Przejdź do treści
[Podcast🎙]

Wszystkie odcinki podcastu "Następne piętro" dostępne są na Spotify. Posłuchaj i zainspiruj się!

Raporty i ebooki Data publikacji: 29 kwietnia 2025

35 spółek, 34 fundusze i 444 mln PLN, czyli polski rynek VC w pierwszym kwartale 2025

W pierwszym kwartale 2025 roku, jak wynika z raportu opracowanego przez PFR Ventures oraz Inovo VC, przez polski rynek venture capital przepłynęło 444 mln PLN. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 35 transakcjach w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. W stosunku do kwartalnej średniej wartości inwestycji w 2024 roku jest to przyrost o 11%. Co istotne rynek doczekał się także pierwszej transakcji, w której obecny był kapitał FENG (UE). 

Pobierz raport

Fundusze PFR Ventures i kapitał FENG 

Wśród wszystkich transakcji 10 z 35 stanowiły inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. Przełożyły się one na blisko 40% kapitału dla polskich przedsiębiorstw. Większość transakcji przeprowadzona została przy istotnym udziale prywatnych polskich funduszy i aniołów biznesu. 42% kapitału dostarczyły fundusze międzynarodowe.

Po pierwszych trzech miesiącach 2025 jesteśmy nieznacznie ponad tym pułapem. Liczba transakcji pozostaje zbliżona to tej z ubiegłego roku. Ten kwartał wyróżnia przede wszystkim rekordowa megarunda ElevenLabs, w której firma pozyskała ponad 700 mln PLN. 

Na rynku odnotowaliśmy jednocześnie pierwszą transakcję, w której obecny był kapitał z FENG (UE). To dobry prognostyk. 

– podsumowuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu PFR Ventures. 

Wg PFR Ventures fundusze zasilone kapitałem z FENG wpłyną na strukturę finansowania. Proces ten zapoczątkował fundusz 4Growth dokonując pierwszej inwestycji w BidFinance. Polski fintech, twórca innowacyjnej platformy aukcyjnej do sprzedaży i kupna portfeli wierzytelności, otrzymał 7 mln zł finansowania od przywołanego funduszu, FundingBox'a oraz grupy aniołów biznesu. Pozyskane środki pozwolą BidFinance umocnić pozycję na polskim rynku oraz rozpocząć ekspansję zagraniczną, rewolucjonizując proces obrotu długami (więcej o sukcesie firmy przeczytać można w artykule). Prawdopodobnie w kolejnych kwartałach zwiększy się także aktywność innych przedstawicieli rynku VC. 

Programy publiczne oraz kapitał prywatny w Q1 2025 wg wartości transakcji
42 %międzynarodowy, prywatny
40 %PFR Ventures
13 %polski, prywatny
5 % BGK, Vinci
Programy publiczne oraz kapitał prywatny w Q1 2025 wg liczby transakcji
19polski, prywatny
10PFR Ventures
4międzynarodowy, prywatny
2BGK, Vinci

Polskie startupy AI

Wśród największych transakcji pierwszego kwartału znalazła się runda ElevenLabs o wartości ponad 700 mln PLN, która przyciągnęła uwagę zagranicznych funduszy, takich jak Andreessen Horowitz czy ICONIQ Growth. To właśnie ta transakcja zdaniem Karola Lasoty, partnera w Inovo.vc skierowała światła reflektorów na „polskie AI”. 

Myślę, że to będzie inspirować utalentowane osoby do tworzenia następnych ambitnych projektów, a wśród inwestorów spotęguje strach przed przegapieniem okazji inwestycyjnych z naszego rynku (tzw. FOMO). Innym przykładem jest Ingenix, którego założyciele po dużym sukcesie ich poprzedniego biznesu AI i sprzedaży do amerykańskiego Snowflake, chcą rozwiązać największe wyzwania ludzkiej biologii i leków za pomocą AI. „Polskie AI: ma ogromny, globalny potencjał.

– zauważa inwestor. 

Eksperci Inovo.vc dostrzegają szansę polskiego ekosystemu startupowego, aby stał się najważniejszym hubem AI w regionie, a jednocześnie podkreślają, że bez wielu ambitnych projektów na wczesnym etapie rozwoju trudno będzie pozostać w czołówce. 

Istotne transakcje Q1 2025

Do transakcji, które poza BidFinance oraz ElevenLabs przyciągnęły uwagę rynku, zaliczyć można także inwestycje w startupy: 

  1. NoMagic – 141 mln PLN (Runda B), inwestorzy: Almaz Capital, Khosla Ventures, European Investment Bank (EIB), EBRD, aniołowie biznesu

    Startup technologiczny, który specjalizuje się w automatyzacji procesów magazynowych z wykorzystaniem robotyki i sztucznej inteligencji.

  2. Fudo Security – 40 mln PLN (Growth), inwestor: bValue

    Firma specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu Privileged Access Management (PAM), oferując zaawansowane narzędzia do monitorowania i kontroli dostępu do kont uprzywilejowanych.

  3. Ingenix.ai – 38 mln PLN (Seed), inwestorzy: IFC, Inovo.vc, OTB Ventures

    Polsko-brytyjski startup założony w 2022 roku, specjalizujący się w doradztwie zarządczym oraz usługach związanych z przetwarzaniem danych i projektowaniem systemów komputerowych. Spółka posiada siedziby w Warszawie i Londynie, a jej zespół zarządzający tworzą doświadczeni przedsiębiorcy z Polski, w tym Adam Dancewicz i Piotr Surma.​

  4. Wealthon – 31 mln PLN (Growth), inwestorzy: 3TS Capital Partners, aniołowie biznesu

    Startup fintechowy założony w 2019 roku, który oferuje kompleksowy ekosystem cyfrowych usług finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), łącząc rozwiązania takie jak finansowanie POSCASH, mobilny portfel Wallet, limit kredytowy dostępny przez aplikację oraz system POS do zarządzania sprzedażą i magazynem.

  5. Bethink – 25 mln PLN (Growth), inwestor: TDJ

    Startup technologiczny, który koncentruje się na tworzeniu platform edukacyjnych wspierających naukę online. Firma oferuje narzędzia umożliwiające tworzenie i udostępnianie interaktywnych kursów, wspierając zarówno edukację formalną, jak i nieformalną.

  6. Sportano – 25 mln PLN (Growth), inwestor: bValue

    Biznes e-commerce założony w 2021 roku przez Marcina Grzymkowskiego, twórcę eObuwie.pl, oferujący szeroki asortyment odzieży, obuwia i sprzętu sportowego od ponad 800 marek.

  7. Solidstudio – 20 mln PLN (Growth), inwestor: bValue

    Startup technologiczny specjalizujący się w tworzeniu oprogramowania dla sektora elektromobilności, oferując rozwiązania wspierające operatorów stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz dostawców usług eMobility.

    Pobierz cały raport