Aktualności Data publikacji: 05 czerwca 2020

5 podcastów, które pomogą Ci w motywacji

Nietrudno o wzloty i spadki humoru oraz motywacji zarówno w sytuacji pandemii, jak i po prostu w codziennym życiu. Szczególnie narażeni na emocjonalną kolejkę górską mogą być przedsiębiorcy – niezależnie, czy są na początku swojej drogi, czy w jej trakcie. Jednak na szczęście dostępnych jest szereg podcastów, które w przeróżny sposób pomogą podsycać ogień do działania. Dzięki analizie ludzkiej psychiki i otoczenia, poradom dotyczącym samorozwoju czy historiom z życia ludzi sukcesu poprawisz swoje samopoczucie, chęć do działania, ale i świadomość samego siebie oraz otaczającej Cię rzeczywistości. Poniżej możesz zapoznać się z listą TOP 5 podcastów motywacyjnych złożoną z naszych osobistych preferencji i poleceń naszych znajomych przedsiębiorców.

1. The Happines Lab

Podcast jest prowadzony przez dr Laurie Santos i opiera się na zajęciach psychologii, które prowadzi na Uniwersytecie Yale – najpopularniejszym kursie w 300-letniej historii tej uczelni. Prowadząca i goście omawiają najnowsze badania naukowe oraz dzielą się zaskakującymi i inspirującymi historiami, które z pewnością zmienią Twój sposób myślenia o szczęściu.

Dr Santos stara się odkryć naukę, która kryje się za tajemnicą szczęścia. Jak sama wspomina mózg jest dość zawiłą konstrukcją – z jednej strony jego mechanizm w niesamowity sposób potrafi wybawiać z opresji i pozwala przetrwać w najtrudniejszych sytuacjach, ale czy dobrze podpowiada, co daje szczęście? Jak pokazuje w swoim programie, czasem bardzo nieoczywiste sytuacje czy wybory są najprostszą drogą do szczęścia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego woźny czy salowa potrafią czuć się bardziej spełnieni w pracy niż wzięty prawnik, jak radzić sobie z „głodem czasu”, jak zarządzać mądrze i dobrze pracownikami czy dlaczego największe nieszczęścia potrafią być jednocześnie największym błogosławieństwem, koniecznie wysłuchaj podcastu dr Santos.

Ogromna dawka motywacji i wiedzy na temat ludzkiego zachowania podpartych naukowymi dowodami badaczy z najlepszych uniwersytetów na świecie – każdy znajdzie coś dla siebie!

2. On Purpose with Jay Shetty

Jeśli nic nie mówi Ci osoba o nazwisku Jay Shetty, to najwyższy czas, na poznanie tego byłego mnicha, który znalazł się na światowej liście „Forbes 30 under 30”. Shetty jest brytyjsko-indyjskim coachem, mówcą motywacyjnym i osobowością internetową. W wieku 22 lat po ukończeniu studiów zamiast w korporacji spędził trzy lata razem z mnichami w Indiach, aby następnie wrócić do rodzinnego Londynu i spróbować odnaleźć się na nowo w „zachodniej” rzeczywistości, jednocześnie dzieląc się zdobytą wiedzą. Po powrocie do Londynu zajmował się caochingiem korporacyjnym (m.in. współpracował z wyższą kadrą menadżerską w Accenture) i tworzył inspirujące filmy. Stały się one popularne, zostając zauważone przez założycielkę Huffington Post, fankę uważności,  która następnie zdecydowała się go zatrudnić w swoim portalu. Jeśli Jay Shetty rysuje się Tobie jako kolejny „magik” od życia, proszę, nie zniechęcaj się. Shetty jest charyzmatycznym, ale i pokornym influencerem (niemal oksymoron), który dzięki swoim doświadczeniom duchowym w Indiach, podróżom oraz bezkompromisowym wyborom przedstawia oryginalną perspektywę na świat. Shetty nie „odkrywa Ameryki”, ale w połączeniu z inspiracyjnymi gośćmi w swoim podcaście przekazuje słuchaczom potężną dawkę motywacji oraz wzbogaca ich o narzędzia i wiedzę, które rzeczywiście mogą pomóc w lepszym i głębszym życiu.

Wśród jego gości znalazły się zarówno znane osoby, jak Khloe Kardashian, Sophia Bush czy Kobe Bryant, ale również psychologowie, naukowcy, doktorzy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto wsłuchać się we własną intuicję, jak sen może pomóc w życiu prywatnym i zawodowym, czy wstawanie o świcie nie jest szalonym pomysłem albo jak poradzić sobie z niepokojem związanym z obecną sytuacją, nie zwlekaj, tylko włącz „On Purpose with Jay Shetty”.

3. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Jak piszą sami twórcy podcastu „Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS" to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie. Odkrywa możliwości działania, jakie w różnych sferach życia daje psychologia. Jego założeniem jest udostępnienie rzetelnej wiedzy psychologicznej, do której można sięgać niezależnie od miejsca i czasu, w jakim się znajdujemy”.

Podcast to rozmowy naukowców i ekspertów rozkładające na czynniki pierwsze tematy tabu, ale też zjawiska, sytuacje i sprawy tak pospolite, że zazwyczaj się nad nimi nie zastanawiamy. Prowadzący zabiorą Cię w podróż po meandrach miłości w różnym wieku, emocji, opowiedzą, jak trenować mózg, jak pracować bardziej efektywnie, czy jak być kreatywnym. To wszystko w sposób niebanalny, nie zadowalając się ogólnikami, ale opierając się na faktach i badaniach naukowych. Już filozofowie wykazywali, że nazwanie rzeczy powoduje ich dostrzeżenie, zaś psychologowie wskazują, że zdefiniowanie i przeanalizowanie problemu może pomóc w jego opanowaniu. Tak więc jeśli chcesz lepiej rozumieć siebie i otaczającą rzeczywistość, włącz podcast Uniwersytetu SWPS.

4. Zaprojektuj swoje życie

Podcast zapoczątkowany przez Macieja Filipkowskiego nieco ponad rok temu zdążył już zebrać rzeszę wiernych słuchaczy. Filipkowski, czyli anioł biznesu oraz ekspert w dziedzinie biznesu i wdrażania innowacji z ponad 20-letnim doświadczeniem w największych korporacjach związanych z IT i elektroniką konsumencką postanowił, jak pisze „zacząć żyć według własnego scenariusza i stale próbować nowych rzeczy”. W swoich podcastach rozmawia z ludźmi sukcesu, biznesmenami, lekarzami, ekspertami w swoich dziedzinach. Mimo różnych profesji i dróg życiowych jego goście posiadają jedną cechę wspólną – każdy z nich w pewnym momencie swojego życia podjął niebanalne wyzwania. Filipkowski stara się zrozumieć i wydobyć na światło dzienne, co napędza tych ludzi, jakie są ich cele i filozofia życiowa. Słuchacze mogą liczyć na dużą dawkę biznesowych i życiowych mądrości oraz inspiracji. W podcaście „Zaprojektuj swoje życie” gościł między innymi Stefana Batorego, Marka Zmysłowskiego, Michała Sadowskiego, Rafała Brzoskę i wiele innych osób, o których może nie słyszałeś/-łaś wcześniej, ale po zapoznaniu się z ich historiami na pewno zapamiętacie na długo te postaci. Jak mówi jeden z gości „plany są niczym, planowanie jest wszystkim”, tak więc uzbrój się w słuchawki i zrób pierwszy krok w projektowaniu swojego życia.

5. Jocko Podcast – nietuzinkowy

Na koniec tradycyjnie, nieco bardziej kontrowersyjna propozycja, tym razem dla miłośników wojskowego drylu. Jeśli zafascynowała Cię Sztuka wojny Sun Tzu, to z pewnością nie przejdziesz również obojętnie obok podcastu Jocko Willinka, emerytowanego oficera Navy SEAL z dwudziestoletnim doświadczeniem w armii amerykańskiej, gdzie był dowódcą m.in. najbardziej uhonorowanej jednostki operacji specjalnych w Iraku. Po powrocie do kraju szkolił on wszystkie zespoły SEAL na Zachodnim Wybrzeżu oraz mentorował ich przyszłych dowódców. Jocko czerpiąc z tego doświadczenia po wycofaniu się z marynarki wojennej założył firmę Front Echelon, aby pomagać innym w byciu dobrym liderem i wygrywaniu. Po sukcesie jego biznesu i książki „Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu” Willink postanowił podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem również na falach podcastu. Opowiada tam o swojej filozofii, lekcjach życiowych, o tym, co go inspiruje i jednocześnie motywuje do dalszego działania z energią i charyzmą, jakiej można by się spodziewać po byłym oficerze Navy SEALS. Jeśli szukasz podcastu na temat przywództwa i dyscypliny, który nastroi Cię do walki z wszelkimi przeciwnościami, to jest właściwy wybór.