nimi uplasował się amerykański spotLESS Materials i jego wolne od substancji per- i polifluoroalkilowych ultra śliskie powierzchnie odpychające ciecze, ciała stałe i materiały biologiczne.
- Grono laureatów uzupełnił Papcup z Wielkiej Brytanii oferujący elektrochemiczny biosensor do wykrywania rakotwórczego wirusa HPV we krwi menstruacyjnej.
Równolegle do klasyfikacji generalnej najbardziej obiecujące startupowe rozwiązania wyróżnione zostały w ramach dziesięciu kategorii tematycznych, których pełna lista dostępna jest poniżej. Obok startupów francuskich, amerykańskich i brytyjskich znalazły się na niej spółki z Niemiec oraz Holandii.
„Advanced Computing & Electronics” – Gallox Semiconductors Inc. i ich diody oraz tranzystory do falowników mocy, umożliwiające bardziej wydajną konwersję energii dla centrów danych i ładowarek pojazdów elektrycznych.
„Aerospace” – Alpha Impulsion z pionierskim projektem hybrydowej technologii rakiet autofagicznych, dzięki której struktura rakiety nośnej jest w całości zużywana jako paliwo, podwajając wydajność i minimalizując ilość kosmicznych śmieci.
„Digital Health & Medical Devices” – Impli oferujące wysoce precyzyjne zdalne monitorowanie hormonów w czasie rzeczywistym podczas zabiegów IVF za pomocą innowacyjnego implantu.
„Energy” – Found Energy oferujące niedrogą, bezpieczną i etyczną alternatywę dla paliw kopalnych - obfite i gęste energetycznie aluminium jako bezemisyjne paliwo zdolne do generowania ciepła o wysokiej temperaturze lub wodoru do zastosowań przemysłowych
„Environment” – Dryad Networks GmbH dostarczające zasilane energią słoneczną czujniki gazu z obsługą sztucznej inteligencji, które wykrywają pożary już w fazie tlenia
„Food & Agriculture” – Nūmi, ze swoim produkowanym dzięki hodowli komórkowej mlekiem dla niemowląt, które nie mogą być karmione piersią,
„Industrial Biotech & New Materials” – spotLESS Materials oferujący wolne od substancji per- i polifluoroalkilowych ultra śliskie powierzchnie odpychające ciecze, ciała stałe i materiały biologiczne
„Industry & Machines” – RESONIKS umożliwiający identyfikację przy wykorzystaniu AI wad strukturalnych, takich jak pęknięcia, pory i ubytki w częściach metalowych zwłaszcza sektora motoryzacyjnego, lotniczego, morskiego i budowy maszyn,
„Medical Biotech & Pharmaceuticals” – HEPHAISTOS Pharma z celowaną immunoterapią przekształcającą zimne guzy w gorące cele układu odpornościowego
„Sustainable Construction & Infrastructure” – AeroShield Materials i ich ultraprzezroczyste, superizolacyjne aerożele krzemionkowe, które zwiększają wydajność okien o 65%, przewyższając szkło trzyszybowe przy niższych kosztach.
Dziesiąta edycja Hello Tomorrow zwieńczyła trwającą od 2011 roku tradycję wiosennego gromadzenia się startupowego świata w Paryżu. Od przyszłego roku konferencja przenosi się do Amsterdamu. Przed organizatorami nowe wyzwania, ale także perspektywa umocnienia marki wydarzenia z wykorzystaniem potencjału silnej europejskiej stolicy innowacji. Co przyniesie zmiana i czy Hello Tomorrow utrzyma się na Panteonie? Dowiemy się wkrótce.