Aktualności Data publikacji: 19 czerwca 2023

Dwa tygodnie z VC: czerwiec dużych rund?

Dwa tygodnie to sześć rund, ale aż 70 milionów złotych dla polskich start-upów (i 5 w rundzie z udziałem polskiego VC dla ukraińskiego start-upu). Czy fundusze budzą się po chwili przerwy?

Chwile ciszy pod koniec zeszłego miesiąca nie wróżyły specjalnie wielkich inwestycji, ale znienacka to się zmieniło. Do polskich start-upów w czerwcu trafiło ok. 70 mln złotych. W kogo zainwestowano i kto inwestował?

40 mln złotych na perowskity

Saule Technologies, start-up Olgi Malinkiewicz działa już nieomal 10 lat nad komercjalizacją ogniw wykonanych z perowskitów, jednak pierwsze rozwiązania komercyjne wprowadziła na rynek 2 lata temu. Wykonane z tego materiału panele energetyczne są wydajne i giętkie, co pozwala na ich zastosowanie na dowolnej powierzchni. Do tego mogą być ładowane także za pomocą światła sztucznego. Pilotażowe wdrożenia zasilanych za pomocą ogniw perowskitowych wyświetlaczy cen wprowadziły m.in. Orlen i Żabka.

Zgodnie z podpisaną dziś umową inwestycyjną oraz umową akcjonariuszy, DC24 ASI  został nowym inwestorem Saule Technologies. Inwestor przekaże spółce 40 mln złotych w formule pożyczki inwestycyjnej, w zamian za którą otrzyma prawo do objęcia nowej emisji akcji. Obecna wycena Saule to 50 mln EUR.

Contec powiększa rundę o 23 mln złotych

Contec to ekologiczny start-up który odzyskuje materiały ze zużytych opon - m.in. sadzę, oleje i stal. Materiały da się wykorzystać m.in. przy produkcji nowych opon i innych produktów z gumy. W marcu tego roku ekologiczna spółka ogłosiła, że zebrała rundę w wysokości 50 mln. złotych, która miała zostać wykorzystana na rozbudowę zakładu produkcyjnego.

W zeszłym tygodniu Contec poinformował o zwiększeniu rundy z nowym inwestorem – spółką Blachy Pruszyński. 23 miliony złotych mają być przeznaczone z kolei na dalszą ekspansję - kupno działek pod kolejne zakłady, oraz intensyfikację projektów R&D.

"Chcemy być częścią gospodarki cyrkularnej – inwestycja w spółkę Contec to kolejny etap tego planu. Konsekwentnie zmieniamy swoje otoczenie i działania w kierunku energii odnawialnej i recyklingu. Niwelujemy swój ślad węglowy m.in. poprzez przekierowanie choć części swoich wyrobów do sektora ekowydajnego budownictwa. W 2019 roku spółka należąca do Grupy Pruszyński uruchomiła linię do produkcji konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, a ostatnią naszą inwestycją jest rozpoczęcie budowy farmy wiatrowej Żechlinek. Jest to perspektywa na rozwinięcie się w kierunku źródeł energii odnawialnej, nawet jeśli nasza produkcja obejmuje wyroby ze stali"

- tłumaczy Krzysztof Pruszyński, twórca marki Blachy Pruszyński.

SMOK VC inwestuje w analizę danych

Ok. 5,3 mln złotych w rundzie pre-seed zdobył w seedowej rundzie Masthead Data – start-up zarejestrowany w Kanadzie przez pochodzących z Ukrainy founderów. W rundzie spółki wziął udział polski fundusz SMOK VC, a poza tym wzięli w niej udział amerykański Monochrome, czeski DEPO Ventures i aniołowie biznesu wywodzący się m.in. z Google i Ubera.

Co robi Masthead? Zbiera różne źródła danych (choćby Google Business Suite, CRMY i inne) i bez potrzeby kodowania łączy je i z użyciem sztucznej inteligencji analizuje – pokazując dane, które są anomaliami – choćby błędy w implementacji analityki, główne źródła przychodu lub nagłe wzrosty.

Jak poinformował Borys Musielak ze SMOK VC spotkał się z założycielami spółki w Warszawie podczas wydarzenia Google for Startups i od razu zobaczył potencjał spółki i odkrył z founderami wspólny język. Runda ma być przeznaczona przede wszystkim na rozwój produktu.

Start-up z Akademii Biomed PFR z 5 mln inwestycji

Pikralida to biotechnologiczna spółka, która rozwija m.in. produkty lecznicze zawierające dwie lub trzy substancje czynne w jednej tabletce oraz produkty uwalniające substancje czynne w „zaprogramowany” sposób. Dzięki temu pacjent może przyjąć, np. mniej tabletek, czy dozować je w większych odstępach czasu – a jego terapia będzie skuteczniejsza i bezpieczniejsza. Pracuje nad rozwiązaniami wspierającymi m.in. terapie padaczki czy stwardnienia rozsianego. Spółka brała udział m.in. w akceleratorze „Akademia Biomed” PFR, a substancje czynne do swoich leków wytwarza we współpracy z Polpharma.

Do tej pory Pikralida finansowana była głównie z grantów B+R (m.in. od NCBR), ale ogłosiła w zeszłym tygodniu pierwszą rundę finansowania. 5 milionów złotych w seedowej rundzie przeznacza na start-up Altamira VC. Pieniądze mają być przeznaczone na komercjalizację rozwiązań.

Milion złotych na HR-ową sztuczną inteligencję

HRobots rozwija narzędzie wspierające działy HR w administracji kadrami i płacami, które, zwłaszcza w pracujących zdalnie firmach małych i średnich, często prowadzą jeszcze papierową dokumentację.

"Forma ta jest nie tylko nieefektywna, jak też i podatna na błędy, zarówno ludzkie jak i systemowe. Istnieje wiele firm oferujących usługi przejścia na procesy w pełni cyfrowe, jednak niewiele z tych produktów wspiera płynne współistnienie obydwu światów papierowego i cyfrowego. Zwykle też są to produkty dostosowane do konkretnej specyfiki i narzędzi stosowanych w dużych firmach (np. systemy SAP)"

- mówi Prezes HRobots, Tomasz Drzewiecki. 

Rozwiązanie tworzone przez jego start-up ma za pomocą uczących się algorytmów automatycznie pozyskiwać informacje z dokumentów pracowniczych, pozwolić na klasyfikowanie dokumentów, podział dokumentów zbiorczych ze sprawdzaniem ich kompletności oraz odczyt pól dokumentów zawierających dane pracownika. Narzędzie pozwoli na samodzielne ewidencjonowanie i gromadzenie wszystkich dokumentów o danym pracowniku (w tym badania lekarskie, zwolnienia czy umowy) w jednym miejscu.

Start-up właśnie pozyskał 1,1 mln złotych od funduszu SPINAKER alfa. Pieniądze funduszu pochodzą z programu BRIdge Alfa.

1,4 mln złotych od aniołów biznesu na kalkulację cen w Web3

RedStone, start-up tworzący szybki kalkulator wycen tzw. smart contractów (cyfrowych umów z wykorzystaniem blockchain lub kryptowalut) pozyskał od inwestorów indywidualnych, głównie związanych ze światem Web3 i kryptowalut, 350 tysięcy dolarów (ok. 1,4 mln złotych).

"Pierwsi aniołowie sami zapytali o możliwość inwestycji, widząc jakość i potencjał naszej pracy. Są to najbardziej rozpoznawalne osoby z branży, więc zgodziliśmy się przyjąć je do naszego grona"

– mówi Marcin Kaźmierczak, współzałożyciel i COO RedStone. 

Jak wyjaśnia, środki przeznazone będą na ekspansję zagraniczną, pozyskiwanie nowych klientów, a także rozwój produktu.