Filmy i seriale o start-upach
Ostatnie miesiące przyniosły aż trzy premiery głośnych, bo opartych na faktach, seriali o start-upowych founderach. Produkcji kinowych i telewizyjnych o przedsiębiorcach technologicznych jest jednak więcej. Przygotowaliśmy zestawienie pozycji wartych obejrzenia, szczególnie w związku ze zbliżającą się powoli jesienią…
WeCrashed: upadek start-upu – Apple TV
Kolejny serial, lecz dla odmiany nie komediowy a kryminalny, o fikcyjnej spółce to StartUp. Akcja serialu toczy się w Miami, gdzie zdesperowany bankier musi ukryć skradzione pieniądze, haitańsko-amerykański szef gangu chce być uczciwy, a kubańsko-amerykański haker ma pomysł, który zrewolucjonizuje przyszłość pieniędzy. Zmuszeni do współpracy tworzą nową kryptowalutę – GenCoin.
Wierzymy, że historia każdego start-upu jest niepowtarzalna i mogłaby stanowić materiał na kolejny serial. Na ile jednak prawdy jest w produkcjach o czołowych przedsiębiorcach Doliny Krzemowej? To musicie ocenić sami. A przy okazji polecamy także nasze zestawienia ciekawych polskich podcastów biznesowych oraz technologicznych!
Historia kolejnej kontrowersyjnej postaci ze świata start-upów – Elizabeth Holmes i stworzonej przez nią w wieku 19 lat spółki biotechnologicznej Theranos. Firma miała produkować kompaktowe urządzenia, które umożliwiać miały samodzielne przeprowadzenie kompleksowego badania krwi, na podstawie zaledwie jednej jej kropli. Spółka zdobyła 700 mln dolarów inwestycji i w szczytowym momencie była wyceniona na 10 mld dolarów, a majątek samej Elizabeth Holmes szacowany był na 4,5 mld dolarów. Czyniło to ją najmłodszą miliarderką i najbogatszą kobietą w Stanach Zjednoczonych, która sama wypracowała swój majątek.
Serial pokazuje wczesne doświadczenia founderki, które mogły mieć wpływ na sposób jej dalszego działania. Obrazuje również proces przeciwko Holmes, która oskarżona była o oszukanie inwestorów i klientów na kwotę nieomal miliarda dolarów. Co ciekawe, serial również został stworzony na podstawie serii podcastów, także zatytułowanych „The Dropout”, tym razem autorstwa ABC News.
Podobnie jak w przypadku WeWorka, również o Theranos obejrzeć możecie nie tylko serial fabularny, ale również dostępny na HBO Max film dokumentalny „Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi”.
Super Pumped: The Battle for Uber - Showtime
O żadnym z przedsiębiorców technologicznych nie stworzono chyba tylu filmów, co o legendarnym twórcy marki Apple – Stevie Jobsie. Wśród najbardziej znanych znajdują się nakręcony w 2013 roku „Jobs” z Ashtonem Kutcherem w roli głównej i opublikowany w 2015 roku „Steve Jobs”, w którym w postać twórcy Apple wcielił się Michael Fassbender. Obydwa filmy zekranizowały biografię geniusza technologicznego, pokazując w przypadku „Jobsa” wczesne lata tworzenia Apple oraz moment wprowadzenia trzech kluczowych produktów przez firmy Apple i NeXT – w przypadku filmu „Steve Jobs”.
Oprócz filmów fabularnych o Stevie Jobsie powstały też filmy dokumentalne, w tym jeden z najlepiej ocenianych „Steve Jobs: nieznany wywiad”, który jest zapisem rozmowy z Jobsem po jego odejściu z Apple.
Dolina Krzemowa
Powstanie tego przełomowego dla rozwoju mediów społecznościowych portalu zobrazował również głośny film z 2010 roku – „The Social Network”, w którym w rolę Marka Zuckerberga wcielił się Jesse Eisenberg. Film pokazał proces tworzenia Facebooka, który wyewoluował z prostej strony dla studentów Harvardu, pozwalającej oceniać atrakcyjność studentek uczelni. Jak z kontrowersyjnej strony powstał portal bijący rekordy popularności i używany do dziś w większości krajów świata?
Kod wart miliardy dolarów - Netflix
Serial z gwiazdorską obsadą – w role foundera i CEO spółki WeWork, Adama Neumanna wciela się Jared Leto, a mającą ogromny wpływ na wydarzenia w start-upie Rebekę Neumann gra Anne Hathaway. Początek i dojrzewanie związku Neumannów jest główną osią narracji w serialu, który jednak dość szczegółowo pokazuje proces tworzenia spółki oferującej przestrzenie coworkingowe, w tym pozyskiwanie funduszy na skalowanie i bardzo szybki wzrost start-upu. Dlaczego Adam Neumann, który potrafił stworzyć trzecią największą prywatną firmę w Stanach Zjednoczonych, wycenianą w 2019 roku na 47 mld dolarów, musiał odejść?
Serial powstał na podstawie podcastu stworzonego przez Wondery. To historia tym ciekawsza, że kolejny jej rozdział dopisało niedawno życie – w zeszłym tygodniu fundusz a16z ogłosił wsparcie nowej inicjatywy biznesowej Adama Neumanna w branży nieruchomości – start-upu Flow – kwotą 350 mln dolarów.
Oprócz serialu fabularnego o nieudanym IPO WeWorka powstał również film dokumentalny „WeWork: Or the Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn”.
The dropout – Disney+
Serial „Super Pumped” ma być antologią, w której każdy sezon będzie poświęcony kulisom powstawania innej spółki technologicznej. Pierwszy i jedyny dotychczas zrealizowany sezon „Super Pumped” pokazuje historię wzlotów i upadków Ubera, który zrewolucjonizował rynek przewozów osobowych nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Głównym bohaterem serialu jest oczywiście kontrowersyjny founder i CEO spółki – Travis Kalanick. Pokazany został w nim także model funkcjonowania start-upu i jego bardzo dynamiczny wzrost, który spowodował trudności w zarządzaniu firmą. W roli Travisa Kalanicka zobaczyć możecie znanego choćby z „Incepcji” Josepha Gordona-Levitta.
Potwierdzony już został kolejny sezon serialu, w którego tematem będzie z kolei powstawanie kolejnego giganta technologicznego – Facebooka.
The Social Network
To również oparty na faktach niemiecki miniserial fabularny. W 1990 roku genialny haker oraz student akademii sztuk pięknych wpadają na pomysł stworzenia nowego urządzenia, które dzięki możliwościom internetu pozwoli użytkownikom wirtualnie podróżować po całym świecie. Udaje im się pozyskać środki od Deutsche Telekom, a dzięki nim wraz z grupą programistów i artystów tworzą Terravision, który był - według twórców - pierwowzorem Google Earth. W 2014 roku postanawiają wytoczyć proces o naruszenie praw patentowych firmie Google.
Steve Jobs
Wśród seriali o przedsiębiorcach technologicznych nie mogło zabraknąć serialu, który kulturę i środowisko Doliny Krzemowej traktuje ze zdecydowanie większym przymrużeniem oka. Serial o tytule „Dolina Krzemowa” właśnie, skupia się na Richardzie Hendricksie - programiście, który założył start-up Pied Piper, czyli rewolucyjny algorytm kompresji danych. Bohater przedstawia swoje zmagania o utrzymanie firmy w obliczu konkurencji ze strony większych podmiotów.
StartUp
Kolejny serial, lecz dla odmiany nie komediowy a kryminalny, o fikcyjnej spółce to StartUp. Akcja serialu toczy się w Miami, gdzie zdesperowany bankier musi ukryć skradzione pieniądze, haitańsko-amerykański szef gangu chce być uczciwy, a kubańsko-amerykański haker ma pomysł, który zrewolucjonizuje przyszłość pieniędzy. Zmuszeni do współpracy tworzą nową kryptowalutę – GenCoin.
Wierzymy, że historia każdego start-upu jest niepowtarzalna i mogłaby stanowić materiał na kolejny serial. Na ile jednak prawdy jest w produkcjach o czołowych przedsiębiorcach Doliny Krzemowej? To musicie ocenić sami. A przy okazji polecamy także nasze zestawienia ciekawych polskich podcastów biznesowych oraz technologicznych!