Przejdź do treści
Publikacje Data publikacji: 13 marca 2024

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z dr hab. Sabiną Górską (cykl artykułów)

Drugi artykuł z czterotygodniowej serii wywiadów z kobietami ze świata biznesu, startupów i innowacji. Do naszej serii zostały zaproszone kobiety m.in. z branż AI, biznesu, zielonych technologii czy healthtechu. W ramach cyklu zadajemy kobietom z różnych branż te same pytania.

Jak to jest być kobietą w świecie innowacji? 

Być kobietą w świecie innowacji to na pewno wyjątkowe doświadczenie, które niesie ze sobą zarówno wyzwania, ale i możliwości. Mam możliwość rozwijania dodatkowych kompetencji, umiejętności o które nawet bym się nie podejrzewała. Jestem naukowczynią, Kierownikiem Laboratorium Immunobiologii Mikrobiomu w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu oraz współzałożycielką start-upu Micronose. Mam wspaniały zespół, pełny ambitnych i wyjątkowych kobiet. Co raz częściej, to my, naukowczynie, decydujemy się na zakładanie firm, po to aby dostarczać na rynek nasze rozwiązania, które mogą zmieniać rzeczywistość. Wyniki moich badań, ogromu pracy jaki dotychczas włożyłam w zgłębianie zagadnień naukowych, które mnie interesują mają szanse znaleźć zastosowanie w praktyce. Ta myśl daje dużo satysfakcji. Oczywiście nauka, odkrywanie tego co jeszcze nie zostało zbadane, prowadzenie badań podstawowych są wciąż motorem napędzającym mnie do pracy ale zawsze gdzieś towarzyszyła mi myśl o aplikacyjności choć części moich badań. Rozwijanie biznesu opartego o badania naukowe daje szanse na tworzenie czegoś zupełnie nowego i w pewnym sensie również inspirującego. Dużo się zmienia w zakresie postrzegania kobiet-naukowczyń w świecie biznesu, ale nie oszukujmy się, on nadal jest zdominowany przez mężczyzn. Niestety, w wielu miejscach kobiety wciąż borykają się z nierównościami płciowymi np. niższe wynagrodzenie za tę samą pracę, mniejszą reprezentację w zarządach firm i trudności w awansie zawodowym. Do tego dochodzą jeszcze stereotypy i oczekiwania społeczne. Czasami kobiety muszą zmagać się z negatywnymi stereotypami, takimi jak przekonanie, że są mniej kompetentne w zarządzaniu lub bardziej emocjonalne. To, że jestem kobietą na pewno wpływa na to jak odbieram świat i co dostarczam światu. Jesteśmy, jako kobiety bardziej empatyczne, wykazujemy się lepszymi zdolnościami do budowania relacji. Jesteśmy wielozadaniowe, potrafiące bardzo dobrze zarządzać czasem (uśmiecham się tu do wszystkich matek ).

Śledzisz inne kobiety z branży?

Mówiąc o branży to muszę podzielić ją na dwie części:

Branża biznesowa – tutaj dla mnie osobami, które mnie inspirują są Pani Joanna Przetakiewicz czy Pani Henryka Bochniarz.

Branża naukowa – chyba miejsca może nam zabraknąć, ale może wymienię również 2-3 osoby, które bardzo szanuję i podziwiam za ich wkład w naukę: Prof. Mary Ellen Sanders, Prof. Sarah Lebeer i Prof. Yvonne Huang

Co Cię inspiruje w Twojej branży?

Myślę, że jak w każdej branży – po prostu ludzie. Bardzo często to właśnie w ramach współpracy z innymi badaczami, podczas rozmów z moimi kolegami z branży, mentorami, powstawały najlepsze pomysły. Ważne są również wyjazdy zagraniczne, które otwierają nowe spojrzenia na świat, uczą tolerancji i otwartości. Lubię również po prostu obserwować świat. Czasami inspiracja może wynikać z codziennych obserwacji, jakie są problemy społeczne, trendy czy wyzwania, które mogą stanowić punkt wyjścia do badań. Jestem również na bieżąco z nowymi odkryciami i technologami, które mogą inspirować do tworzenia nowych badań poprzez możliwości jakie oferują.

Z czego jesteś najbardziej dumna i jaki był Twój największy sukces?

Mój największy sukces naukowy to z pewnością cykl publikacji, które wyjaśniają zależności między strukturą antygenów powierzchniowych bakterii probiotycznych tj. Lactobacillus i Bifidobacterium, a ich właściwościami biologicznymi i możliwościami użycia ich w opracowywaniu nowoczesnych terapii, wspierających leczenie chorób o podłożu alergicznym. Na pewno nie bez znaczenia jest również moja wiedza dotycząca możliwości stosowania antygenów bakteryjnych jako markerów diagnostycznych (we współpracy z naukowcami z CM UJ Kraków stworzyliśmy test do szybkiej diagnostyki kobiet ciężarnych zakażonych bakterią Streptococcus agalactiae) czy elementów szczepionek (szczepionka donosowa przeciwko Clostridium difficile, czy COVID-19). Jestem dumna również z mojego zespołu. Są to wspaniałe, pełne pomysłów i bardzo ambitne kobiety. Jestem szczęśliwa, że wraz z dr Agnieszką Razim odważyłyśmy się założyć start-up Micronose, który obecnie rozwijamy we współpracy z inna świetną kobietą Dorotą Piarzecką.

Co Cię motywuje w Twojej pracy?

Pasja odkrywania i miłość do nauki. Ja po prostu kocham naukę! Ktoś kiedyś powiedział, że nauka jest uzależniająca – i tak właśnie jest! Fascynacja odkrywania, zgłębianie tajemnic, rozwijanie wiedzy jest dla mnie źródłem nieustającej pasji. Świadomość tego, że Twoja praca, dążenie do tworzenia nowej wiedzy, która może mieć wpływ na zdrowie ludzi, która może poprawić jakość życia, jest również silnym motywatorem.

Jaką radę dałabyś sobie sprzed 5/10 lat?

Nie bój się popełniać błędów! One były i będą! Nie wszystko musisz wiedzieć i nie musisz we wszystkim być perfekcyjna. Zrozumienie tego zajęło mi trochę czasu.

Jaką radę dałabyś kobiecie, która dopiero startuje w świecie start-upowym

Ja też jestem na początku tej ścieżki i nie wiem jeszcze jak ona się rozwinie, ale z dotychczasowego mojego doświadczenia wynika, iż niezwykle ważne jest zbudowanie sieci kontaktów. Networking jest kluczowy. Poznawaj innych przedsiębiorców, mentorów, inwestorów i specjalistów z różnych dziedzin. Współpraca i wymiana doświadczeń mogą otworzyć wiele drzwi. Zbuduj zespół ludzi o różnych umiejętnościach. Bądź elastyczna i ucz się cały czas.

Dokończ zdanie: Kobiety w biznesie to….

niezwykłe siły napędowe, wykazujące się ogromną determinacją i odwagą.

Kolejną zaproszoną przez nas kobietą jest dr hab. Sabina Górska - profesor nadzwyczajny Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda, Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu (IITD PAN), członek Komitetu Immunologii i Etiologii Chorób Zakaźnych, członek Rady Naukowej IITD PAN. Obecnie pełni funkcję kierownika Laboratorium Immunobiologii Mikrobiomu. Jest współzałożycielką start-upu Micronose, rozwijającego personalizowaną terapię chorób o podłożu alergicznym w oparciu o mikrobiom pacjenta. Autorka ponad 70 prac naukowych, 6 patentów krajowych i międzynarodowych, zrealizowała ponad 20 projektów finansowanych z NCN, NCBiR, NAWA i EU. W latach 2012-2015 otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Wiedze i doświadczenie zawodowe zdobywała w kraju i zagranicą: Swedish University of Agricultural Sciences, Uppsala, Szwecja; Stanford University, Stany Zjednoczone; oraz Laboratory of Gnotobiology, Novy Hradek, Republika Czeska. Jest absolwentką programu Szkoła Pionierów PFR (V edycja).