Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Klaudią Kożusznik (cykl artykułów)
O kobietach w innowacjach rozmawiamy z Klaudią Kożusznik, członkinią zespołu zarządzającego w A4BEE, spółki tworzącej innowacje w branżach biotech i przemysłu 4.0 oraz ekspertką wspierającą w rozwoju firmy z branży STEAM.
Klaudia Kożusznik to ekspertka wspierająca w rozwoju firmy z branży STEAM. Prowadzi globalne, interdyscyplinarne zespoły w różnych organizacjach. Pomaga firmom definiować potrzeby klientów i przekształcić je w efektywne strategie komunikacyjne, procesy zorientowane na klienta, produkty i usługi. Dodatkowo wspiera rozwój ludzi poprzez rozpoznawanie potrzeb, tworzenie najlepszego środowiska i eliminowanie przeszkód. Jako członek zespołu zarządzającego odpowiada za rozwój i ekspansję A4BEE. Jest również prelegentką zajmującą się tematyką nowych technologii w branży Life Science, przywództwa oraz rozwoju kobiet w branży STEAM.
Jak to jest być kobietą w świecie innowacji?
Świat innowacji to świat łączenia różnych perspektyw, technologii i... różnorodnych umiejętności. Mam świadomość, że oprócz wiedzy i doświadczenia dziedzinowego, wnosi się
także odpowiedzialność, współpracę, inteligencję emocjonalną, zdolność podejmowania wyzwań, chęć ciągłego rozwoju, kompetencje komunikacyjne oraz dbanie o kulturę. Wchodzenie w świat innowacji z perspektywy bycia kobietą jest wyjątkowe. Mam ogromny przywilej działać w środowisku A4BEE, gdzie zarówno kobiety, jak i mężczyźni współpracują na równych zasadach. Mamy silną reprezentację kobiecą w przestrzeni projektowej jak i w managemencie i zarządzie.
Na co dzień czerpię z doświadczeń kobiet, które odkrywają nowe możliwości, dążą do rozwoju, wspierają się nawzajem i praktykują odważne przywództwo. Jestem jednak świadoma, że dla wielu kobiet pracujących w branży technologicznej, bycie jedną z niewielu w pomieszczeniu jest powszechnym zjawiskiem.
Śledzisz inne kobiety z branży?
Szukam inspiracji, motywacji i wyzwań przyglądając się kobietom z branży i mocno im kibicując. Lubię poszerzać swoją perspektywę o przemyślenia kobiet związanych z IT, biotechnologią, nauką, technologią, przedsiębiorczością, przywództwem.
Co Cię inspiruje w Twojej branży?
Ludzie i możliwości… To, co najbardziej inspiruje mnie w szeroko pojętej branży technologicznej, to stały rozwój i wzmacnianie ciekawości, które to trzeba przyjąć, aby rozwijać się i czuć się pełnym energii. W tej drodze natomiast inspirują mnie wyjątkowi ludzie, tworzący dynamiczne środowisko, które staje się skuteczną platformą do generowania pomysłów.
Z czego jesteś najbardziej dumna i jaki był Twój największy sukces?
Wierzę, że moje największe osiągnięcie nadal jest przede mną. Jednakże, jestem całkowicie dumna z tych chwil: wspierania wzrostu i globalnej ekspansji technologicznych start-upów z niesamowitym zespołem; uczestniczenia w dyskusjach z kierownictwem, inżynierami inaukowcami z wiodących firm z branży Life Science i uniwersytetów oraz wdrażania wpływowych innowacji, jednocześnie z radością bycia pracującą mamą. Ponadto, mentorowanie kobiet w obszarze nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM) oraz dzielenie się moimi doświadczeniami było dla mnie bardzo satysfakcjonujące.
Co Cię motywuje w Twojej pracy?
Najbardziej motywującą i tym samym satysfakcjonującą częścią pracy w branży innowacji jest możliwość wpływania na rzeczywiste zmiany. Również możliwość ciągłego rozwoju i poszerzania umiejętności napędza mnie do działania każdego dnia.
Jaką radę dałabyś sobie sprzed 5/10 lat?
Bądź odważna, aby pytać, gdy czegoś nie wiesz. Świat technologii i innowacji to wyjątkowa przygoda - eksploruj ten świat i siebie w nim.
Jaką radę dałabyś kobiecie, która dopiero startuje w świecie start-upowym?
Buduj relacje z ludźmi, którzy Cię inspirują i od których możesz się uczyć - posiadanie sieci wsparcia jest kluczem do sukcesu w branży technologicznej. Wspieraj też innych, już od początku swojej przygody w świecie innowacji. Dziel się swoimi perspektywami, doświadczeniami, myślami.
Dokończ zdanie: Kobiety w biznesie to...
siła napędowa innowacji, budowania kultury możliwości oraz podważania statusu quo.