Przejdź do treści
[Podcast🎙]

Wszystkie odcinki podcastu "Następne piętro" dostępne są na Spotify. Posłuchaj i zainspiruj się!

Aktualności Data publikacji: 26 czerwca 2025

Globalni liderzy innowacji w sercu Europy – 103. ISP Endeavor w Warszawie

W dniach 23-25 czerwca odbył się już 103. International Selection Panel (ISP) organizowany przez Endevor Poland, tym razem w sercu Europy, czyli w Warszawie. Międzynarodowy panel selekcyjny zgromadził globalnych liderów, założycieli firm i mentorów, by wyselekcjonować nowych członków sieci Endeavor (ang. Endeavor Entrepreneurs). ISP to zwieńczenie 12–18‑miesięcznego procesu rekrutacyjnego: zgłoszenia, weryfikacje, lokalne panele, aż do decyzji finalnej na poziomie międzynarodowym.

Warszawa została wybrana z uwagi na swoje strategiczne położenie w Europie Środkowo-Wschodniej i szybki rozwój gospodarczy ekosystemu startupowego. To ugruntowana pozycja na mapie innowacji oraz lokalny wzrost przyciągają uwagę globalnych liderów technologii i biznesu.

Endeavor, czyli sieć najbardziej przedsiębiorczych

Endeavor to globalna, non-profitowa organizacja założona w 1997 roku, której misją jest wspieranie przedsiębiorców o wysokim wpływie (ang. high-impact entrepreneurs). Funkcjonując poprzez model „dla przedsiębiorców, przez przedsiębiorców”, inwestuje w tych, którzy mają potencjał do szybkiego skalowania działalności i tworzenia nowych miejsc pracy.

Obecnie sieć Endeavor obejmuje niemal 40 krajów, z ponad 2 000 przedsiębiorców, generujących miliardy dolarów przychodów. Poza wsparciem finansowym, organizacja zapewnia dostęp do mentorów, inwestorów, źródeł finansowania, globalnej wiedzy i rekomendacji. Do polskich członków sieci Endeavor należą przedsiębiorcy, którzy rozwijają polskie firmy technologiczne m.in. Booksy, Capchase, ElevenLabs, ICEYE, MetaMap, Silent Eight i Spacelift. Każda z nich jest wyceniana na ponad 100 mln dolarów i realizuje globalne ambicje rozwoju.

Z kolei członkowie Rady Endeavor Poland wspierają zarówno przedsiębiorców ze społeczności Endeavor, jak i działania samej fundacji w realizacji jej misji. Są to m.in. doświadczeni polscy przedsiębiorcy, menedżerowie i inwestorzy, m.in. Maciej Noga z Grupy Pracuj, Wiktor Schmidt z Netguru, Andrew Sieja z Relativity, Ewa Szmidt z Empik, Daniel Surmacz z RTB House, Marcin Żukowski z Snowflake, Sylwester Janik z Cogito Capital Partners czy Dariusz Żuk z AIP Seed.

103. International Selection Panel

Wydarzenia sieci Endeavor odbywają się na całym świecie. W lutym odbył się 102. Międzynarodowy panel selekcyjny w Dubaju, a kolejne zaplanowane są na wrzesień i grudzień – odpowiednio w Wielkiej Brytanii i Republice Południowej Afryki. Członkowie globalnej sieci spotykają się również podczas corocznych gal organizowanych w ramach Endeavor Week, które odbywają się pod koniec każdego roku.

Międzynarodowy panel  selekcyjny zorganizowany w Warszawie trwał trzy dni. Pierwszy dzień miał charakter zapoznawczy – paneliści zapoznawali się ze szczegółami procesu selekcji kandydatów, a obserwatorzy, czyli osoby wspierające wydarzenie, mieli okazję lepiej poznać jego koncepcję. Rano odbyło się spotkanie Catalyst Meetup, współorganizowane przez J.P. Morgan oraz PFR Ventures.

Wieczorem miała miejsce uroczysta inauguracja ISP w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. W wydarzeniu wzięli udział paneliści, kandydaci, obserwatorzy oraz zaproszeni goście – eksperci branżowi i zasłużeni przedstawiciele ekosystemu innowacji. Oficjalne otwarcie poprowadziła Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju. W swoim przemówieniu podkreśliła, jaką drogę przeszła Polska – od kraju wymazanego z mapy i doświadczonego przez historię, do nowoczesnego i ambitnego uczestnika europejskiej sceny innowacji. Dziś Polska zaczyna „marzyć odważniej”, a nowe pokolenie founderów odgrywa coraz większą rolę na globalnym rynku technologicznym.

Polski ekosystem technologiczny to dziś jeden z najbardziej dynamicznych w Europie. Od AI i technologii klimatycznych, po fintech, gaming i cyfrowe zdrowie – nasze startupy rozwiązują globalne problemy. Finansowanie VC wzrosło ponad piętnastokrotnie w ciągu dekady. A międzynarodowi inwestorzy już nie omijają Warszawy – celowo ją wybierają. Ale poza liczbami, najbardziej porusza mnie to: Nie budujemy tylko startupów. Budujemy wiarę.

Z przemówienia przebijała się też mocna wiara w społeczność Endeavor, która tworzy coś większego niż tylko firmy.

Dlatego Endeavor ma znaczenie. Bo nie tylko skalujecie firmy – skalujecie całe ekosystemy. Inwestujecie w innych. Dzielicie się mądrością. Przypominacie, że przedsiębiorczość to nie tylko zawód – to powołanie. W PFR jesteśmy dumni, że wspieramy ten ruch – nie tylko kapitałem, ale i przekonaniem. Bo wierzymy, tak jak Wy, że przyszłość należy do tych, którzy budują. 
A ta przyszłość powstaje – właśnie teraz – w miejscach takich jak to.

Słowa powitania skierowali również do gości: Stefan Batory, współzałożyciel i CEO, Booksy, Wiktor Schmidt, członek Rady Endeavor, Bartosz Lipnicki, Dyrektor Zarządzający Endeavor Poland oraz współzałożycielka i CEO Endeavor – Linda Rottenberg.

Pozostałe dni wydarzenia poświęcone były rozmowom kwalifikacyjnym z kandydatami. Ostatniego dnia odbyły się obrady, podczas których paneliści decydowali, kto z kandydatów może dołączyć do sieci Endeavor. Aby kandydatura została pozytywnie rozpatrzona, wszyscy paneliści prowadzący wywiady muszą jednomyślnie poprzeć decyzję o przyjęciu danego przedsiębiorcy.

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja zamykająca całe wydarzenie. Wśród kandydatów do sieci znalazły się dwa polskie startupy – Docplanner oraz Nomagic.

Tech Momentum – tu gdzie spotykają się jednorożce

Wydarzeniem towarzyszącym ISP było Tech Momentum – spotkanie przeznaczone wyłącznie dla założycieli startupów o największym potencjale wzrostu (tzw. unicorns i soonicorns).

W ramach wydarzenia odbyły się panele dyskusyjne z udziałem m.in. Matiego Staniszewskiego, współzałożyciela i CEO ElevenLabs, Lindy Rottenberg, współzałożycielki i CEO Endeavor, oraz Marcina Żukowskiego, współzałożyciela Snowflake.

Dyskusje koncentrowały się na takich tematach jak: zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w życiu przedsiębiorcy, efektywna współpraca w zespole oraz budowanie zdrowej kultury organizacyjnej.

103. International Selection Panel był ważnym wydarzeniem w kalendarzu innowacji, wieńczącym wieloetapowy proces selekcji przedsiębiorców o wysokim potencjale wzrostu. Przez trzy dni uczestnicy – kandydaci, paneliści i obserwatorzy – mieli okazję do wymiany doświadczeń, oceny projektów i rozmów o wyzwaniach związanych ze skalowaniem firm. Panel zakończył się wyborem nowych członków globalnej sieci Endeavor, podkreślając ciągłość misji organizacji: wspierać tych, którzy poprzez przedsiębiorczość tworzą realną wartość i wpływ na gospodarkę.