Dwa Tygodnie z VC: gaming, rozwiązania dla HR i nowy tajwański fundusz
Nasze podsumowanie inwestycji na polskim rynku tym razem obejmuje szerszy niż zwykle okres – głównie ze względu na świąteczny tydzień, w którym ogłoszono mniej niż zwykle inwestycji. Jak wyglądały ostatnie – dla odmiany - dwa tygodnie? Zobacz!
Te dwa tygodnie nie zszokowały być może żadną rekordową, jeśli chodzi o wysokość rundą, natomiast zanotowaliśmy w tym czasie aż 7 inwestycji – z czego jedna z nich dotyczyła zagranicznej spółki. Jeśli jakaś branża szczególnie zainteresowała inwestorów, był nią gaming – doszło do dwóch rund w studia tworzące gry. Na polskim rynku rozpoczął działanie także nowy fundusz – pochodzący z Tajwanu Taiwania Capital.
Taiwania Capital ma 200 mln dolarów dla młodych spółek
Tajwańska spółka Taiwania Capital chce zainwestować w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, 200 mln dolarów. Inwestuje głównie w deep-techowe start-upy we wczesnych etapach rozwoju. Fundusz stworzony przez spółkę zainteresowany jest inwestycjami w takich obszarach jak półprzewodniki, optyka laserowa, biotechnologia, przestrzeń kosmiczna, samochody elektryczne, fintech, przemysł 4.0, oprogramowanie czy inteligentne miasta.
"Jesteśmy zainteresowani nawiązaniem współpracy i możliwością inwestowania w start-upy w Polsce - mówi agencji Newseria, dyrektor generalny firmy Taiwania Capital Biznes David Weng - Koncentrujemy się na branży zaawansowanych technologii, na obszarze hard tech, deep tech, z uwzględnieniem sektora biotech. Poszukujemy więc nowo powstałych firm technologicznych, z którymi moglibyśmy współpracować"
- dodał.
4 mln na lokalne zakupy online
4 mln złotych na rozwój otrzymał w seedowej rundzie fyrtel.market. To start-up, który pozwala na zakupy z małych, lokalnych sklepów – warzywniaków, piekarni, palarni kawy czy innych oferujących żywność miejsc, online. To trochę odwrotny model niż 15-minutowe dostawy oferowane przez inne start-upy, jako że najważniejsza w nim nie jest superszybkie dostarczenie produktu, a wsparcie lokalnych, małych i ekologicznych firm, które nie mogą pozwolić sobie na organizację łańcucha dostaw. W ciągu dwóch lat na rynku firma zrealizowała ok. 50 tys. zamówień i może się pochwalić 5-krotnych wzrostem rok do roku.
Fyrtel wsparły fundusze Movens Capital i CofounderZone, a także szereg Aniołów Biznesu. Start-up chce rozszerzyć swój obszar działania (obecnie jest dostępny w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu), i wyjść za granicę – rozpoczynając działanie w Berlinie.
1,7 mln zł na przyspieszenie rekrutacji dzięki testom
Heroify to platforma, która ma znacząco skrócić proces rekrutacji sprzedawców i pracowników marketingu dzięki sprawdzającym ich kompetencje testom. W ten sposób rozmowa rekrutacyjna nie opiera się jedynie na intuicji pracodawcy lub ewentualnym zadaniu, a wartości liczbowej określonej ustandardyzowanym testem.
Heroify wsparły kwotą 1,7 mln zlotych SMOK Ventures i Movens Capital. Inwestycja została poprzedzona pilotażem w spółkach portfelowych SMOK Ventures, które korzystały z niej do rekrutacji - skorzystało z niej 700 kandydatów do pracy, z czego aż 96 proc. z nich oceniło testy pozytywnie.
Pierwsza inwestycja SATUS Games
Pierwsza inwestycja SATUS Games – nowego funduszu grupy SATUS, który ma wspierać firmy związane z branżą gier to wsparcie Goat Gamez, studia deweloperskiego specjalizującego się w grach sportowych. Goat pracuje obecnie nad dwoma grami – w tym piłkarską grą zręcznościową powiązaną z marką Roberta Lewandowskiego – jednego z akcjonariuszy studia.
"Pierwsza produkcja spółki to arcade football, czyli gra która świetnie uzupełnia ofertę “tradycyjnych” propozycji z tego segmentu, jednocześnie nie wchodząc z nimi w bezpośrednią konkurencję. Powiązanie z marką Roberta Lewandowskiego znacznie zwiększa potencjał marketingowy gry i daje spółce szansę na sukces"
- wskazuje Wojciech Woziwodzki, partner zarządzający SATUS Games.
Gry tworzone przez Goat Gamez wydawane są przez Movie Games S.A., notowanego na New Connect wydawcę gier. Pieniądze od SATUS Games mają być przeznaczone na produkcję dwóch tytułów, a także projekt badawczy.
SMOK także inwestuje w gry
Milionem złotych wsparł z kolei studio Frying Jelly, które pracuje nad swoją debiutancką grą Neebota: 99 Fails. Jej premiera odbędzie się w trzecim kwartale 2022. Już dziś można jednak poznać świat Neebota dzięki grze 99 Fails Lite, która dostępna jest na PC oraz urządzenia mobilne.
W pierwszej kolejności debiut Frying Jelly dostępny będzie dla graczy PC za pośrednictwem platformy Steam. Później gra ukaże się także na Sony Playstation, Xbox oraz Nintendo Switch. Chociaż Neebota: 99 Fails jest jeszcze w fazie produkcji, to Zeebo i przedziwny świat jego snów mają już pokaźną rzeszę fanów w sieci. Studio aktywnie komunikuje się z graczami w mediach społecznościowych. Studio pracuje nad rozwojem świata Neebota także poza grami i sferą cyfrową, w ramach animacji, sztuki czy komiksów po ubrania i gadżety inspirowane przygodami Zeebo.
Platforma dobierająca karmę dla zwierząt ze wsparciem z BRIdge Alfa
Appet to platforma tworzona ze wsparciem naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Dzięki wykorzystaniu AI pozwoli ona na podstawie wprowadzonych danych dobrać dietę odpowiednią dla psa lub kota a następnie poinformuje o dostępnych na rynku karmach i ich zamiennikach.
Start-up jest już zwycięzcą platformy startowej Unicorn Hub, z której uzyskał 1 mln złotych nagrody, a teraz został wsparty przez fundusz Augere Health Food Fund ASI w ramach programu BRIdge Alfa – na prace badawczo-rozwojowe nad żywieniem zwierząt.
2 mln EUR na rozszerzoną rzeczywistość w pracy
Polski fundusz RKKVC wziął udział w rundzie brytyjskiego KIT-AR. Ten start-up wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości w celu nawigowania pracownikiem, przekazywania mu instrukcji, monitorowania jego działań oraz środowiska pracy. W razie potrzeby podpowiada mu także kolejne kroki. Rozwiązanie KIT-AR ma zastosowanie głównie w produkcji – i już korzystają z niego m.in. Airbus, Bentley czy Bosch.
KIT-AR zakończył w zeszłym tygodniu rundę A o wartości 2 milionów euro. Inwestycja ta była współprowadzona przez fundusze Armilar Venture Partners z Portugalii i Caixa Capital Risc z Hiszpanii, przy udziale funduszy RKKVC i Techtree (zarządzanego przez hiszpański Iberis Semper) oraz dotychczasowych inwestorów – SONY, Sintef Venture V i Best Horizon.
Ćwiczenia dla seniorów online ze wsparciem z BRIdge Alfa
Klub Aktywnych to platforma, na której pod okiem uznanych trenerów organizowane są ćwiczenia online dla seniorów. W rozwiązanie zainwestował fundusz VC Medi Ventures w ramach programu BRIdge Alfa.
"W Polsce mamy blisko 10 mln seniorów, którzy nawet jeśli mają inicjatywę, to często mają trudność w faktycznym podjęciu aktywności fizycznej, a pandemia jeszcze utrwaliła ten problem. Ciężko im znaleźć odpowiedni program w swojej okolicy, przeszkodą może być, chociażby odległość, a rozwiązania cyfrowe okazują się zbyt skomplikowane. Bardzo dogłębnie przeanalizowaliśmy ten stan rzeczy i uruchomiliśmy aplikację webową, w której dołączenie do treningu uruchamiane jest poprzez kliknięcie jednego przycisku. Ten jeden klik to wszystko, co trzeba zrobić, aby przystąpić do zajęć"
- mówi Katarzyna Klimek, współtwórczyni Klubu Aktywnych.
W ramach podstawowego abonamentu uczestnicy Klubu otrzymują dostęp do 100 zajęć miesięcznie. Do wyboru są ćwiczenia takie jak poranna gimnastyka, joga, pilates, wzmacnianie newralgicznych partii ciała czy taniec. Aktywność fizyczna to jednak nie wszystko – w programie znajdują się również zajęcia z medytacji czy popołudniowe spotkania „na herbatce”.