Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 07 sierpnia 2023

Dwa tygodnie z VC: 7 wakacyjnych rund

Końcówka lipca i początek sierpnia dla start-upów były dość gorące – 8 rund, z czego 6 to wsparcie polskich start-upów, a dwa to zagraniczne firmy w rundach których brały polskie VC. Zobacz nasze podsumowanie letnich rund!

Fundusze zwolniły w wakacje - w ciągu ostatnich dwóch tygodni polskie start-upy ogłosiły 5 rund finansowania – z czego większość na etapie pre-seed i seed. Dwie najwyższe rundy to 4 mln finansowania.

4 mln złotych na komunikację z satelitami od nowego funduszu

Thorium Space, start-up, który tworzy komunikacyjne rozwiązania mikrofalowe dla satelitów (zarówno zestawy naziemne, jak i instalowane na samym satelicie), pozyskał 4 miliony złotych od nowego funduszu - Smartlink Partners, stworzonego przez największych polskich przedsiębiorców – m.in. Januarego Ciszewskiego, Mariana Owerko, Tomasza Misiaka i Tomasza Gołębiewskiego.

Thorium, korzystając z mikrofal kierowanych elektronicznie zamiast tradycyjnych fal radiowych zwiększa bezpieczeństwo transmisji. Celowo kierowane mikrofale podnoszą też odporność na zakłócenia – zarówno intencjonalne, jak i przypadkowe.

"Nasz zespół to interdyscyplinarna grupa kilkudziesięciu inżynierów technologii kosmicznych oraz specjalistów z różnych dziedzin – połączonych wspólnym celem, jakim  jest wniesienie znaczącego wkładu w rozwój światowego rynku technologii kosmicznych i transmisji satelitarnej. Thorium Space pracuje nad projektami, które faktycznie przyczyniają się do rozwoju naszego potencjału w ultra zaawansowanych technologiach w skali globalnej"

- mówi Paweł Rymaszewski, założyciel i prezes start-upu.

Spacetechowa firma to pierwsza inwestycja Smartlink Partners. Fundusz założony przez doświadczonych biznesmenów i inwestorów został zarejestrowany w maju 2023 roku. Smartlink Partners ASI wspiera wybrane przez zespół zarządzający przedsiębiorstwa z szeroko pojętej branży digital business (w tym m.in. SaaS, AI software, marketplace), energii odnawialnej oraz deeptechu (uwzględniając też spacetech oraz greentech), w rundach od seed do rundy A. Ticket inwestycyjny ma wynosić do 2 mln. Euro.

Kolejne 4 mln Januarego Ciszewskiego na roboty

Kogena to start-up, który rozwija niezależną platformę, dla cobotów – robotów, które współpracują z ludźmi w jednej hali produkcyjnej, fabryce lub innym obiekcie. Do bezpiecznej współpracy tego typu maszyny potrzebują szeregu danych – zarówno tych niezmiennych, jak i ciągle badanych przez różnego rodzaju czujniki. W momencie, kiedy stosowane są coboty różnych producentów, monitoring działania urządzeń robi się trudny. Rozwiązanie polskiego start-upu pozwala na monitorowanie, optymalizację wydajności i weryfikację poprawności działania cobotów różnych marek. Polski start-up wdraża swoje rozwiązania u globalnych graczy - Unilever czy Diehl Control, a także firm w Polsce, czy m.in. w Chinach, Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

4 mln złotych w robotyczną spółkę zainwestowało JR Holding, już wymienianego w tegotygodniowym zestawieniu Januarego Ciszewskiego. Pieniądze z rundy mają zostać wykorzystane na rozwój firmy w Azji i USA, a także poszerzenie katalogu obsługiwanych przez system marek robotów.

"Zespół firmy Kogena jest doświadczony i zmotywowany, co zawsze warunkuje potencjalny sukces przedsięwzięcia. Rozwiązania oferowane przez spółkę wspierają rosnący trend robotyzacji i automatyzacji pracy w firmach produkcyjnych przyczyniając się do optymalizacji pracy urządzeń wykorzystywanych przez klientów spółki. Ta inwestycja wpisuje się w naszą politykę inwestycyjną, koncentrowania się na najbardziej perspektywicznych przedsięwzięciach z silnie rosnących branż"

- powiedział Ciszewski.

1,1 mln na automatyzację pracy developera

Codejet to start-up, który pozwala, według jego twórców, na przyspieszenie pracy developera webowego o nawet 50%. Ta platforma low-code automatycznie tworzy ze stworzonej w np. programie Figma makiety strony gotowy do wdrożenia kod.

Spółka finansowanie pre-seed, przeznaczone na rozwój MVP projektu uzyskała na początku roku, jednak dopiero po stworzeniu rozwiązania postanowiła ją ogłosić. 1,1 mln złotych w rundzie otrzymała od start-upu Terra Seed.

"Codejet został stworzony przez bardzo zaawansowany technologicznie zespół, który pomimo swojego młodego wieku – bo CEO niedawno skończył 20 lat – może pochwalić się skutecznym zbudowaniem już kilku firm i exitem z jednej z nich, a współtworzący projekt Daniel i Sebastian posiadają ogromne doświadczenie technologiczne i biznesowe. Pracując z nimi od niemal pół roku, utwierdziliśmy się w trafności naszej decyzji inwestycyjnej, a także z jeszcze większym optymizmem spoglądamy na dalszy rozwój spółki"

– mówi Paweł Szydłowski, partner zarządzający funduszu.

Start-up pracuje nad pozyskaniem kolejnej rundy finansowania, mającej na celu rozwinięcie działalności na rynkach zagranicznych i ugruntowanie marki na arenie międzynarodowej oraz udostępnienie klientom nowej technologii.

Milion złotych na lądowiska dla dronów

Farada Group, producent i twórca dronów uzyskał od belgijskiego VC Green Ventures milion złotych w pre-seedowej rundzie na rozwój Drop Drone – projektu lądowisk dla samobieżnych dronów, które mają być łatwe w montażu w warunkach miejskich, bez konieczności zmian konstrukcji dachów. Drop Drone ma umożliwiać nie tylko start i lądowanie, ale też ich automatyczny załadunek i rozładunek.

Farada Group pod koniec czerwca zdobyła III miejsce w kategorii „Startup” w konkursie, który towarzyszył trzeciej edycji festiwalu Carpathian Startup Fest 2023.

Senlima w portfelu SPINAKER Alfa – pomoże emerytom i niepełnosprawnym kupować bilety

Senlima to start-up, który chce pomóc osobom wykluczonym cyfrowo, starszym i niepełnosprawnym korzystanie z coraz bardziej cyfrowej rzeczywistości – choćby z fintechowych rozwiązań i kupna biletów komunikacyjnych.

"Na rynku polskim istnieje duża liczba aplikacji miejskich, które oferują szereg funkcjonalności, np. zakup biletów komunikacji miejskiej, jednak bardzo często nie mogą z nich skorzystać osoby starsze, niepełnosprawne oraz wykluczone cyfrowo ze względu na zbyt skomplikowaną treść danej usługi w aplikacji lub niedostosowaną dla nich formę prezentacji. W większości z tych aplikacji nie można nawet dostosować rozmiaru czcionki, a co więcej, ich rozmiar nie zmienia się pomimo ustawienia telefonu na prezentowanie treści w powiększeniu"

- mówi Krzysztof Całka, founder i prezes Senlimo.

Senlima to przystosowana dla osób z tymi problemami aplikacja, która pozwala na m.in. zakup biletów, uzyskanie zniżek przeznaczonych dla grup docelowych, opłaty za miejskie strefy płatnego parkowania, a także udostępnia pakiet informacyjny (wiadomości o najważniejszych wydarzeniach, alerty pogodowe, rozkłady jazdy transportu miejskiej).

Start-up został wsparty nieujawioną kwotą przez fundusz SPINAKER Alfa. Inwestycja została przeprowadzona w ramach działania BRIdge Alfa współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

"Pomimo globalnego zapotrzebowania, konkurencyjne rozwiązania są skierowane wyłącznie do osób młodych nieposiadających żadnych ograniczeń ruchowych, sensorycznych lub intelektualnych. Senlima przyczyni się do włączenia grup marginalizowanych do świata innowacji cyfrowych (tj. aplikacje mobilne, cyfrowe finanse). Perspektywiczny rynek, stale rosnąca liczba osób starzejących się lub z niepełnosprawnościami, a w związku z tym – rosnące zapotrzebowanie na produkty wspomagające funkcjonowanie w społeczeństwie, znalazło uzasadnienie, dzięki czemu sfinansowaliśmy projekt"

– mówi Tomasz Marczuk, Członek Zarządu SPINAKER Alfa.

1,3 mln Euro na cyfrową tożsamość dla podróżnych

Poza polskimi start-upami w ciągu dwóch ostatnich tygodni miały także miejsce dwie rundy zagraniczne, w których wzięły udział polskie fundusze. Pierwszym ze wspieranych start-upów jest holenderskie NeoKe, travel tech stworzony przez byłych dyrektorów Booking.com. To aplikacja pozwalająca w jednym miejscu budować „cyfrową tożsamość” podróżnika korzystającego z wielu portali rezerwacyjnych – zawiera obecnie dwa rozwiązania – cyfrowy portfel i NeoKe Connect. Pozwalają one przechowywać dane osobowe i kartowe z wykorzystaniem technologii blockchain. Dzięki temu NeoKe pozwala zachować i udostępniać hotelarzom dane w bezpieczny sposób.

W rundzie finansowania brały udział Dreamcraft Ventures, polski ff Venture Capital i Plug & Play – w sumie przekazując start-upowi 1,3 mln Euro.

900 tys. dolarów na ukraiński system zarządzania pracą dla freelancerów

Workee to ukraiński start-up pozwalający freelancerom na organizację pracy – pozwalając planować zadania, komunikować się z klientami, zarządzać finansami, a także budować swoje strony internetowe – wszystko bez potrzeby kodowania.

Workee ma siedzibę główną w Kijowie, a biura m.in. w USA i Czechach. Planuje do końca roku trafić do 15 tys. użytkowników, a w 2024 osiągnąć samowystarczalność. W tych planach wspierają go inwestorzy – polski SMOK Ventures, amerykański Slava Ventures – fundusz koncentrujący się na wspieraniu ukraińskich start-upów, i amerykańscy aniołowie biznesu. To druga runda start-upu.