Aktualności Data publikacji: 18 kwietnia 2023

Dwa tygodnie z VC: czas inwestycji Scanderia Ventures

Poświąteczny okres był bardzo płodny dla funduszu Scanderia Ventures, który ogłosił trzy rundy finansowania. Poza tym doszło do dwóch inwestycji w polskie spółki i trzech rund zagranicznych w których brały udział polskie VC. Zobacz nasze podsumowanie!

Dwa poświąteczne tygodnie to dość dużo inwestycji. Nie było wśród nich szczególnie wysokich rund, ale nie był to absolutnie nudny czas! Aż trzy inwestycje ogłosił jeden fundusz. Najwyższa z rund tygodnia to aż 7 mln złotych na „zielony” start-up.

7 mln złotych od aniołów biznesu na start-up do wypożyczania technologii

Impact Angels, społeczność aniołów biznesu inwestująca w start-upy pozytywnego wpływu, wsparła kwotą 7 mln złotych Gleevery. To start-up, który zapewnienia możliwość szybkiego i wygodnego dostępu do niezbędnych sprzętów bez konieczności ich kupowania. Model biznesowy skierowany jest zarówno do rynku B2B i B2C, a co ciekawe zakłada także oferowanie usług wynajmu w formie benefitu pozapłacowego dla pracowników firm.

Start-up powstał w 2021 roku i to jego druga runda finansowania. Z usług Gleevery korzystają już firmy i osoby prywatne w ponad 50 miastach Polski, a średni okres wynajmu przekracza rok. Jednym z największych wdrożonych projektów stało umożliwienie wynajmu produktów Media Expert w ponad 500 sklepach sieci handlowej w ramach współpracy z dystrybutorem. Od momentu uzyskania pierwszych przychodów w III kwartale 2022 r. średni comiesięczny wzrost Gleevery wynosi ok. 70 proc.

To pierwsza inwestycja Impact Angels – wśród inwestujących aniołów znaleźli się m.in. byli członkowie zarządu Benefit Systems i YES. - Bardzo się cieszymy, że członkowie klubu aniołów biznesu ImpactAngels.PL dołączyli do rundy inwestycyjnej spółki Gleevery. To pierwsza inwestycja naszego klubu – wierzymy, że wkrótce inwestycje impaktowe będą realnym wsparciem przedsięwzięć pozytywnego wpływu w Polsce i w regionie CEE - mówi Przemek Pohrybieniuk, Managing Director ImpactAngels.PL. 

4,8 mln złotych na ochroniarskie drony

Reakto to system szybkiego reagowania dla agencji ochrony mienia i ochrony obiektów. Działa dzięki flocie dronów, które firma sama produkuje. To jeden ze start-upów, które umieściliśmy na naszej liście młodych firm, które warto obserwować w 2023 roku.

Na wynik rundy składa się wsparcie od 24 dotychczasowych (pozyskanych z crowdfundingu inwestycyjnego) oraz nowych inwestorów prywatnych w wysokości 570 tys. złotych oraz finansowanie dłużne w wysokości 250 tys. złotych. Reszta kwoty pochodzi od spółki AMM Global z Łodzi, czyli inwestora strategicznego.

Pozyskany kapitał ma przyczynić się do przyspieszenia finalizacji autorskich rozwiązań technologicznych, czyli dronów oraz stacji dokujących. Reakto planuje również w tym roku przeznaczyć część pozyskanego kapitału na komercyjne wdrożenia na ogólnopolską skalę.

"Jestem bardzo zadowolony z dołączenia Reakto do portfela inwestycyjnego AMM Global oraz rozpoczęcia współpracy z jej zarządem. Widzę ogromny potencjał w technologiach i usługach, jakie opracowuje ta spółka. Jestem przekonany, że zespół Reakto jest w stanie dostarczyć unikalne i skuteczne rozwiązania, które zwiększą dostępność usług dronowych na wielu płaszczyznach, a System Szybkiego Reagowania opracowany przez tę firmę realnie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mienia prywatnego i publicznego"

- mówił Artur Urbańczyk, Prezes Zarządu AMM Global.

Trzy inwestycje Scanderia Venture

Scanderia Venture, fundusz inwestujący w pre-seedowe i seedowe projekty ogłosił w ciągu ostatnich dwóch tygodni trzy inwestycje – jedną z ogłoszoną kwotą i dwie, gdzie nie znamy wysokości inwestycji funduszu. 

Graftflow

Stentgrafty to „rusztowania”, które wzmacniają ściany uszkodzonych naczyń (np. tętnic) i pozwalają na połączenia między nimi. Używane są przy skomplikowanych zabiegach operacyjnych, takich jak angioplastyka naczyniowa. #GraftFlow to projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest opracowanie, wytworzenie i przebadanie stentgraftów nowej generacji, powlekanych materiałem polimerowym kompozytowym o wysokiej biozgodności. Za projektem stoi zespół polskich kardiologów pod przewodnictwem prof. Pawła Buszmana.

Scanderia wsparła #GraftFlow kwotą 17 mln złotych ze środków BRIdge Alfa. Poza tym GraftFlow podpisał także umowę inwestycyjną z założoną przez zespół ekspertów medycznych spółką Innovations For Heart And Vessels.

Swapp!

Swapp! To start-up, który tworzy stacje (zwane „refillomatami”), które pozwalają na uzupełnienie zapasu kosmetyków czy produktów sypkich. Spółka już działa, a stacje pozwalające napełnić pojemniki kosmetyków marki Yope! czy uzupełnić produkty firmy Lubella znajdują się już w wybranych sklepach sieci handlowych Carrefour, Auchan i Super Pharm.

Scanderia Ventures dołączyła w rundzie inwestycyjnej o nieogłoszonej publicznie wysokości do obecnych inwestorów, SpeedUp Group, którzy w 2021 roku wsparli Swapp 3 mln złotych.

Miodajnik

Trzecią inwestycją Scanderia Ventures jest Miodajnik - urządzenie do bezdotykowego porcjowania miodu. To pre-seedowa runda, a prace nad słodkim urządzeniem jeszcze trwają, a kwoty wsparcia nie ujawniono.

Przeznaczony choćby do biur, restauracji czy kawiarni Miodajnik ma utrzymywać miód w warunkach gwarantujących jego wysoką jakość. Będzie też komunikował potrzebę uzupełnienia produktu - jego elementem stanie się system informatyczny.

SpeedUp inwestuje w holenderski start-up

Tworząca silnik zarządzający i optymalizujący operacje podmiotów kurierskich holenderska spółka Bringly, właśnie zamknęła rundę finansowania na poziomie 1,5 miliona euro. W międzynarodowym gronie inwestorów znalazł się polski fundusz SpeedUp Energy Innovation, którego to już kolejna inwestycja w innowacyjne spółki poruszające się na rynku dostaw ,,ostatniej mili”.

Mieszcząca się w Amsterdamie spółka Bringly pomaga markom w całej Europie uczynić ich logistykę bardziej zrównoważoną środowiskowo. Odbywa się to przy użyciu platformy zestawiającej najbardziej zrównoważone metody wysyłki, dzięki czemu klienci spółki, czyli podmioty z sektora eCommerce, uzyskują dostęp do wszystkich tych graczy logistycznych i zaawansowanych miejskich opcji wysyłki Bringly za pomocą jednego połączenia API. Obecnie na platformie znajduje się już ponad 100 przewoźników.

Runda inwestycyjna Seed była leadowana przez holenderski fundusz Eyos Capital oraz należący do SpeedUp Group fundusz SpeedUp Energy Innovation.

"Jesteśmy głęboko przekonani, że Bringly, dzięki swojej autorskiej technologii, ma potencjał, aby stać się kluczową częścią w procesie transformacji segmentu logistyki dostaw ostatniej mili w kierunku bardziej przejrzystej i zrównoważonej przyszłości"

- komentuje Bartłomiej Gola, Partner Generalny SpeedUp Energy Innovation.

SMOK rusza na Łotwę

Łotewski startup Hyperjob pozyskał 2 mln zł w rundzie pre-seed, której przewodził polski fundusz SMOK Ventures. Spółka rozwija platformę ułatwiającą firmom dotarcie i zainteresowanie kandydatów na najtrudniejsze do obsadzenia stanowiska eksperckie. Dzięki nowym środkom planuje ekspansję międzynarodową, którą rozpoczyna w Polsce. 
Platforma pozwala firmom konkurować z wielkimi korporacjami w walce o specjalistów. Umożliwia tworzenie dynamicznych ogłoszeń o pracę, testy A/B wiadomości do kandydatów, a także automatyzację komunikacji przez email oraz LinkedIn. System wprowadza też do rekrutacji pojęcie CRO, czyli optymalizację współczynnika konwersji. Hyperjob pozwala zwiększyć ten współczynnik dla wykwalifikowanych specjalistów nawet sześciokrotnie. 

To pierwsza inwestycja SMOK Ventures na Łotwie. Poza polskim funduszem inwestorami byli lokalni aniołowie biznesu. Dzięki pozyskanym środkom, Hyperjob planuje dalej rozwijać swoją platformę i wprowadzić nowe funkcje. W tym spersonalizowane ogłoszenia dla każdego kandydata, czy wyszukiwanie talentów wspomagane AI. Spółka planuje także ekspansję na rynkach europejskich i w USA, a w pierwszej kolejności w Polsce.

JR Holding wspiera brytyjski nanotechnologiczny start-up

Nanovery stworzyło platformę technologiczną do wykrywania śladowych ilości nici DNA i RNA krążących w złożonych próbkach biologicznych. Efektem będzie prosty test, który można połączyć z próbką (taką jak krew, surowica, osocze), który zapewnia precyzyjny pomiar ultraniskich poziomów tych biomarkerów. Sposób działania i format testu sprawiają, że można go zintegrować ze standardowymi procedurami laboratoryjnymi przy użyciu sprzętu, który już jest na miejscu. Opracowana przez Nanovery platforma nanorobota znajdzie zastosowanie do wykrywania chorób przewlekłych, takich jak rak prostaty, choroby wątroby oraz ciężkie stany, takie jak ostra toksyczność wątroby i nerek.

JR HOLDING wzięła udział w rundzie inwestycyjnej w łącznej wysokości 1,85 mln GBP, w której wzięły udział również North East Innovation Fund wspierany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i zarządzany przez Northstar Ventures, a także organizacja naukowa Prostate Cancer Research oraz aniołowie biznesu, natomiast Innovate UK, brytyjska narodowa agencja ds. innowacji, przyznała firmie dotację w wysokości 750 tys. GBP na rozwój działalności w zakresie badań przesiewowych. Polski inwestor na inwestycję przeznaczył 250 tys. funtów.

"Z dumą możemy zaprezentować naszą kolejną inwestycję w sektorze biotechnologicznym. Jest to innowacyjna na skalę światową spółka z siedzibą w Wielkiej Brytanii, której założycielem jest polski naukowiec. To nasza kolejna międzynarodowa inwestycja. Właśnie takie spółki, rozwijające przełomowe technologie, są naszymi głównymi celami inwestycyjnymi. Kiedy mówimy, że chcemy wspierać przedsięwzięcia, które zmienią przyszłość swoich branż nie rzucamy słów na wiatr"

- powiedział January Ciszewski, inwestor i Prezes JR HOLDING.