Publikacje Data publikacji: 30 września 2021

Jakie znaczenie ma ESG w procesie inwestycyjnym? Tłumaczy Karolina Wojtas z ICOS Capital

Inwestorzy, w tym fundusze VC, nie tylko coraz chętniej inwestują w rozwiązania proekologiczne, ale również z roku na rok zwracają coraz większą uwagę na wpływ projektów rozwijanych przez start-upy na środowisko. O tym, jakie znaczenie mają przy procesie inwestycyjnym kwestie społeczne i ekologiczne, opowiedziała Karolina Wojtas - Investment Manager w holenderskim funduszu ICOS Capital.

Artykuł jest częścią e-booka „Start-upy i ekologia. Jakie zielone rozwiązania tworzą polskie firmy technologiczne?”. Kliknij, aby zapoznać się z całością publikacji!

ESG (Environmental, Social, Governance) to pojęcie stosowane dla określenia szeregu czynników branych pod uwagę m. in. przy ocenie inwestycji, które mają na względzie nie tylko aspekt finansowy, ale również wpływ jaki dane przedsiębiorstwo wywiera na swoje otoczenie.

Przykładami tych wskaźników mogą być:

  • efektywność energetyczna (środowiskowe),
  • prawa człowieka (społeczne),
  • etyka biznesowa (governance).

Według danych Morgan Stanley, 85% inwestorów jest zainteresowanych zrównoważonym inwestowaniem. Ze względu na to, że ESG zyskuje coraz bardziej na znaczeniu, zarówno fundusze VC jak i start-upy powinny poważnie rozważyć jego implementację do swoich strategii.

O implementacji ESG w funduszach VC możemy mówić na kilku poziomach - od strategii inwestycyjnej, przez due diligence (red. poddanie przedsiębiorstwa dogłębnej analizie w celu jego wyceny przez inwestora) i monitoring portfolio, aż po strategię wyjścia. Patrzenie przez pryzmat kryteriów ESG na poziomie analizy przedinwestycyjnej, pozwala lepiej zrozumieć ryzyka oraz szanse na wzrost przedsiębiorstw.

Istotne jest także wprowadzenie określonych KPI dla spółek portfelowych i oczekiwanie raportowania, np. w zakresie redukcji emisji CO2 czy też struktury wynagrodzeń. Co równie ważne, coraz większa liczba tzw. limited partners (podmiotów inwestujących w fundusze VC) kładzie nacisk na to, aby ich środki były alokowane w przedsięwzięcia realizujące ESG, co dla wielu VC jest szansą na pozyskanie dodatkowego kapitału.

Tworząc ICOS Capital, już w 2005 r. postawiliśmy sobie za cel inwestować w projekty wpływające pozytywnie na środowisko oraz człowieka, takie jak Carbon Clean (wyłapywanie CO2), Rainmaker (dostęp do wody pitnej) czy też NutriLeads (pro-zdrowotne dodatki do żywności). ESG jest silnie zintegrowane z naszą strategią inwestycyjną i realizowane przez podejście 3P (people, planet, profit), w którym co roku mierzymy postęp w zakresie celów wyznaczonych dla całego funduszu przez nas i naszych inwestorów.

Zgodność z ESG jest także coraz istotniejsza dla start-upów. Niektóre fundusze decydują się, aby w swoich term sheet-ach oprócz standardowych praw (np. drag along), zawierać tzw. sustainability clause w której startup zobowiązuje się do realizowania np. celów klimatycznych.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest "term-sheet" i jakie elementy powinien zawierać!

Dobrym przykładem jest tutaj BEV (fundusz wspierany przez Billa Gates’a), który inwestuje w projekty, mające potencjał na zredukowanie około 1% światowych emisji gazów cieplarnianych. Silny nacisk na ESG widać również w programach grantowych, zwłaszcza UE np. w ramach schematu green deal. Znane są również przykłady tego jak niezgodność z ESG, zwłaszcza na płaszczyźnie governance prowadzi do utraty reputacji i spadku wyceny firmy.

Trend integracji ESG do polityk inwestycyjnych funduszy VC będzie coraz silniejszy, dlatego istotne jest, aby zarówno start-upy, jak i fundusze już dzisiaj pracowały nad ich wdrożeniem, mając na względzie nie tylko dostęp do większej ilości kapitału, ale również pamiętając, że implementacja ESG podnosi morale zespołów i często jednoczy je wokół wspólnego systemu wartości i poczucia pozytywnego wpływu na otoczenie.