Czy czeka nas startupowa rewolucja? MRiT pracuje nad nową strategią wsparcia innowacji
30 września w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyła się konferencja „Rewolucja start-upowa – w poszukiwaniu polskich jednorożców”, zorganizowana we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. W trakcie wydarzenia zaprezentowano raport „Rynek start-upów w Polsce. Trendy technologiczne”, przygotowany na zlecenie MRiT. Przedstawiciele start-upów, akceleratorów, funduszy kapitałowych, aniołów biznesu oraz instytucji publicznych omówili wyzwania i szanse, przed jakimi stoją polscy przedsiębiorcy. W czterech panelach dyskusyjnych wzięło udział blisko 30 kluczowych uczestników ekosystemu innowacji. Jakie wnioski płyną z tych rozmów?
Edukacja i współpraca
Eksperci byli zgodni, że fundamentem zmian powinna być edukacja w zakresie przedsiębiorczości, wprowadzona na wcześniejszych etapach kształcenia. Uczniowie szkół podstawowych i średnich powinni zdobywać wiedzę i umiejętności, które w przyszłości mogą wpłynąć na aktywną postawę w społeczności studenckiej i gotowość do realizowania innowacyjnych projektów. Wspomniano także o konieczności modyfikacji systemu oceny dorobku naukowego, który obecnie promuje publikacje naukowe kosztem wdrażania innowacji. Kluczowa jest również współpraca pomiędzy interesariuszami oraz zapewnienie dostępu do zasobów i informacji niezbędnych na każdym etapie rozwoju start-upu.
Realne potrzeby
Dyskutowano także o barierach prawnych i regulacyjnych, szczególnie w kontekście własności intelektualnej oraz finansowania innowacji. Wskazano na konieczność zapewnienia początkującym przedsiębiorcom doradztwa prawnego oraz wsparcia w pozyskiwaniu kapitału. Zasugerowano także utworzenie „biur innowacji” w dużych firmach, aby umożliwić testowanie nowych rozwiązań w praktyce.
Inwestorzy i ryzyko
O praktycznych aspektach inwestowania wypowiedzieli się przedstawiciele spółki PFR Ventures podkreślając specyfikę procesu inwestycyjnego, także w kontekście umów z funduszami venture capital w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Rozwój rynku VC to jeden z filarów rozwoju ekosystemu innowacji, jednak nie mniej istotne jest zaangażowanie prywatnych inwestorów i sieci aniołów biznesu. Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę na potrzebę wprowadzenia zachęt podatkowych i zmian regulacyjnych, które mogłyby zwiększyć ich udział w ekosystemie start-upowym.
Nowa strategia
Jednym z kluczowych pytań było to, czy w Polsce możliwa jest prawdziwa rewolucja start-upowa oraz jakie kroki należy podjąć, by w kraju pojawiły się nowe jednorożce. Ekspercka dyskusja przyniosła wiele cennych wniosków, które posłużą MRiT do opracowania strategii i wyznaczenia celów dla przyszłej polityki wspierającej start-upy. Czekamy z niecierpliwością na efekty!
Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.