8 zespołów, 8 innowacyjnych pomysłów, 3 laureatów i jedyna Szkoła Pionierów!
Siódma edycja Szkoły Pionierów organizowana przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z partnerem strategicznym Allegro dobiegła końca! W tegorocznym programie uczestnicy skupili się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań dla branży health tech. Tematem przewodnim Szkoły Pionierów była realizacja Celu 3. Zrównoważonego Rozwoju ONZ, który dotyczy dobrego zdrowia i jakości życia. Zespoły w swoich projektach wykorzystały narzędzia sztucznej inteligencji, a trzy najlepsze spośród nich otrzymały nagrody finansowe o łącznej wartości 110 tys. zł.
Zanim Pionierzy stanęli na scenie, głos zabrali prelegenci: Piotr Matczuk, Prezes Zarządu PFR, Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Marta Mikliszańska, Director Group Public Affairs & ESG w Allegro, Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji PFR oraz Paweł Paczuski, CEO upmedic.
Przed jury konkursowym prezentacje swoich rozwiązań przedstawiły następujące zespoły:
- EmotioCare - Analiza wzorców zachowań na podstawie danych z telefonów i urządzeń typu „wearable” w celu monitorowania w czasie rzeczywistym i wczesnego wykrywania zmian w zdrowiu psychicznym.
- NeuroBooster - Platforma oparta na sztucznej inteligencji, zaprojektowana w celu poprawy dostępu do rynku pracy dla osób neuroatypowych.
- CalmiU - Monitorowanie sygnałów fizjologicznych w czasie rzeczywistym w celu wykrywania lęku i stresu u osób ze spektrum autyzmu.
- RitMea - Aplikacja mobilna na smartfony, która gamifikuje ćwiczenia, rejestruje dane ruchowe i śledzi postępy pacjenta.
- Femmy – Wsparcie w planowaniu ciąży poprzez analizę znaczników ze śliny, które odpowiadają fazom cyklu menstruacyjnego i pomagają przewidzieć okna płodności.
- SkinAlly - Narzędzie zapewniające zdalną opiekę dermatologiczną i kosmetologiczną, oferujące alternatywę dla tradycyjnych wizyt lekarskich.
- BioScan - Usługa subskrypcyjna dostarczająca zestawy do prowadzenia regularnych badań i śledzenia ich aktualności z domu.
- SoniLine - Zaawansowany agent AI do automatyzacji rejestracji pacjentów, umawiania wizyt i ich śledzenia, co zmniejsza koszty zatrudnienia i zwiększa efektywność.
Laureaci Szkoły Pionierów wybrani
Wyróżnienie oraz nagrodę finansową w wysokości 30 tys. złotych zdobył zespół SoniLine w składzie Kamil Krawczyk, Weronika Ludomirska, Karol Krawczyk.
Zrobiliśmy wirtualną rejestrację AI, która jest bardzo aktualna. Wg Microsoftu to był rok voice AI, dlatego nasze rozwiązanie jest na fali. Technologie rozwijają się w kierunku, który sprawia, że głos jest mniej robotyczny, coraz bardziej naturalny.
– mówią pomysłodawcy.
Wyróżnienie oraz nagrodę finansową w wysokości 30 tys. złotych zdobył zespół SkinAlly w składzie Justyna Rewak-Soroczyńska, Łukasz Michowski, Dominik Wiechowski, Kacper Czapski, Mateusz Siedlecki. Laureaci planują już kolejne kroki.
Na pewno będziemy rozwijać nasz startup, zastanawiamy się nad udziałem w jednym z inkubatorów. Będziemy szukać finansowania, więc zachęcamy wszystkich inwestorów. SkinAlly – warto w nas uwierzyć. Pokazaliśmy, że mamy klientów i odpowiadamy na ich potrzeby.
1. miejsce oraz nagroda finansowa w wysokości 50 tys. złotych trafiła do zespołu NeuroBooster w składzie Marta Doroba, Mikołaj Białko, Anna Januszewicz, Jarosław Kruś, Arkadiusz Szczepanek.
Rozwiązanie, nad którym zaczęliśmy współpracę w ramach Szkoły Pionierów PFR, to jest coś, co płynie w moim krwioobiegu i dla mnie to jest sposób na zbawienie świata. Bez względu na to, jakby to nierealnie brzmiało. W zmianie patrzenia na neuroróżnorodność widzimy ogromną szansę dla ludzkości, dla rozwiązania wielu problemów, z którymi w tej chwili się borykamy. Nasze rozwiązanie jest odpowiedzialne społecznie. Nie tylko jest to szansa rynkowa dla przedsiębiorstw na obniżenie rotacji, na wzrost kreatywności i zaangażowania zespołów. Dla osób neuroróżnorodnych to nadzieja, że wreszcie będą mogły pracować w zgodzie ze swoim potencjałem, w spokoju sensorycznym.
- powiedziała Marta Doroba, pomysłodawczyni platformy NeuroBooster.
Nagroda publiczności trafiła natomiast do BioScan w składzie Artur Jurgielewicz, Łukasz Berwid, Piotr Tyrakowski, którzy z radością stwierdzili, że stanowi ona „głos potencjalnych klientów, dlatego musimy ten produkt wdrożyć, aby ci klienci mogli z niego skorzystać”.
Jaka była tegoroczna edycja?
To było bardzo ciekawe grono innowatorów, z bardzo różnorodnym backgroundem i doświadczeniami zawodowymi, bardzo dużo osób z technologii, ale też dużo behawiorystów, psychologów, co znalazło odzwierciedlenie w projektach, które były rozwijane. Co najciekawsze – w większości były to zespoły, które zawiązywały się na początku programu, dlatego były komponowane w oparciu o zasoby, w oparciu o różnorodność talentów uczestników. Natomiast to, co mnie ujęło, to fakt, że te projekty były rozwijane w oparciu o rzeczywiste potrzeby społeczne.
- podsumowała Marta Mikliszańska.
Program realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro. Patronami honorowymi są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Partnerem merytorycznym jest PFR Ventures.