Aktualności Data publikacji: 02 stycznia 2023

Dwa tygodnie z VC – medyczne i deeptechowe spółki z finansowaniem na koniec roku

W czasie dwóch świątecznych tygodni fundusze VC nie spały – przynajmniej nie wszystkie. Doszło do czterech inwestycji – głównie w medtechowe i deeptechowe spółki. Zobacz nasze podsumowanie!

Mimo że dwa ostatnie tygodnie to dla większości z nas czas odpoczynku, to fundusze do ostatnich godzin zeszłego roku ogłaszały nowe inwestycje. W tym czasie poinformowano o zamknięciu rund dwóch medtechowych firm, a także jednego start-upu zajmującego się cyberbezpieczeństwem i firmy biotechnologicznej. We wszystkich przypadkach były to polskie spółki.

21 milionów złotych na katalizatory

Apeiron Synthesis to spółka tworząca katalizatory metatezy olefin. Ta tajemniczo brzmiąca fraza w skrócie oznacza urządzenia, które dzięki reakcjom chemicznym tworzą z ropy i jej pochodnych polimery, kompozyty i etyleny stosowane w przemyśle – od syntetycznych substancji zapachowych, przez tworzywa sztuczne do produkcji np. odpornych na wysokie temperatury rur, po polimerowe karoserie samochodów. Duża część produktów może być syntetyzowana np. z odpadów ropy czy innych produktów, które bez Apeirona nie byłyby możliwe do wykorzystania.

Powstała we Wrocławiu firma działa już 8 lat i jest jednym z dwóch największych producentów tego typu katalizatorów. W rundzie inwestycyjnej której przewodził fundusz Aper Ventures, a brały w niej udział także pracujący nad metatezą olefin PKN Orlen, Adamed Pharma i aniołowie biznesu, Apeiron uzyskał finansowanie wysokości 21 mln. złotych.

14 milionów złotych na wsparcie psychologiczne pacjentów z rakiem

Firma Prosoma i jej aplikacja Living Well mają ambitny cel – pomóc w przejściu terapii i dobrym życiu pacjentom ze zdiagnozowanymi chorobami nowotworowymi. Living Well udziela zarówno informacji o samej chorobie i przebiegu leczenia, a także wspomaga chorych psychologicznie – próbując minimalizować związany z diagnozą stres.

Aplikacja polskiego start-upu jest certyfikowana jako wyrób medyczny w Unii Europejskiej i USA, a najwięcej klientów ma na rynkach niemieckim i amerykańskim – gdzie korzystanie z aplikacji może być dofinansowywane przez kasy chorych lub inne lokalne organizacje.

Prosoma poinformowała o zamknięciu rundy early VC w czasie której zebrała 14 milionów złotych od funduszy YouNick Mint, Simpact Ventures, RST Ventures for Earth i Pomerangels oraz kilkunastu prywatnych aniołów biznesu.

"Zdecydowaliśmy się zainwestować w Prosomę, ze względu na olbrzymie przyspieszenie w wykorzystaniu terapii cyfrowych" 

- wskazuje Aleksander Kłósek, partner zarządzający YouNick Mint 

"Popularyzacja telemedycyny i pandemia Covid-19 spowodowały wzrost akceptacji dla rozwiązań e-health u pacjentów i klinicystów, ale także pozwoliły stworzyć regulacje administracyjne, które ułatwiają wprowadzenie ich na rynek."

Środki zdobyte w rundzie Prosoma chce przeznaczyć na rozwój produktu i budować szeroką współpracę z firmami farmaceutycznymi.

1,1 mln złotych na ocenę stanu zdrowia na podstawie potu

Nutribox to drugi medtechowy projekt na naszej liście – zamierza na podstawie markerów z ludzkiego potu pomagać lekarzowi w ocenie stanu zdrowia pacjenta – i nie tylko. Narzędzie wesprze też pracę dietetyków przy nadzorowaniu wpływu diety na stan zdrowia. Może być stosowane do jego monitorowania w aptekach, siłowniach, czy fitness klubach.

W pre-seedowej rundzie start-up został wsparty przez fundusz Scanderia Ventures kwotą 1,17 mln złotych. Fundusze pochodzą z programu BRIdge Alfa.

"Inwestorzy funduszu szczególnie mocno wspierają projekty, w ramach których powstają urządzenia i rozwiązania mające realny wpływ na proces diagnostyki lub leczenia pacjentów, czyli – realny i bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Poza faktem, że takie projekty mocno wpisują się w strategię inwestycyjną Funduszu, to niosą ze sobą poczucie, że kolejny raz przyczyniamy się do rozwoju innowacji medycznych opracowanych przez rodzimych twórców"

– mówi dr Rafał Kieszek, CEO Scanderia Venture.

Postkwantowe bezpieczeństwo ze wsparciem z BRIdge Alfa

ResQuant to start-up, który stawia sobie za cel ochronę wrażliwych danych przed obecnymi i nadchodzącymi zagrożeniami, które przyniesie stworzenie kwantowych komputerów z ogromnymi zasobami obliczeniowymi.

"Współczesne cyberbezpieczeństwo wykorzystuje standardy kryptografii asymetrycznej opierające się na problemach matematycznych, których nie mogą rozwiązać dzisiejsze komputery. Jednak już wynaleziono dwa algorytmy – Shora i Grovera – które mogą rozwiązać te problemy na komputerze kwantowym. Oznacza to, że gdy tylko pojawi się wystarczająco potężny komputer kwantowy, cała obecnie stosowana kryptografia z kluczem publicznym stanie się bezużyteczna"

- mówi Tomasz Szcześniak, co-founder start-upu. Jak dodaje, ResQuant tworzy rozwiązanie kryptograficzne, które nie może zostać rozwiązane nawet przez komputery przyszłości, a jeśli chodzi o jego wdrożenie jest już na ostatniej prostej.

Wsparcia projektowi udzielił fundusz Invento VC, także w pre-seedowej rundzie w ramach programu BRIdge Alfa. Kwoty inwestycji nie wyjawiono, jednak ma pozwolić na wprowadzenie produktu ResQuant na rynek.