Aktualności Data publikacji: 11 lipca 2022

Dwa tygodnie z VC: zagraniczne inwestycje i nowe fundusze od PFR Ventures

W ciągu wakacyjnych dwóch tygodni doszło do kilku ciekawych inwestycji – polskie fundusze działały zarówno w naszym kraju jak i zagranicą, a o nowym rozdaniu środków dla VC poinformowało PFR Ventures. Zobacz, jak wyglądały ostatnie dwa tygodnie w ekosystemie! 

Kolejny wakacyjny przegląd to sporo jak na sezon ogórkowy nowych inwestycji w wielu obszarach – od AI w medycynie po edukację dziecięcą. Jednak najważniejszym najprawdopodobniej wydarzeniem ostatnich dwóch tygodni było przedstawienie przez PFR Ventures nowej perspektywy  inwestycyjnej. Wszystkie programy mają zostać PFR Ventures chce zwiększyć kapitalizację programów o 25% - z 1,5 do ponad 1,9 mld złotych. Minimum 1,3 mld mają wyłożyć inwestorzy prywatni. W sumie wsparcie start-upów w ramach programów PFR Ventures wyniesie minimalnie 3,2 mld złotych.  

Tymczasem podsumowanie inwestycji zacznijmy od najwyższej ogłoszonej rundy polskiego start-upu. 3,4 mln Euro (ok. 16 mln złotych) otrzymało The Village (wioski.co) od polskiego Movens Capital, a także 500 Startups, Tilia Impact Ventures i Credo Ventures.  

The Village to polski start-up, który ma na celu rewolucję we wczesnej edukacji i przyspieszenie powrotu kobiet na rynek pracy po urodzeniu dziecka – dzięki połączeniu fizycznych placówek oferujących opiekę w modelu edukacji demokratycznej i marketplace’u, który umożliwi rodzicom znalezienie placówki, która wychowuje w tym nurcie, a także rodzicielstwie bliskości czy metodzie Reggio Emilia. 

"Na rynku edukacji wczesnodziecięcej działamy od 2019 roku, testując i ulepszając model działania Wiosek – pod kątem administracyjnym, jak również pedagogicznym, tworząc nasze autorskie curriculum. Z perspektywy rozwoju człowieka, pierwsze 5 lat życia to najważniejszy okres w życiu, tworzący podstawy na cały późniejszy rozwój i życie człowieka. Mamy wizję świata, w którym każde dziecko ma dostęp do wysokiej jakości opieki i edukacji"

- wskazała Aleksandra Kozera.    

To już druga runda inwestycyjna start-upu. W pierwszej został wsparty przez Movens Capital. Obecna runda ma na celu poszerzenie portalu o edukacyjne programy dla rodziców, a także dalszy rozwój placówek – w tym poza Polską. 

AI pozwoli pacjentowi zinterpretować badanie 

7 mln złotych otrzymał w pre-seedowej rundzie Labplus – polski medyczny start-up, który zaprzęga sztuczną inteligencję do analizy wyników badań laboratoryjnych. Labplus wprowadził już na rynek swoje pierwsze rozwiązanie - LabTest Checker, którt dostępny jest dla użytkowników innego polskiego start-upu – uPacjenta. 

Pomysłodawcą Labplus jest Siddarth Agrawal, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Labplus rozwija od ponad 4 lat, a obecnie firma zatrudnia 30 osób. Spółkę wsparł fundusz LT Capital i aniołowie biznesu. Uzyskała też grant od NCBR. Ta runda i planowana także w tym roku kolejna, seedowa, mają pomóc w szybszym pozyskaniu klientów B2B w Polsce i za granicą. 

"Proces diagnostyki medycznej jest dziś niekompletny. Pacjent, który wykona badanie, otrzymuje wyniki i jest w zasadzie pozostawiony sam sobie. By uzyskać diagnozę i zalecenia dalszych kroków, musi odbyć kolejną wizytę lekarską. W konsekwencji część pacjentów odbywa zbędne wizyty. Inni szukają odpowiedzi w internecie, przez co w samej tylko Polsce obserwujemy miesięcznie ponad 7 mln wyszukiwań haseł związanych ze znaczeniem wyników badań. Kolejna grupa rezygnuje z badań w ogóle, a ten problem dodatkowo nasilił się w czasie pandemii COVID-19"

- tłumaczy Siddarth Agrawal. Ten problem ma rozwiązać LabTest Checker, który na podstawie wyników badań i kwestionariusza wysyłanemu pacjentowi wysyła mu raport zawierający informacje o prawdopodobnych przyczynach mogących budzić niepewność wyników i zalecenia dalszych badań i wizyt. 

Zabawki ożyją w AR dzięki inwestycji RKKVC 

Fundusz RKKVC inwestorem wiodącym rundy inwestycyjnej seed w Augmented Robotics GmbH, która oferuje rozwiązania z sektora rozszerzonej rzeczywistości. Poza funduszem w inwestycji brało udział także Sony, za pomocą swojego wehikułu inwestycyjnego, fundusze Depo Ventures i Gruport Ventures z Czech, Zugdamer Asset Management z Niemiec oraz aniołowie biznesu. 

Augmented Robotics pozwala, za pośrednictwem smartfona czy tabletu, przenieść zwykłą zabawkę w wirtualny świat, pełen innych przedmiotów oraz możliwych do wykonania animacji (np. wyścigi samochodem). W przypadku niektórych zabawek istnieje możliwość doczepienia do nich sensorów kompatybilnych z technologią firmy. Dzięki nim można „ożywić” nieruchome zabawki. 

Niemiecki start-up chce stać się dostawcą technologii, jak i platformą dla mobilnych gier wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną, eliminując potrzebę korzystania z drogiego sprzętu, np. konsol, dzięki technologii chmurowej. Ma zamiar także licencjonować swoje rozwiązanie i tworzyć aplikacje dla firm zabawkarskich – współpracuje już m.in. Carrera/Revell – produkującym modele do sklejania i zdalnie sterowane, RM Resources/TTS (producent materiałów edukacyjnych) oraz Movie Games - polskim producentem gier wideo. Zamierza też stworzyć pierwsze gry mobilne wykorzystujące swoją technologię. 

Rumuński proptech ułatwi pracę wynajmującym mieszkania 

Kolejną zagraniczną inwestycją polskiego funduszu był 1 mln Euro przekazane przez CofunderZone rumuńskiemu Milluu. Ten proptechowy start-up tworzy mobilne narzędzie, który pozwala właścicielowi mieszkania lub nieruchomości zarządzanie kalendarzem spotkań z potencjalnymi najemcami, podpisać umowę i zapłacić rachunki, a najemcy udostępni oferty mieszkań spełniające jego wymagania, a także przyspieszy proces najmu. 

Poza polskim funduszem w start-up zainwestowały rumuńskie EGV, Roca X, Growceanu, Simple Capital i Netopia Ventures. Milluu ma zamiar przeznaczyć wsparcie na rozwój biznesu w Rumunii, a także wejście na polski rynek. 

Pergamin zautomatyzuje negocjacje kontraktów 

Wracamy do Polski, gdzie ostatnią opisywaną przez nas rundą inwestycyjną przewodził niemiecki fundusz – Sunfish Partners, który wyłożył 5 mln złotych w rundzie start-upu Pergamin. Pozyskane środki pomogą w ekspansji międzynarodowej i rozwoju platformy do negocjowania złożonych kontraktów. Pergamin ma dziś ponad 350 klientów, to m.in. Grupa Volvo, Cushman & Wakefield, Atrium European Real Estate i Kross. 

Startup rozwija platformę, która umożliwia zarządzanie umowami w jednym miejscu, pozwalając łatwo je tworzyć, negocjować, podpisywać i zarządzać nimi. Rozwiązanie jest wykorzystywane przede wszystkim w firmach, które przetwarzają dużą ilość podobnych kontraktów – z dostawcami, najemcami, czy nawet pracownikami. 

Platforma umożliwia tworzenie umów w oparciu o szablony. Dzięki temu są od początku zgodne z prawem i regulacjami obowiązującymi w danej firmie. Pergamin integruje się z systemami CRM, HRM oraz ERP i automatycznie importuje z nich kluczowe dane o stronach i warunkach umowy. Strony mogą też łatwo negocjować kontrakt, komentując draft w chmurze, a następnie skorzystać z podpisu elektronicznego. 

Poza niemieckim funduszem w rundzie brały udział także polskie DFRI i Funding Box.