Inwestor David Beckham, nowa inicjatywa NCBR i BOŚ Banku i zielone paczkomaty w eko prasówce!
Kolejna czerwcowa eko prasówka to informacja o nowej inicjatywie wsparcia dla przedsiębiorców od NCBR i BOŚ Banku, ale też wiadomości o kreatywnych sposobach ekologicznego edukowania. Sprawdźcie najciekawsze zielone inicjatywy pierwszej połowy czerwca!
Pierwsza eko informacja to współpraca, którą ogłosiły Bank Ochrony Środowiska i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jej celem ma być wspieranie rozwoju zielonych technologii i komercjalizacja rozwiązań tworzonych przez polskich przedsiębiorców. Zgodnie z założeniami, pomoc ta ma obejmować zarówno etap projektowania i tworzenia produktu, jak i późniejsze fazy wdrażania i komercjalizacji rozwiązań.
Ze strony BOŚ Bank przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc merytoryczną w zakresie oceny wniosków o dofinansowanie, składania ofert czy wziąć udział w organizowanych spotkaniach informacyjnych i szkoleniach. Bank będzie opiniował także projekty zgłoszone do NCBR.
"Chodzi o to, aby wspierać innowacyjny pomysł od początku do momentu komercjalizacji, wdrażania i zdobywania rynków. Liczymy na to, że technologie stworzone w ramach naszych konkursów wyjdą naprzeciw polskim potrzebom, związanym z kształtowaniem Zielonego Ładu. Będą to także technologie uniwersalne, które znajdą swoje miejsce na europejskim i światowym rynku. A nasi przedsiębiorcy – poprzez współpracę z BOŚ Bankiem – otrzymają finansowanie na rozwój tych technologii i podbijanie rynków międzynarodowych"
- wskazał w rozmowie z ISBnews.TV Zastępca dyrektora NCBR, Przemysław Kurczewski.
Wodorowy hub Grupy ORLEN
Ekologiczne wieści płyną także z Grupy ORLEN, która rusza z programem inwestycyjnym HYDROGEN EAGLE. Zakłada on budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. W ramach projektu planowana jest również budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.
Projekt ten obejmuje budowę trzech hubów wodorowych w Polsce oraz dwóch w Czechach i jednego na Słowacji. Jego realizacja pozwoli Grupie ORLEN osiągnąć do 2030 roku moce wytwórcze wodoru na poziomie ok. 50 tys. ton rocznie. Docelowo moc instalacji elektrolizy zasilanych OZE wyniesie ok. 250 MW. Program obejmie także międzynarodową sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru i trzy innowacyjne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych w niskoemisyjny wodór. Mają być zlokalizowane w Płocku, Ostrołęce oraz w Czechach.
Automaty paczkowe Allegro zazielenią miasta
Mocno zielone mają być także automaty paczkowe Allegro. Urządzenia te mają być nie tylko zasilane energią odnawialną, ale także pokryte roślinami. To pozwoli na korzystniejsze wizualnie wkomponowanie automatów w przestrzeń miejską. Maszyny mają zostać wyposażone również w czujniki jakości powietrza, których pomiary będą szeroko udostępniane. Do końca roku Allegro chce postawić ok. 1,5 tys. takich automatów, a ponadto chce zainwestować – we współpracy z władzami lokalnymi – również w zielone ściany budynków, których w tym roku chce stworzyć aż 21 tys. km2.
Oczyszczają ziemię i edukują!
Kolejna wiadomość pochodzi z rynku VC – fundusz Invento Capital zainwestował środki w pierwszą crowdfundingową platformę ekologiczną - Planet Heroes. Projekt ten to wspólne dzieło grupy młodych przedsiębiorców i specjalistów z różnych branż, którzy chcą znaleźć rozwiązanie problemu niesprzątniętych śmieci. Stworzona w Polsce platforma działa globalnie, a jej główną funkcjonalnością jest umożliwianie użytkownikom publikacji swoich akcji sprzątania. Użytkownicy, których tylko w pierwszym roku funkcjonowania zarejestrowało się 4,5 tys., mogą w ramach wsparcia wysyłać sobie dotacje finansowe.
Twórcy Planet Heroes w marcu 2019 r. wzięli udział w maratonie dla zielonych start-upów: Green Startup Marathon, który został zorganizowany w ramach Forum ONZ ds. Nauki i Polityki ws. Środowiska w Nairobi. Otrzymali wtedy nagrodę dla najbardziej innowacyjnego, zielonego start-upu. Premiera Planet Heroes miała miejsce podczas GEO Week 2019 w Australii.
Ciekawym, proekologicznym pomysłem jest też EkoEksperymentarium.pl, czyli program edukacyjny oparty na gamifikacji. Stworzona przez kolektyw Mamy Projekt bezpłatna gra przeglądarkowa, w prosty sposób przekazuje wiedzę na temat odpowiedzialnych społecznie działań. W ciągu ostatnich 5 miesięcy, czyli od początku działania strony, gra zanotowała łączną liczbę odsłon w wysokości 1,8 mln.
Elektromobilność jest w modzie
Na koniec informacja łącząca ekologię z bliskim nam wszystkim ostatnio światem piłki nożnej. Czołowa postać futbolu lat 90 i 00, David Beckham, zainwestował w elektromobilność! Gwiazdor kupił udziały w Lunaz Design, czyli firmie, która prowadzi konwersję samochodów z silnikiem spalinowym na napęd elektryczny. Co ciekawe, jeszcze niedawno sam był klientem tej firmy.
"Lunaz reprezentuje to, co najlepsze w brytyjskiej pomysłowości, technologii i wzornictwie. Porwały mnie projekty renowacji jednych z najpiękniejszych klasycznych samochodów. Dokonano tego poprzez upcykling materiałów i elektryfikację"
– powiedział David Beckham.
Czy zaangażowanie gwiazd w elektromobilność w perspektywie przyspieszy tempo przemian na rynku samochodowym? Będziemy się temu bacznie przyglądać!