Aktualności Data publikacji: 11 sierpnia 2021

AI pomocna w tworzeniu zielonej energii i nowy raport klimatyczny – eko prasówka

Pierwsza sierpniowa eko prasówka skupiona jest wokół informacji o odnawialnych źródłach energii. Dlaczego są nam niezbędne od zaraz? Jak może pomóc w ich dalszym rozwoju sztuczna inteligencja? I czy ekologiczny może być… beton?

Naszą kolejną prasówkę pełną ekologicznych informacji zaczynamy od spotkania, które odbyło się 10 sierpnia w Katowicach, a dotoczyło inicjatywy powołania Śląskiej Doliny Wodorowej. Podczas spotkania, które odbyło się w międzynarodowym dniu wodoru, wskazano jak Śląsk, który jest polskim zagłębiem branży motoryzacyjnej i kolejowej, może skorzystać z transformacji obecnych na Śląsku wielu źródeł wytwarzania energii na te oparte na wodorze.  

Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy powstanie w Polsce co najmniej pięć dolin wodorowych. Paweł Kolczyński, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu podkreślił rolę, jaką ARP S.A. odgrywa w transformacji energetycznej polskiego przemysłu. 

"Ważne jest, aby dostarczać jak najwięcej zielonej energii inwestorom w obszarze nowoczesnych technologii, których chcemy zachęcić do lokowania przedsiębiorstw na Górnym Śląsku"

– powiedział Paweł Kolczyński. 

Śląsk będzie siedzibą kolejnej doliny wodorowej. Pierwszy list intencyjny, którego sygnatariuszem jest Agencja Rozwoju Przemysłu, został podpisany 18 maja br. i zakładał powołanie Podkarpackiej Doliny Wodorowej w Rzeszowie. Trzecia taka inwestycja planowana jest na Dolnym Śląsku. Inicjatywa ta pozwoli wykorzystać potencjał poszczególnych regionów w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę jako źródło czystej energii. 

Ekologiczne rozwiązania potrzebne od zaraz! 

Czysta energia jest potrzebna obecnie bardziej niż kiedykolwiek. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) działający przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, globalne ocieplenie postępuje zdecydowanie szybciej, niż się spodziewano. W raporcie, który opracowany został na podstawie 14 tys. dokumentów naukowych przez setki badaczy z 65 krajów wskazano jasno, że to człowiek odpowiedzialny jest za zmiany klimatyczne i wzrost o 1,1 st. C temperatury od początku epoki przemysłowej.  

"Jeśli teraz połączymy siły, możemy zapobiec katastrofie klimatycznej. Ale, jak jasno wynika z raportu, nie ma czasu na opóźnienia i nie ma miejsca na wymówki"

– powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres. 

Według raportu, średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrośnie do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej wcześniej niż do tej pory zakładano. Skutki tego będą odczuwane na całym świecie.  

"Ten raport jest sprawdzianem rzeczywistości"

– powiedziała Valérie Masson-Delmotte, która pracowała nad przygotowaniem dokumentu. 

"Mamy teraz znacznie wyraźniejszy obraz przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, co jest niezbędne do zrozumienia, dokąd zmierzamy, co można z tym zrobić i jak możemy się przygotować"

– dodała. 

W kontekście powyższych, bardzo negatywnych informacji, cieszy niesłabnące wśród Polaków zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Jak wynika z danych Polskiej Sieci Energetycznych (PSE), na koniec I półrocza 2021 r. moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 5,2 GW. To oznacza, że w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym zainstalowana moc wzrosła o 152,5%. 

PSE opublikował również dane dotyczące inwestycji w sektorze farm wiatrowych, według których na 1 sierpnia br. moc zainstalowana turbin wiatrowych w Polsce wyniosła 7065 MW. Łącznie moc płynąca z elektrowni słonecznych, wiatrowych, wodnych i biogazowych osiągnęła 14 GW, co oznacza, że w pierwszej połowie roku zielona energia zaspokajała ponad 15 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd. 

AI w służbie zielonej energii 

W dalszym rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, wydatnie może pomóc sztuczna inteligencja. W związku z oczekiwanym dalszym wzrostem zainteresowania tą energią na rynkach światowych, część dostawców może napotykać na pewne wyzwania związane z wydajnością instalacji fotowoltaicznych. 

Dane pokazują, że do 2027 r. wartość globalnego rynku energii słonecznej ma przekroczyć wartość 194 miliardów dolarów. Często pojawiają się jednak problemy z wydajnością. Badania z różnych obszarów geograficznych pokazują, że nawet nowo otwarte elektrownie często nie osiągają planowanego potencjału produkcyjnego.  

Dowodem na rosnącą skalę problemu z wydajnością elektrowni fotowoltaicznych i całego sektora energetycznego jest fakt, że w USA i Europie istnieje ponad 40 start-upów opracowujących technologię sztucznej inteligencji, mającą na celu rozwiązanie wspomnianego problemu. Koncentrują się one na optymalizacji pracy dużych elektrowni słonecznych oraz tworzeniu zdecentralizowanych systemów przesyłu i magazynowania energii. Wartość tego wciąż rosnącego rynku szacuje się w miliardach dolarów. Wszystko to sprawia, że należy spodziewać się, że w nieodległej przyszłości uczenie maszynowe i możliwości sztucznej inteligencji przeniosą technologię pozyskiwania energii słonecznej na wyższy poziom. 

"W niedalekiej przyszłości elektrownie słoneczne staną się pojedynczymi żywymi środowiskami. Możliwości sztucznej inteligencji pozwolą na monitorowanie danych dotyczących wytwarzania energii, skanowania wydajności systemów sterowania i nadzoru i identyfikowania niepokojących objawów, zanim staną się problematyczne – wszystko w czasie rzeczywistym. Efektem tego będzie zapewnienie maksymalnej wydajności elektrowni, przy jednoczesnej maksymalizacji produkcji i maksymalnym zwrocie z inwestycji"

– komentuje Mariusz Zieliński, team lead engineering freefield and floating solar, Eternia Solar. 

Ekologiczne biurowce Skanska 

Na koniec przeglądu informacji, wiadomość prosto z warszawskiego placu budowy. Powstający właśnie warszawski biurowiec P180, powstał przy użyciu betonu o obniżonym śladzie węglowym. Co to w praktyce oznacza? Jak wskazuje budujący P180 deweloper – Skanska, po raz pierwszy w Europie środkowej zastosowany został beton Vertua plus, którego emisyjność jest o średnio 42% mniejsza niż betonu tradycyjnego. Nowy produkt został wprowadzony na rynek przez firmę Cemex. 

Budowa P180 pochłonęła 3,5 tys. m3 betonu o obniżonym śladzie węglowym. Przy zastosowaniu tradycyjnego budulca wyemitowanoby tyle CO2, ile wygenerowałoby 42-krotne okrążenie Ziemi wzdłuż równika samochodem osobowym z silnikiem benzynowym. 

Skanska chce dzięki takim działaniom obniżyć do 2030 r. swoją emisję dwutlenku węgla o 50%, a patrząc bardziej dalekosiężnie, osiągnąć neutralność emisyjną do 2045 r. Deweloper informuje też o innych proekologicznych działaniach. Do nich należy m.in.współpraca z Saule Technologies. Deweloper testuje ich fotowoltaiczne ogniwa z perowskitu, które zastosowane zostały w warszawskim biurowcu Spark. Skanska współpracuje także z Signify, które odpowiada za energooszczędne oświetlenie stosowane w biurowcach dewelopera. 

Weź udział w nowym programie NCBR! 

Przypominamy także o nowej inicjatywie NCBR pod nazwą „Nowe technologie w zakresie energii”, która skierowana jest do projektów z zakresu energetyki wiatrowej na lądzie i morzu, technologii wodorowych, magazynów energii oraz mikrosieci energetycznych i cieplnych. Do konsorcjów przemysłowo – naukowych biorących udział w programie trafić może blisko 380 mln zł! Szczegóły projektu znajdziesz w naszym tekście o nowych inicjatywach rozwojowych.