Aktualności Data publikacji: 20 października 2022

Jak znaleźć co-foundera? Pomoże Ci formularz ze Szkoły Pionierów PFR

Masz pomysł, ale brakuje Ci umiejętności - technologicznych czy biznesowych? Nie martw się, nikt nie zna się na wszystkim. Żeby uzupełnić kompetencje możesz oczywiście zatrudnić ludzi, ale na początku, kiedy nie chcesz wydawać na projekt dużych pieniędzy, warto poszukać wspólnika - na co zwrócić uwagę szukając co-foundera? Dajemy Ci proste narzędzie, którego używamy budując zespoły w trakcie Szkoły Pionierów PFR!

Wśród założycieli start-upów często zwracamy uwagę na „gwiazdy rocka” – charyzmatycznych liderów, którzy grają role reprezentantów firmy. Jednak start-up to praca zespołowa i mało kto posiada wszystkie niezbędne umiejętności, które pozwolą na stworzenie od zera innowacyjnej firmy. Dlatego w większości wypadków nie tworzy się start-upu samemu, a szuka współzałożyciela. Jak go znaleźć i czego należy szukać? Na podstawie doświadczenia w budowaniu zespołów wyniesionego z pięciu edycji Szkoły Pionierów PFR chcemy Wam podpowiedzieć na co zwrócić uwagę.

Podobni – ale różni

Oczywiście ważne jest, żeby pod względem umiejętności zespół założycielski się uzupełniał – w zasadzie przysłowiowy jest model trójki założycieli „hacker, hipster i hustler”, czyli odpowiedzialnych za technologię, stronę designerską i kreatywną oraz biznesową projektu. Trójka osób o bardzo podobnych umiejętnościach może napotkać na problemy, na które zespół o szerszych kompetencjach będzie znał odpowiedzi w zasadzie natychmiastowo. Poza tym łatwiej jest w tego typu zespole o jasny podział zadań.

Jednak zupełnie różne osoby mogą mieć różne priorytety – a te powinny się zgadzać. Odpowiedzi na takie pytania jak to, jakie są wartości Waszej firmy, co powinno stać u podstaw jej kultury czy co jest ważne dla Was jako przywódców powinno się znać – zarówno to, jak samemu się na nie odpowiada, jak też to, jak odpowiadają na niego twoi partnerzy. Szczera odpowiedź na te pytania pozwoli Wam na wypracowanie wspólnego frontu, a z drugiej strony, na poznanie miejsc, gdzie wspólnicy nie są skłonni na kompromisy.

"Wybierając co-foundera upewnij się, że łączy was wspólny cel, wizja rozwoju projektu (bootstrapping czy inwestor VC?) i komplementarne kompetencje. Nawet jeśli dobrze się znacie, zakładając startup powinniście oddzielić życie prywatne od zawodowego. W trudnych momentach niezbędny będzie komfort w wyrażaniu sprzecznego zdania"

- mówi Małgorzata Cichal, project manager w venture buildingowym projekcie Szkoła Pionierów PFR, którego uczestnicy łączą się w tworzące nowe rozwiązania zespoły.

Im więcej ustalicie na starcie, tym lepiej

Podobne pytania warto na początku zadać w innych tematach – choćby o wizję rozwoju firmy – jak chcecie zdobywać finansowanie i czy jesteście gotowi na szybkie pozbycie się udziałów w firmie? Czy chcecie bardzo szybkiego wzrostu, czy raczej rozwijać się powoli i harmonijnie, minimalizując zagrożenia? I w końcu – czy gotowi jesteście sprzedać firmę? Odpowiedzi na te kwestie pozwolą Wam wypracować strategię długoterminowego rozwoju i nie tracić czasu na próby zdobycia pieniędzy ze źródeł, które wam nie pasują.

Im więcej zdefiniujecie na początku tym więcej problemów możecie uniknąć. Zwłaszcza w momencie, kiedy pracujecie na etacie, macie inne obowiązki czy rodziny, zakładanie start-upu może być trudne, jeśli któryś z partnerów chce od razu skoczyć na głęboką wodę i pracować jedynie nad projektem. Poza tym warto ustalić, w którym momencie rozwoju firmy każdy z founderów może poświęcić się projektowi w pełni.

Kwestionariusz dla co-founderów

Jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób przedyskutować najważniejsze dla firmy tematy z partnerami – przedstawiamy Ci proste, ale użyteczne narzędzie, z którego korzystamy w trakcie tworzenia zespołów podczas Szkoły Pionierów PFR. To prosty formularz w excelu, który możesz wydrukować i wypełnić razem z co-founderami, żeby zweryfikować Wasze priorytety. Plik możesz ściągnąć poniższym tym linkiem!