Aktualności Data publikacji: 28 października 2022

BRIdgeUp – kontynuacja programu BRIdge Alfa od NCBR

W czasie konferencji 15-lecia NCBR, Błażej Koczetkow, dyrektor Działu Funduszy Kapitałowych w NCBR zdradził kilka szczegółów dotyczących kontynuacji programu BRIdge Alfa – który wspierał fundusze VC działające w rundzie seed. Jak będzie wyglądał nowy program?

Konferencja #HoryzontInnowacji została zorganizowana z okazji 15-lecia NCBR, jednak w jej trakcie padło kilka nowych informacji dotyczących programu BRIdge Alfa, a przede wszystkim jego kontynuacji.

Co przyniesie BRIdgeUp?

Jak powiedział Błażej Koczetkow, program będzie „zasadniczo oparty na tych samych zasadach” co BRIdge Alfa, jednak związane są z nim drobne zmiany. Przede wszystkim zmienia się nowa perspektywa środków unijnych (program FENG), ale to nie wszystko – rośnie ticket inwestycyjny. Program ma obejmować potencjalnie dwie rundy – projekty w pierwszej kolejności mogą otrzymać do 200 tys. Euro grantu, a te z największym potencjałem rozwoju – do 5 milionów złotych w drugiej, seedowej rundzie finansowania.

Zmieni się także trochę zakres spółek, w które będą inwestować uczestniczące w programie fundusze. NCBR chce odejść od rozwiązań stricte „programistycznych” – software’owych, a skupić się na takich tematach jak inżynieria i deeptech. Dyrektor Koczetkow wspomniał też o biotechnologicznych i spacetechowych start-upach. Natomiast, ze względu na kosztochłonność, trudno z tego programu będzie finansować medyczne firmy.

Już w lipcu o nowych edycjach wszystkich swoich programów poinformowało PFR Ventures. Fundusz chce zwiększyć kapitalizację programów o 25% - z 1,5 do ponad 1,9 mld złotych. Minimum 1,3 mld mają wyłożyć inwestorzy prywatni. W sumie wsparcie start-upów w ramach programów PFR Ventures wyniesie minimalnie 3,2 mld złotych.