Aktualności Data publikacji: 09 marca 2023

Jak działają CVC i czego brakuje w branży HR? Posłuchaj Podcastu Pionierów!

Jak działają korporacyjne fundusze VC i po co firmy je zakładają? Czy należy się obawiać współpracy z nimi? Jak wygląda branża HR Tech po pandemii? Jakich rozwiązań technologicznych brakuje na polskim rynku? Z Pawłem Leksem, współzałożycielem Grupy Pracuj i Partnerem Zarządzającym Pracuj Ventures rozmawiamy w najnowszym odcinku "Podcastu Pionierów".

Podcastu możesz posłuchać na:

W kolejnym odcinku Podcastu Pionierów rozmawiamy z Pawłem Leksem – współzałożycielem Grupy Pracuj i Partnerem Zarządzajacym Pracuj Ventures o tym, jak działają korporacyjne VC, czym różnią się od zwykłych funduszy, i dlaczego warto z nimi współpracować.

"Korporacyjny fundusz VC pozwala spółce obserwować trendy, nowopowstałe modele biznesowe i technologiczne rozwiązania. To sposób na potencjalne uzupełnienie produktów czy usług spółki matki w dużym terminie. Często jest tak, że korporacja ma problem z wprowadzeniem nowego produktu – to często przedsięwzięcia, które wymagają inwestycji, alokowania ludzi, nie przynoszą szybkiego zwrotu, wymagają wielu iteracji czy pivotów. Start-upy są do tego idealne"

- wyjaśnia Paweł Leks.

Wyjaśnia też, jak Pracuj Ventures komunikuje wartość, jaką jest w stanie wnieść do start-upu i jakim priorytetem jest dla nich rozwój współpracujących z korporacją start-upów. Z drugiej strony dodaje, że nie należy obawiać się „kradzieży pomysłów”, czy jakie są potencjalne szanse przejęcia przez korporację. 

"Korporacje te wszystkie pomysły znają, zazwyczaj po prostu nie mają zasobów, żeby je realizować"

- wyjaśnia współzałożyciel Grupy Pracuj. Dodają, że to często ryzykowne rozwiązania, a korporacja ma pewną awersję do ryzyka.

Czego brakuje w technologiach dla HR?

"Sektor przeżywa diametralne zmiany. Najpierw pandemia i wysyłamy wszystkich do domu. Pojawiają się pytania jak będziemy ich oceniać, monitorować, jak będziemy rekrutować, onboardować pracowników, później wojna, obawy o recesję"

- mówi nasz rozmówca. Stwierdza, że duża część rozwiązań wdrożona jest ad hoc, a często nie satysfakcjonują firm. Z drugiej strony kryzys sprawia, że firmy podejmują decyzje o nowych decyzjach wstrzemięźliwie.

Jeśli chodzi o zmieniające się najbardziej obszary, to technologie onboardingowe, wdrażające pracowników online, do oceny pracowników, czy rekrutacji to miejsca, gdzie pojawiają się coraz to nowe rozwiązania. Podobnie w dziedzinie benefitów pracowniczych.

Brakuje z kolei rozwiązań, które koncentrują się na danych. – Obszar People Analytics, czyli analityka zasobów ludzkich, to obszar, który w Polsce kuleje niewspółmiernie. Ja sam często zastanawiam się, jak można podejmować decyzje bez danych. Okazuje się, że w HRze zazywyczaj decyzje podejmuje się „na czuja”, bez danych i parametrów – mówi Paweł Leks. Jak dodaje, dane są rozproszone w kilkunastu niekompatybilnych ze sobą systemów, które uniemożliwiają zebranie danych w jednym miejscu. Dodaje, że to rynek, gdzie potrzeba innowacji.

Zapraszamy do naszego podcastu!