Jak start-upy wspierają mamy? Zobacz technologiczne rozwiązania dla matek i dzieci
W Dzień Matki postanowiliśmy się przyjrzeć polskim start-upom, które tworzą rozwiązania ułatwiające życie mamom. Zobacz, jak technologiczne rozwiązania wesprą Cię w wychowaniu dziecka.
Bycie mamą to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie może nas czekać. Wesprą Cię w nich nie tylko rodzina i przyjaciele, ale także rozwiązania technologiczne – w tym tworzone przez polskie start-upy. Wesprą mamy zarówno najmłodszych dzieci, jak i tych starszych.
Whisbear – z nim dziecko w końcu zaśnie
Dla wielu mam Whisbear to już instytucja. Stworzony przez Zuzannę Sielicką-Kalczyńską i Julię Sielicką-Jastrzębską miś jest nie tylko ładny, ale także pomaga dzieciom zasypiać. Produkuje on, dzięki umieszczonemu w środku głośniczkowi, biały szum, który ze względu na to, że przypomina dźwięki w brzuchu mamy, pomaga dziecku się uspokoić.
Różne wersje „szumisiów” mają też wbudowane czujniki płaczu czy mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji mobilnej, a sam miś, nawet jeśli nie uśpi dziecka, to może uspokoić także rodzica.
Do wychowania dziecka potrzeba wioski – znajdź swoją
The Village (wioski.co) - kolejny polski start-up - zajmuje się opieką nad dziećmi. Pozwala rodzicom, którzy poszukują profesjonalnej opieki związanej z różnymi nurtami wychowawczymi – takimi jak rodzicielstwo bliskości, edukacji demokratycznej czy metodą Reggio Emilia – na odnalezienie miejsca dla swoich dzieci. Jako edukacyjny marketplace pozwala także wychowawcom, opiekunom i punktom przedszkolnym czy żłobkom pracującym niestandardowymi metodami, na zwiększenie widoczności swojej oferty. Założycielki start-upu pracują także nad tworzeniem własnych „wiosek” edukacyjnych.
"Z perspektywy rozwoju człowieka, pierwsze 5 lat życia to najważniejszy okres w życiu, tworzący podstawy na cały późniejszy rozwój i życie człowieka. Mamy wizję świata, w którym każde dziecko ma dostęp do wysokiej jakości opieki i edukacji"
- wskazała Aleksandra Kozera, założycielka start-upu i absolwentka Harvard Graduate School of Education.
W bardziej klasycznej edukacji wspomoże z kolei LiveKid - platforma wspomagająca rodziców i placówki wczesnej edukacji – żłobków, przedszkoli czy klubów malucha. Pozwala rodzicom na kontakt z opiekunem, podglądanie kalendarza zajęć, zgłaszanie nieobecności czy uczestnictwo z dzieckiem w zajęciach online – na żywo i nagranych w aplikacji.
Baw się z dzieckiem – cyfrowo i na żywo
Innym rozwiązaniem, które jest dopiero na wczesnym etapie rozwoju, jest Momkey. Jego misją jest zwiększanie ekologicznej świadomości wśród dzieci, a także zapewnienie pomysłów na kreatywne zabawy rodzicom. Momkey to box pełen ciekawych materiałów odpadowych do tworzenia własnych zabawek, zawierający produkty zero waste, przybory i dziennik postępów wraz z naklejkami. Z drugiej strony to aplikacja pełna inspiracji i instrukcji zabaw oraz tracking eko-postępów dziecka.
Momkey to jeden z laureatów poprzedniej edycji Szkoły Pionierów PFR – stworzony przez JoannęChabrowską, Julię Mafaldę, Agnieszkę Kowalewską - Skowron i Beatę Nowak. To pomysł na zabawę z dzieckiem bez plastiku i z niewielkim udziałem ekranu telefonu.
Oczywiście istnieje więcej rozwiązań dla mam – te stworzone przez polskie start-upy na pewno jednak pozwolą im na rozwinięcie skrzydeł. My życzymy wszystkiego najlepszego!