Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)
O kobietach w innowacjach rozmawiamy z Mirellą Kłosińską, współzałożycielką Fundacji Earth Day Everyday, a także zdobywczynię 3 miejsca w VI edycji Szkoły Pionierów PFR.
Jak to jest być kobietą w świecie innowacji? (Bycie kobietą w świecie innowacji jest łatwe czy trudne?)
Oczywiście, mogą wystąpić pewne trudności związane ze społecznymi barierami, ale ogólnie rzecz biorąc, proces tworzenia innowacji nie jest łatwym zadaniem. Dlatego uważam, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kreowanie nowych rozwiązań to droga pełna wyzwań, która niezależnie od płci wymaga pokładów determinacji i zaangażowania.
Śledzisz inne kobiety z branży?
Jak najbardziej! Uważam, że w Polsce mamy naprawdę wiele przedsiębiorczyń, które warto śledzić. Sama korzystam z wiedzy i doświadczenia innych, gdy tylko mam taką możliwość - obserwuje, pytam i konsultuje to, czego nie wiem. Z resztą, kto mnie zna, dokładnie o tym wie. Natomiast na co dzień mam przyjemność pracować z fantastycznymi founderkami w Plan Be Eco.
Co Cię inspiruje w Twojej branży?
Mam w sobie dużą potrzebę tworzenia rozwiązań przyczyniających się do pozytywnych zmian i ciągłego zachowania otwartej głowy, niezależnie od tego czym akurat się zajmuje. Myślę, że środowisko w którym działam stwarza mi do tego idealne warunki. Dodatkowo, na swojej drodze ciągle spotykam osoby, które mają znaczący wpływ na otoczenie wokół nas i to one mnie najbardziej inspirują.
Z czego jesteś najbardziej dumna i jaki był Twój największy sukces?
Jestem osobą pełną determinacji i jak w coś wchodzę to na przysłowiowe 150%, dlatego nieskromnie myślę, że najlepsze dopiero przede mną. Jeśli natomiast chodzi o moją dotychczasową działalność, gdy miałam 17 lat, postanowiłam założyć inicjatywę działającą na rzecz edukacji klimatycznej, która następnie wygrała tytuł Złotego Wilka dla najlepszego Projektu Ekologicznego w Polsce 2022, a dziś jest fundacją zrzeszającą wiele młodych osób, chcących aktywnie działać na rzecz środowiska, realizujących projekty, w których uczestniczyło już ponad 5000 osób w 7 polskich miastach. Fundacja wzbudziła we mnie także dużą potrzebę nie tylko aktywnego działania jako jednostka, ale tworzenia technologii, które będą impaktowe i skalowalne.
Dlatego też postanowiłam wziąć udział w poprzedniej edycji Szkoły Pionierów, ukierunkowanej na projekty pozytywnego wpływu. Następnie zebrałam zespół, z którym zaczęliśmy opracowywać rozwiązanie minimalizujące ilość odpadów żywnościowych w branży HoReCa, przeprowadziliśmy ponad 100 wywiadów z polskimi restauracjami i z jedną z nich, zrobiliśmy case study, które zwalidowało, że takie rozwiązanie namacalnie może generować oszczędności finansowe w restauracjach i optymalizować wiele procesów. Na koniec zajęliśmy III miejsce w konkursie, wygrywając 30 000 PLN na dalszy rozwój produktu.
Obecnie dalej eksploruję rynek i szukam dla siebie niszy, w której będę mogła zacząć budować potrzebne, skalowalne produkty.
Co Cię motywuje w Twojej pracy?
Jak wcześniej wspomniałam, mam ogromną potrzebę posiadania stale otwartej głowy. Praca w tak zaangażowanym środowisku tworzy mi do tego idealne warunki, a najbardziej motywuje mnie chęć do ciągłego bycia lepszą w tym, co robię. Jestem też dość upartą osobą, więc gdy postawię sobie jakiś cel to na pewno go zrealizuje.
Jaką radę dałabyś sobie sprzed 5/10 lat?
Myślę, że nieco za wcześnie dla mnie na takie pytania mając 20 lat, ale w tym momencie kieruje się tym żeby przede wszystkim działać i sprawdzać, a dopiero potem głowić się nad tym czy coś “miało sens”. Jestem też bardzo przekonana, że jeśli czegoś nie umiem, zawsze mogę się tego nauczyć.
Myslę, że za 5/10 lat wiele sobie zawdzięczę dzięki temu podejściu.
Jaką radę dałabyś kobiecie, która dopiero startuje w świecie startupowym?
Budować :)
Dokończ zdanie: Kobiety w biznesie to…
Inspiracja
Mirella Kłosińska - młoda przedsiębiorczyni i entuzjastka rozwiązań pozytywnego wpływu. Współzałożycielka Fundacji Earth Day Everyday, organizacji działającej na rzecz edukacji klimatycznej, która została nagrodzona Złotym Wilkiem dla Najlepszego Projektu Ekologicznego w Polsce 2022. Wcześniej pracowała w akceleratorze wspierającym młodych przedsiębiorców w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a obecnie pracuje w polskim startupie, Plan Be Eco. Niedawno zaczęła opracowywać własne rozwiązanie, zajmując III miejsce w programie Szkoła Pionierów PFR.