Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 25 maja 2020

Edukacja w czasie pandemii – jak start-upy pomagają w zdalnej nauce?

Zamknięte szkoły, zdalne lekcje, przełożone egzaminy – to nowa rzeczywistość, w której musieli odnaleźć się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i ich rodzice. Branża edukacyjna nie pozostaje bezczynna i wspiera szeroko szkolnictwo.

W pomoc dla szkół zaangażowały się zarówno duże korporacje takie jak Google czy Microsoft, jak i polscy przedstawiciele branży edukacyjnej, w której mamy mocnych przedstawicieli. Firma Photon oferuje edukatorom bezpłatne wypożyczenie robota do nauki programowania, z kolei Brainly – uwielbiana przez uczniów platforma do nauki zdalnej udostępnia nielimitowany dostęp do wszystkich treści w serwisie. Warszawski start-up Skriware, zajmujący się drukiem 3D oraz propagowaniem nowoczesnej edukacji, dostosował swoje programy nauczania do warunków nauki zdalnej, które trafiły m.in. na stronę MEN – epodreczniki.pl. Ponadto, drukarki Skriware całą mocą włączyły się w akcję #DrukarzedlaSzpitali. Ma ona celu druk osłon na twarz, tzw. przyłbic, które w obecnej sytuacji są nieodłącznym elementem ubioru służb medycznych. 

Największym projektem okazał się przygotowany z myślą o polskich nauczycielach bezpłatny poradnik nauki zdalnej. Obszerna publikacja zbiera informacje o przydatnych narzędziach do nauki zdalnej i internetowych pomocach naukowych, np. wartościowych kanałach na polskim YouTubie czy grupach nauczycielskich na Facebooku. 

We wsparcie edukatorów oraz uczniów zaangażował się również stołeczny Centralny Dom Technologii, który był zmuszony przenieść edukację w nurcie metodologii STEAM do on-line. Dzięki inicjatywie Tech to the rescue powstał dedykowany portal edukacjawsieci.pl, który w jednym miejscu zbiera wskazówki oraz rady dotyczące edukacji zdalnej. Do pomocy została zaangażowana również sztuczna inteligencja, która służy pomocą za pośrednictwem sympatycznego chatbota – Edzi

Na nowej stronie CDT można znaleźć plan zajęć edukacyjnych prowadzonych w sieci. Zarówno rodzice, uczniowie i nauczyciele są w stanie wyszukać aktywności, które są prowadzone w wirtualnej przestrzeni. Wyszukiwarka zaoszczędzi czas, poświęcony na przeglądanie dziesiątek stron internetowych i umożliwi znalezienie atrakcyjnego webinaru czy lekcji on-line. 

Dodatkowo zespół CDT przygotował listę użytecznych narzędzi i zasobów on-line wspierających naukę zdalną. W zestawieniu znalazły się zarówno aplikacje, kanały na YouTube oraz gry edukacyjne dla najmłodszych. Z pewnością, każdy znajdzie coś dla siebie. 

Jeśli poszukujesz informacji odnośnie wydarzeń, inicjatyw czy narzędzi edukacyjnych i potrzebujesz porady, jak się w nich nie pogubić i jak zorganizować wartościowe zajęcia w nowej rzeczywistości, obserwuj działania CDT.

Centralny Dom Technologii to przestrzeń edukacji technologicznej, oferująca interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. W CDT prezentowane są cykliczne wystawy tematyczne dotyczące najnowszych technologii z Polski i ze świata. Jednocześnie nowoczesne i funkcjonalne centrum biznesowo-konferencyjne w sercu stolicy to kluczowe miejsce w kraju do prezentacji przełomowych rozwiązań. Centralny Dom Technologii gości także społeczność skupiającą entuzjastów nowych technologii, technologicznych wizjonerów, liderów i aktywistów. Inicjatorem Centralnego Domu Technologii jest Polski Fundusz Rozwoju.