Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 16 stycznia 2020

Dlaczego warto brać udział w konkursach start-upowych? Przegląd najważniejszych wydarzeń

Prowadzenie działalności to wymagające zajęcie, dlatego każda dodatkowa pomoc jest zawsze mile widziana. Nowoczesne, innowacyjne firmy mogą wziąć udział w wielu rodzajach wydarzeń. Czy warto brać udział w konkursach dla start-upów? Co można zyskać, jakie są nagrody i które z nich uznaje się za najważniejsze dla rozwoju własnego biznesu? 

Z tego artykułu dowiesz się, że: 

  • rządowy program GovTech umożliwia współpracę z instytucjami publicznymi i spółkami Skarbu Państwa wszystkim, którzy posiadają innowacyjne pomysły; 
  • do największych konferencji, w ramach których odbywają się konkursy dla start-upów w Polsce, należą m.in. Wolves Summit, Impact, InfoShare Startup Contest i SingularityU Poland Global Impact Challenge; 
  • nie brakuje również mniejszych konkursów regionalnych, np. Startuj z Mazowsza;
  • na zwycięzców poszczególnych wydarzeń czekają nagrody finansowe – od kilku tysięcy do nawet miliona złotych; 
  • finanse nie są jednak najważniejsze – najbardziej owocne może być poznanie innych ludzi i nawiązanie z nimi współpracy biznesowej! 

 

Ponad połowa wszystkich polskich start-upów finansowana jest ze środków własnych. Znacznie lepszym pomysłem na rozwój i wykorzystanie potencjału opracowywanych rozwiązań może być udział w różnego rodzaju konkursach. Wiele z nich gwarantuje wysokie nagrody finansowe. Chociaż kwoty niektórych wyróżnień pozwalają puścić wodze fantazji, to uwagę przyciągają także inne, bardzo cenne korzyści. Należą do nich m.in. możliwość współpracy z najlepszymi specjalistami, rozszerzenie siatki kontaktów, zaprezentowanie się inwestorom indywidualnym i korporacyjnym, przedstawicielom funduszy Venture Capital oraz założycielom innych, owocnie działających start-upów. 

GovTech – prestiżowa współpraca dla najlepszych z najlepszych 

Współpraca pomiędzy spółkami technologicznymi a sektorem publicznym to model, który na świecie zyskuje coraz większą popularność. Doskonałymi przykładami państw, które realizują współdziałanie GovTech, są Stany Zjednoczone, Izrael i Singapur. Również Polska pragnie wykorzystywać talenty z sektora gospodarczego w obszarze publicznym.

GovTech Polska to projekt działający w formule konkursowej, jednak znacznie różni się od tradycyjnych tego typu inicjatyw. Firmy, start-upy i osoby fizyczne mogą podjąć się realizacji publikowanych przez polski sektor publiczny wyzwań, które związane są przede wszystkim z takimi obszarami jak: nowoczesne technologie, sztuczna inteligencja, przetwarzanie mowy na tekst i procesy autoidentyfikacji wizualnej realizowane przez maszyny.

Program, działający pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, umożliwia współpracę m.in. ze spółkami Skarbu Państwa, które potrzebują danego rozwiązania lub wynalazku. Instytucje publiczne, np. Polski Koncern Naftowy Orlen, Kancelaria Senatu czy Izba Administracji Skarbowej, szukają efektywnych rozwiązań danego problemu. Z tego powodu uczestnicy biorący udział w konkursie dostarczają np. działający kod programistyczny, a nie tylko dokumentację określającą przyszły przebieg prac i jej cele. Dostępne na stronie internetowej projektu „Wyzwania” zmieniają się, dlatego zdecydowanie warto śledzić program przez cały czas. Udana współpraca z danym partnerem GovTech to nie tylko zysk finansowy, ale satysfakcja z pracy z prestiżową instytucją publiczną i niezwykle cenny wpis do portfolio firmy.

InfoShare Startup Contest 

Organizowany przez InfoShare konkurs Startup Contest to jedno z największych tego rodzaju przedsięwzięć, skierowane do firm z całego świata. Konkurs połączony jest z konferencją branżową, w trakcie której poznać można opinie międzynarodowych ekspertów dotyczące technologii i nowoczesnego biznesu. Całe wydarzenie organizowane jest w Gdańsku we współpracy z władzami miasta.  
Pomysły start-upów rozpatrywane są przez jury, w skład którego wchodzą m.in. takie osoby, jak Sean Percival (Katapult Accelerator), James Sanders (F10 FinTech Accelerator), Max Moldenhauser (Sunfish Partners) czy Allan Chou (RAIDiCal China). Ocenie podlegają trzy płaszczyzny projektów – potencjał biznesowy, zespół i poziom innowacyjności. Ze wszystkich zgłoszeń wyłonionych zostaje najlepszych dwadzieścia. Ich autorzy mają później okazję zaprezentowania swoich nowoczesnych rozwiązań szerszemu gronu na scenie. Nagradzane są trzy pierwsze miejsca. Zwycięski start-up otrzymuje aż 20 000 euro, drugie miejsce może liczyć na 7 000 euro, trzecie zaś – 3 000 euro.

Wysokość nagród z pewnością skłania do udziału, jednak to nie tylko one sprawiają, że wydarzenie cieszy się dużą popularnością. Startup Contest to przede wszystkim możliwość zaprezentowania swoich pomysłów przedstawicielom funduszy Venture Capital, reprezentantom firm i inwestorom indywidualnym. Udział w konkursie pozwala na poznanie wartościowych ludzi i nawiązanie kontaktów, dzięki którym można zdobyć wiedzę bezpośrednio od ekspertów.

Konkurs InCredibles i SingularityU Poland Global Impact Challange 

Pierwsze wydarzenie organizowane przez Sebastiana Kulczyka, CEO Kulczyk Investments, przeznaczone jest dla start-upów z państw z Europy Centralnej. InCredibles oferuje szansę na uzyskanie profesjonalnego wsparcia mentoringowego oraz bezzwrotnego zastrzyku gotówki w wysokości aż 50 000 dolarów. To także okazja do poznania partnerów biznesowych i ekspertów z różnych stron świata. Inicjatywa skoncentrowana jest także wokół pomocy beneficjentom w zakresie tworzenia nowoczesnego środowiska start-upowego i wsparcia w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i projektami. Kolejną zaletą jest możliwość uzyskania fachowego know-how.  

Stosunkowo młodym konkursem, mającym za sobą dopiero dwie edycje, jest SingularityU Poland Global Impact Challenge. Ideą konkursu jest wyłonienie najbardziej innowacyjnych start-upów, których opracowywana technologia wpłynie pozytywnie na życie tysięcy ludzi. Koncepcja została opracowana przez specjalizujący się w nowych technologiach Singularity University z San Francisco. Strategicznym partnerem konkursu jest również Sebastian Kulczyk. Na zwycięzców czeka m.in. udział Global Startup Program w Londynie, Europejskiej Konferencji „Slush” dla start-upów w Helsinkach i konferencji Masters and Robots w Warszawie. Niewątpliwym atutem wzięcia udziału w wydarzeniu jest możliwość poznania najważniejszych osób ze świata biznesu i branż nowych technologii. To jeden z najistotniejszych kroków do podpisania umowy inwestycyjnej i skomercjalizowania własnego projektu.

CEE Startup Challenge  

Po ukończeniu procedury due dilligance, aż 1 000 000 euro czeka na zwycięski projekt w konkursie CEE Startup Challenge, organizowanym przez Vestbee. Główna nagroda finansowana jest przez Next Road Ventures. Do pozostałych należą m.in. udział w programie inwestycyjnym InnoEnergy i weXelerate, usługi Google, Revolut i znacznie więcej. W przeciwieństwie do powyżej prezentowanych wydarzeń CEE Startup Challenge jest konkursem online. Do aplikowania uprawnione są wszystkie start-upy i scale-upy z Europy Środkowo-Wschodniej. Projekty oceniane są przez czterdziestodwuosobowy zespół, składający się z ekspertów branżowych z całego świata. Zgłaszane projekty mogą dotyczyć wielu różnych sektorów – FinTech, business & ICT, inteligentne domy/miasta, transport, logistyka, przemysł, ochrona środowiska czy też branża medyczna.

Orzeł Innowacji 

Orzeł Innowacji to ciekawy i rozbudowany konkurs organizowany przez „Rzeczpospolitą”. Posiada patronat honorowy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Przeznaczony jest dla nieszablonowych i innowacyjnych start-upów. W przeciwieństwie do innych wydarzeń tego rodzaju twórcy postanowili bardziej drobiazgowo podzielić kategorie, w ramach których można się zgłosić. Główną różnicą jest rozdzielenie nagród przyznawanych za dotychczasowe, wykonane już realizacje i opracowane technologie od tych, które są dopiero w fazie projektu. Dzięki temu Orzeł Innowacji jest atrakcyjnym wydarzeniem zarówno dla firm, które posiadają już dorobek biznesowy, jak i dla zupełnie nowych, tworzących się start-upów, które mają unikatowy pomysł. Do konkursu zgłaszać się można w ośmiu kategoriach: 

  • najlepsze rozwiązania technologiczne + osobna wersja dla projektu, 
  • najlepsze rozwiązania nietechnologiczne + projekt, 
  • start-up z potencjałem Polska – Świat + projekt, 
  • rozwiązanie dla dobra wspólnego + projekt. 

Startup Award 

Forum Inwestycyjne to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych, które organizowane jest cyklicznie raz w roku. Do zaproszonych gości należą nie tylko najbardziej wybitni eksperci, ekonomiści i inwestorzy, ale także najwyższej rangi politycy – premierzy i prezydenci państw. W jego trakcie odbywa się konkurs Startup Award przeznaczony dla innowacyjnych firm. Start-upowcy mają okazję prezentacji swojego pomysłu zarówno przed uczestnikami konferencji, jak i prywatnymi inwestorami, reprezentantami funduszy Venture Capital czy korporacji. Istnieje także możliwość wystawienia własnego stoiska promocyjnego w strefie Startup Zone. Magnesem przyciągającym założycieli innowacyjnych przedsiębiorstw jest jednak niebagatelna nagroda główna w wysokości aż 100 000 zł. Oprócz tego zwycięzca otrzymuje możliwość indywidualnego wystąpienia w trakcie konferencji Startup Session Elite, organizowanej w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy, które pozwoli zwiększyć rozpoznawalność przedsięwzięcia i zdobyć cenne kontakty.  

Regionalne konkursy dla start-upów 

Wydarzenia, w których nagradzane są innowacyjne firmy, nie muszą być organizowane w skali międzynarodowej czy nawet ogólnokrajowej, aby były atrakcyjne. Doskonałymi przykładami mogą być regionalne konkursy – TOP Startup Polski Wschodniej i Startuj z Mazowsza

Pierwszy z nich, organizowany przez Wschodni Kongres Gospodarczy, daje możliwość uzyskania wsparcia dla firm ze wschodniej części kraju – z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. W drodze konkursu zostaje wyselekcjonowanych dziesięć najlepszych start-upów, które charakteryzują się potencjałem biznesowym i wysokim stopniem innowacyjności. Zwycięzcy mogą wziąć udział w debatach panelowych z ekspertami i biznesmenami. Główną korzyścią, którą zyskują uczestnicy, jest nieoceniony mentoring doświadczonych w danych branżach specjalistów i możliwość poznania sposobów komercjalizacji pomysłu. Dodatkowo organizowana jest także strefa networkingowa.  

Z kolei program Startuj z Mazowsza jest przeznaczony dla młodych firm ze stażem nie dłuższym niż 3 lata. Zgłoszenia konkursowe oceniane są przede wszystkim pod kątem stopnia potencjalnego wzrostu, sukcesu i ewentualnych ryzyk, a także w zakresie możliwości praktycznego wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań gospodarczych. Laureaci otrzymują nagrody finansowe: I miejsce to 25 000 zł, II miejsce – 20 000 zł, III miejsce – 15 000 zł. Przyznawane są również nagrody rzeczowe, przygotowane przez partnerów programu – wyjazd do Nevady na tygodniowy program akceleracyjny, a także gratyfikacje finansowe. 
 
Jak widać, konkursów dla start-upów nie brakuje, a dzięki temu, że różnią się one między sobą, każdy może znaleźć coś dla siebie i swojej firmy.