Aktualności Data publikacji: 14 października 2022

Jak wygląda deep tech w środkowo-wschodniej Europie? Zobacz mapę od Aper Ventures

Ile deep techowych start-upów jest w Europie Środkowej i Wschodniej? Czym się zajmują? Fundusz Aper Ventures postanowił to sprawdzić, tworząc deep techową mapę regionu. Zobacz, jakie firmy się na niej znajdują.

Deep tech to branża, która wymaga głębokiej technologicznej lub naukowej wiedzy i przekształca niepowtarzalne, innowacyjne pomysły w rzeczywiste projekty. Działające w niej start-upy tworzą swoje rozwiązania długo, a inwestowanie w nie jest często ryzykowne. Jednak w naszym regionie powstaje wiele takich projektów. Fundusz Aper Ventures, polski fundusz inwestujący w całym regionie stworzył mapę deep techowych start-upów z Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

"Podobne zestawienia europejskich startupów zazwyczaj nie pokazują startupów z regionu Europy Środkowej, nawet jeśli to rekordowo wyceniane i prężnie działające spółki. Celem tworzenia mapy, było pokazanie międzynarodowym inwestorom specjalizującym się w deep techu potencjał tutejszych spółek. A ten jest nie byle jaki. W 2022 już teraz możemy mówić o rekordzie inwestycji w deep tech – to 1,39 biliona złotych, to więcej niż w całym 2020 roku, który był rekordowy ze względu na epidemię COVID-19 i związaną z nią eksplozję medtechowych rozwiązań"

- mówi Izabela Bany, Head Of Communications funduszu. Jak wyjaśnia, wybrane do mapy kraje łączą m.in. podobne warunki gospodarcze czy polityczne, ale pod względem branż, w których się specjalizują w obszarze deep techu wiele je różni – dzięki czemu mapa mogła uwzględnić 15 różnych dziedzin.

Mapa deep techu (kliknij, żeby powiększyć)

Aper Ventures (wcześniej Meta Ventures) to fundusz inwestycyjny skupiający się na dwóch obszarach – deep techu i hardware. Wśród jego inwestycji jest The Batteries – tworzący nowy, superwydajny typ baterii. 

"Zespół planuje budowę linii pilotażowej w Parku Technologicznym Aeropolis w Rzeszowie, która ma udowodnić możliwość produkcji masowej tego typu baterii. W kolejnych etapach planowane jest zwiększenie mocy produkcyjnych i docelowo być może budowę fabryki"

-mówi Izabela Bany. Jak dodaje, pierwszym etapem planu z nich jest sfinalizowanie badań i pierwszego seryjnego rozwoju produktu polegającego na uzyskaniu certyfikatów, przejściu testów baterii z partnerami i przyszłymi klientami, a także skonfigurowaniu i wdrożeniu pełnoprawnej dystrybucji.