Co czeka start-upy w 2020 roku? Najważniejsze zmiany prawne, podatkowe i gospodarcze dla polskich przedsiębiorstw
W 2020 roku wchodzi w życie wiele projektów, które w znaczny sposób mogą ułatwić zakładanie i rozwój start-upów. Główne zmiany dotyczą przede wszystkim prawa i skierowane są do małych i średnich firm. Nie brak także rozwiązań, z których skorzystają większe podmioty.
Z tego artykułu dowiesz się, że:
- jako początkujący przedsiębiorca nie będziesz musiał obawiać się restrykcyjnych kar za popełnienie błędu (w przypadku naprawienia szkody);
- start-upy mogą korzystać z coraz większej gamy konkursów do wyboru, w których udział może przynieść zarówno wsparcie merytoryczne, jak i nagrody;
- w 2020 roku rozszerzeniu ulega kategoria „małego podatnika”;
2020 rok z pewnością pod wieloma względami będzie atrakcyjny dla założycieli start-upów. Skorzystać oni mogą z wielu udogodnień oferowanych dla MŚP, czyli sektora małych i średnich firm. Osoby, które dopiero planują założenie firmy, mogą posłużyć się już istniejącą ulgą na start działalności nierejestrowanej. Czeka na nich także wiele innych korzyści, w tym np. większa wyrozumiałość organów prawno-podatkowych dla przedsiębiorców przez okres dwunastu miesięcy od momentu założenia działalności gospodarczej. To jednak nie wszystko.
Pakiet #PrzyjaznePrawo – 100 zmian dla małych firm
W sierpniu 2019 roku zbiorczy pakiet nowelizacji 69 ustaw dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw zyskał podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Większość zmian wprowadzona zostanie od początku 2020 roku, będzie miała charakter deregulacyjny i dotyczyć będzie takich obszarów, jak rejestracja i prowadzenie działalności gospodarczej. Opracowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozwiązanie zakłada przede wszystkim ułatwienie początkującym przedsiębiorcom poruszania się na płaszczyźnie formalno-podatkowej i nie tylko.
Jeżeli planujesz otwarcie start-upu w 2020 roku, to z pewnością ucieszy Cię informacja o złagodzonym podejściu organów fiskalnych względem przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Jeżeli naruszysz prawo związane z wykonywaniem działalności, a tę podejmujesz po raz pierwszy lub po raz kolejny, ale po upływie co najmniej 36-miesięcznej przerwy, możliwe, że nie spotka Cię kara administracyjna za popełnione błędy. Na czym polega nowa zmiana w postaci prawa do błędu bez sankcji?
Jeżeli właściwy organ wszczyna postępowanie mandatowe lub w sprawie nałożenia kary administracyjnej pieniężnej dotyczące działania przedsiębiorcy, to od 1 stycznia 2020 roku będzie musiał wezwać go w drodze postanowienia do usunięcia stwierdzonych naruszeń. Jeżeli ten natomiast faktycznie naprawi swoje błędy, to wówczas zdarzenie przechodzi do historii bez nakładania jakiejkolwiek kary. W jakim zakresie można się „legalnie pomylić”? Interpretacja nowelizacji MPiT może być stosunkowo szeroka – na tyle, na ile szeroki może być przedmiot naruszenia. Sytuacja taka może dotyczyć np. nieterminowej zapłaty podatku lub wykonania przelewu do Urzędu Skarbowego na niewłaściwą kwotę, którą należało zapłacić. Prawdopodobnie po usunięciu przykładowej szkody (np. wyrównaniu opłat) dodatkowa kara nie zostanie nałożona.
Pakiet #PrzyjaznePrawo to także zmiany w zakresie wydłużenia terminu rozliczania podatku od towarów i usług (VAT) w imporcie. Ważne stają się również drobne zmiany, rozszerzające zakres ochrony konsumenckiej dla podmiotów zarejestrowanych w CEIDG. Wprowadza się m.in. możliwość ubiegania się o reklamację towaru, nawet jeśli został on zakupiony przez firmę i wykorzystywany był w obrębie prowadzonej działalności (koszt zakupu wliczony w koszta osiągnięcia przychodu). Przypomnijmy, że tego rodzaju rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Niemczech i w Danii.
Start in Poland
Od czerwca 2016 roku działa w Polsce specjalny program skierowany dla start-upów – Start in Poland, który będzie kontynuowany przez następne lata. Wsparciu podlegają przede wszystkim firmy, których działalność charakteryzuje się wysokim stopniem innowacyjności. Ważnym kryterium jest lokalizacja, gdyż działalność musi być prowadzona w Polsce. Pomocy podlegają różne etapy kształtowania się przedsięwzięcia – zaczynając od inkubacji i akceleracji, poprzez wspieranie dalszego rozwoju, aż po ekspansję zagraniczną.
Wsparcie od PFR Ventures
Jedną z odnóg Start in Poland są działania pomocowe w zakresie instrumentów kapitałowych prowadzone przez Polski Fundusz Rozwoju. W tym obszarze strategię PFR realizuje spółka PFR Ventures. Na innowacyjne przedsięwzięcia przyznawane są środki z funduszy europejskich (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020), a także ze źródeł prywatnych, zapewnianych przez wybranych pośredników finansowych.
PFR Ventures to polski fundusz funduszy, największy fundusz tego typu w całej Europie Środkowej. Do 2020 roku pomoc otrzyma ponad 1000 start-upów na różnych poziomach rozwoju. Przez 5 lat spółka zainwestuje w fundusze VC lub inicjatywy Aniołów Biznesu kwotę 2,8 mld złotych.
Wśród działań PFR Ventures możemy wyróżnić pięć głównych programów:
- PFR Starter FIZ – skierowany jest do innowacyjnych przedsięwzięć, znajdujących się na początkowym etapie rozwoju;
- PFR Biznest FIZ – przez pośredników finansowych współdziałających z Aniołami Biznesu, wspiera innowacyjne spółki na początkowych etapach ich rozwoju;
- PFR Otwarte Innowacje FIZ – jest on dedykowany spółkom z sektora MŚP, które działają w formule otwartych innowacji;
- PFR KOFFI FIZ – działa w kierunku podmiotów zarządzających Funduszami Venture Capital, których działalność skupia się na inwestycjach w rozwijające się małe i średnie przedsięwzięcia;
- PFR NCBR CVC – to pierwszy polski Fundusz Funduszy działający w obszarze CVC, w sumie dostarczy ponad 1,6 mld złotych finansowania.
Warto wiedzieć, że wsparcie oferowane jest na wielu etapach rozwoju przedsiębiorstw. Przykładowo, fundusze wchodzące w skład PFR Otwarte Innowacje FIZ skupiają się na sektorze wysokich, innowacyjnych technologii, np. pracach nad sztuczną inteligencją, uczeniu maszynowym czy rozwoju komputerów kwantowych. Fundusze pomagają start-upom w zakresie zarówno know-how tworzenia biznesu, jak i dostępu do sieci kontaktów. Z kolei fundusze wchodzące w skład PFR KOFFI FIZ (Finch Capital, Cogito Capital Partners) koncentrują działania na branży finansowej, fin-tech, ale nie tylko. Fundusze mogą wesprzeć wybrane przedsięwzięcie kapitałowo i doradczo. Fundusze PFR Starter FIZ oferują start-upom m.in. pomoc technologiczną, strategiczną, operacyjną i kapitałową. Grupa funduszy PFR Biznes FIZ oferują wsparcie w różnym zakresie firmom z wielu sektorów gospodarki. Mentoring, doświadczenie przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces, a także wsparcie kapitałowe to tylko jedne z proponowanych ścieżek wsparcia. PFR NCBR CVC to z kolei fundusz funduszy, nastawiony na wsparcie przedsięwzięć o charakterze technologicznym. Poza otrzymaniem finansowania, beneficjenci funduszy będą mogli sprawdzić wytwarzane przez siebie rozwiązania w korporacjach.
PFR Ventures dotychczas zawarł umowy inwestycyjne z aż 24 funduszami typu Venture Capital. Dokładne informacje dotyczące tego, w co inwestuje dany fundusz, kto może zawiązać współpracę i na jakiego rodzaju pomoc może liczyć, znajdziesz na stronie PFR w tym miejscu!
Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej
Od 31 lipca 2019 do 20 września 2020 roku można składać wnioski online w programie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Cała pula środków wynosi aż 300 milionów złotych, a poszczególny projekt może uzyskać wsparcie w wysokości do 1 miliona złotych. Konkurs otwarty jest zarówno na podmioty doświadczone, jak i zupełnie nowe. O dodatkowe środki mogą starać się nie tylko firmy, które dopiero rozpoczynają swoją karierę, ale także te, które przeszły już przez okres inkubacyjny programu, poszukują kapitału na dalszy rozwój i jego intensyfikację.
Początkowa faza wspierania start-upów jest realizowana poprzez Platformy Startowe, które gwarantują pomoc w stawianiu pierwszych kroków. Uczestnicy mogą liczyć na pomoc we wdrażaniu pomysłów w zakresie technologicznym, prawnym i zarządzania, którą otrzymują w Platformach. Do kolejnego etapu przechodzą podmioty, które pomyślnie ukończyły pierwszy etap. To właśnie one są uprawnione do starania się o uzyskanie dofinansowania w wysokości aż 1 miliona złota przy bardzo niskim wkładzie własnym – 15% kosztów projektów. Już teraz zapoznaj się ze szczegółami i harmonogramem w tym miejscu!
Rozszerzenie kategorii „małego podatnika” – pakiet dla sektora MŚP
Zmiany w 2020 roku będą dotyczyły także pakietu dla MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. To ważna informacja dla początkujących start-upowców. Obecnie można zdecydować się na takie rozwiązania jak jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do wysokości aż 5 milionów złotych, czy też skrócenie do 90 dni okresu uprawniającego wierzyciela do skorzystania ze specjalnej ulgi na złe długi w podatku od towarów i usług.
W pakiecie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii znajduje się także kategoria „małego podatnika”, dotycząca płatników VAT. „Mały podatnik” to przedsiębiorca, którego wartość sprzedaży brutto (wraz z podatkiem) nie przekracza w roku podatkowym wysokości 1,2 miliona euro. Od 1 stycznia 2020 roku kwota ta będzie znacznie wyższa – osiągnie równowartość 2 milionów euro. Dzięki temu jeszcze więcej start-upów w początkowym i średnim okresie rozwoju będzie mogło zyskać status „Małego podatnika”.
Obowiązkowy split payment – o czym musi pamiętać firma od 1 listopada 2019 roku?
Od końca 2019 roku przedsiębiorcy będący płatnikami VAT muszą pamiętać o mechanizmie płatności podzielonej. Split payment polega na tym, że kwota z faktury dla kontrahenta zostaje automatycznie podzielona na dwie części. Na konto sprzedawcy trafia wyłącznie kwota netto, a podatek VAT zostaje skierowany na nowy rodzaj konta towarzyszący głównemu z ograniczoną możliwością kontroli przez przedsiębiorcę. Rozwiązanie to zostało opracowane z myślą o zmniejszaniu tzw. luki VAT, czyli zwiększeniu efektywności ściągania podatku od towarów i usług.
Model podzielonej płatności nie ma jednak zastosowania dla osób, które sprzedają swój towar lub oferują usługi osobom prywatnym. Split payment dotyczy wyłącznie relacji B2B. To jednak nie jest jedyne kryterium – do stosowania podzielonej płatności zobligowani są po 31 października przedsiębiorcy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:
- kwota na fakturze nie jest mniejsza niż 15 tysięcy złotych brutto (lub równowartość w innej walucie zgodnie z kursem NBP);
- co najmniej jedna pozycja z faktury została wyszczególniona w spisie produktów i usług podlegających split payment (załącznik nr 15 Ustawy).
Wobec powyższych kryteriów początkujący przedsiębiorcy w większości przypadków nie będą podlegali obowiązkowemu split paymentowi. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i spełniają warunki przedstawione powyżej, powinny pamiętać, że istnieje możliwość włączenia w koszty uzyskania przychodu wszelkich opłat bankowych wiążących się z wydzieleniem subkonta na podatek VAT.
Podsumowanie – jaki dla przedsiębiorców i start-upowców będzie 2020 rok?
Planowane zmiany prawne dotyczące funkcjonowania działalności gospodarczych i spółek to prawdopodobnie najważniejsze czynniki, które wpływać będą na prowadzenie biznesu w 2020 roku i dalszych latach. Kategoria „Małego podatnika” wspomoże drobnych przedsiębiorców w codziennym działaniu, a pakiet „Przyjazne prawo” ochroni nowych założycieli firm przed konsekwencjami niepożądanych, mniejszych błędów. Jak więc widać, rok 2020 może być owocny dla biznesu!