3 największe transakcje 3 Q 2024 i jeden as w rękawie
W 3 kwartale 2024 roku odnotowaliśmy trzy transakcje powyżej 40 mln PLN. Spółki, które pozyskały to finansowanie przyciągnęły uwagę lokalnych i międzynarodowych funduszy. Poniżej przedstawiamy szczegóły tych rund oraz kontekst rynkowy, który towarzyszył tym inwestycjom.
Opracowanie pochodzi z raportu „Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2024”, który przygotowało PFR Ventures oraz Inovo VC.
RedStone – budowa nowej generacji infrastruktury blockchain z rekordową rundą A+
Największa transakcja III kwartału 2024 to inwestycja w RedStone, innowacyjny startup zajmujący się rozwojem tak zwanych „oracles”. Upraszczając: chodzi o możliwość dostarczania zewnętrznych dane dla aplikacji blockchainowych. Takie aplikacje do tej pory były zamknięte na dane przetwarzane przez sam blockchain (czyli transakcje użytkowników). Firmy takie jak RedStone umożliwiają zasilanie tych aplikacji zewnętrznymi danymi z serwisów informacyjnych (np. Yahoo Finance) czy instytucji (np. Europejski Bank Centralny).
Na swojej stronie, spółka przedstawia przykład, jak „oracle” mogą przeciwdziałać punktowym błędom informacyjnym. Odwołanie dotyczy sytuacji związanej z wyszukiwarką Google, która 1 stycznia 2024 roku błędnie przedstawiała kurs wymiany EUR i USD na PLN. Szczegółowy opis można przeczytać tutaj.
RedStone na rozwój tej technologii pozyskało 58,5 mln PLN w rundzie A+, w której udział wzięły czołowe fundusze globalne, takie jak White Star Capital, Kraken Ventures, Huobi Ventures, Protagonist VC oraz aniołowie biznesu.
Oxla – inwestycja w deep tech warta 41,7 mln PLN
Drugą największą transakcją była inwestycja 41,7 mln PLN polski deep tech – Oxla. W rundzie udział wzięły TQ Ventures, Lead Ventures, 4Growth oraz Warsaw Equity Group. Spółka specjalizuje się w analizie dużych zbiorów danych. Twórcy wskazują, że ich technologia jest 10x szybsza od istniejących rozwiązań i może pozwolić na 70% oszczędności. Była to trzecia tego typu inwestycja w Polsce w tej niszy, co pokazuje, że wschodzący sektor deep tech zyskuje coraz większe znaczenie na rynku.
Warto przy tej rundzie zwrócić uwagę na profile i portfolio międzynarodowych inwestorów:
- TQ Ventures – w portfelu tego funduszu można znaleźć 3 inne start-upy działające w obszarze big data. Wszystkie z nich także działają w modelu SaaS, a ich oferta kierowana jest przede wszystkim do korporacji (B2B enterprise software)
- Lead Ventures – fundusz zainwestował także w 5 innych start-upów z obszaru big data. 3 z nich to spółki z regionu CEE.
Interesujące jest też zestawienie lokalnych funduszy – kojarzącego się z dojrzałymi inwestycjami Warsaw Equity Group oraz zespołu o zalążkowym profilu, czyli 4Growth VC. Obaj inwestorzy mogą podzielić się ze spółką wiedzą: 4Growth tworzą ex-zarządzający bankiem Alior, którzy z pewnością spotkali się z wyzwaniami związanymi z analizą dużych zbiorów danych. Z kolei WEG ma doświadczenie w rozwoju spółki PiwikPRO, która opracowała narzędzie służące do analityki danych związanych z ruchem na stronach interenetowych.
Kodano – wsparcie ekspansji CEE w sektorze e-commerce optycznym
Kodano, lider w sprzedaży internetowej okularów i soczewek kontaktowych, przyciągnęło uwagę funduszu Vinci. Zainwestowane środki pochodzą dokładnie z wehikułu Da Gama. Vinci dokonuje w ten sposób dojrzałych inwestycji (tzw. Growth). Ticket funduszu może w przypadku takich transakcji sięgać do 90 mln PLN. Spółka pozyskała blisko połowę tej kwoty.
„Ilustracja pochodzi z case study dotyczącego transakcji growth equity. Opublikowane zostało ono w ramach raportu „Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2024”.
Co interesujące – jest to jedna z 3 transakcji o profilu Growth, które odnotowaliśmy w tym kwartale i postanowiliśmy uwzględnić w statystykach związanych z rynkiem VC. Dlaczego nie jest to oczywiste tłumaczymy w case study na jednej z ostatnich stron. Jak komentuje Robert Ditrych, partner zarządzający w funduszu Momentum Capital Partners:
Growth equity to forma inwestycji, która łączy cechy venture capital (VC) i private equity (PE). Polega najczęściej na mniejszościowych inwestycjach w firmy, które posiadają już zwalidowany model biznesowy, ale potrzebują dodatkowego kapitału, aby przyspieszyć swój rozwój (…) Z punktu widzenia inwestorskiego postrzegamy kategorię jako jedną z najbardziej atrakcyjnych, oferujących atrakcyjny profil zwrotu z kapitału w stosunku do ponoszonego ryzyka.
1 mln PLN od podium – Vlayer
W raporcie „Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2024”, czwarta z największych rund wskazana jest jako niejawna. Informacje o jej parametrach zostały opublikowane po wydaniu raportu, dlatego teraz możemy wskazać, że chodzi o spółkę Vlayer. Firma ta pozyskała ostatnio finansowanie w wysokości 10 mln USD od takich funduszy jak a16z crypto, CSX, czy Credo Ventures. Wśród inwestorów znajduje się także kilku polskich aniołów biznesu, w tym współzałożyciel spółki Eleven Labs, czyli pierwszego, oficjalnego polskiego jednorożca.
Co ciekawe, Vlayer zdobyło swoje finansowanie w rekordowym czasie 10 miesięcy, co dowodzi zainteresowania inwestorów rozwojem innowacyjnych technologii kryptograficznych, które odpowiadają na zapotrzebowanie w kontekście wzrastającej popularności sztucznej inteligencji i zdecentralizowanych aplikacji.